şükela:  tümü | bugün
  • öncelikle neden erkek cinayetleri? çünkü hepimiz biliyoruz ki kadınlar tarihsel süreçte edindikleri ve değerlerini buldukları yerlerden çıkarıldılar ve son yüzyılda yapay bir şekilde sosyal hayata sokuldular. bu da toplumsal piyasanın düzeninı bozdu, kadınlar overpriced hale geldi. bu yapay enflasyon öyle bir seviyeye geldi ki dünya'daki tüm kadınların değeri dünya'daki diğer tüm varlık ve değerlerin toplam değerinin üzerine çıktı. böylelikle dünya tabiri caizse kadınlar üzerinden dönmeye başladı.

birtakım amsalak şahısların gayretleri ve kadınların da iptidai içgüdüleri sebebiyle fırsatları sonuna kadar sömürmeleri neticesinde dünya'nın tüm derdi kadınların sorunlarını çözmek oldu. dünya'da kadınların tırnakları kırılmasın diye harcanan emek ve para, her yıl yüz binlerce erkeği öldüren prostat kanserine tedavi bulmak için harcanmadı. prostat kanseri meme kanserinden daha sık görüldüğü ve daha ölümcül olduğu halde kadınlar sürekli meme kanseri taramasından geçirildi ama erkekler unutuldu.

erkek nesli kendi hatası nedeniyle ezildikçe ezildi ve artan ivmeyle de ezilmeye devam ediyor. tüm bu olanlar yetmezmiş gibi şimdi erkeklerin canı tamamen kıymetsiz hale getirilmeye çalışılıyor. işte erkek cinayetleri günümüzde tamamen görmezden gelinir oldu. oysa ki erkek cinayetleri dünya'nın ve türkiye'nin en büyük sorunlarındandır.

örneğin; 2012 yılında 210 kadın cinayete kurban giderken, tam 959 erkek cinayet sonucu öldürüldü. ülkede kadın ve erkeklerin nüfusu eşit olmasına rağmen erkekler tam 4.5 kat daha fazla öldürüldü.

bunun son bir örneği de gencecik yaşında magandalara kurban giden bir üniversiteli kardeşimiz oldu. ne yazık ki bu olay; kocasını beş erkekle aldatıp yakalanınca da kocasına "sen de erkek misin beni onlar gibi sikemiyorsun" dedikten sonra cinayete kurban giden kadınların cinayeti kadar ses getirmeyecek. yazık...
  • 1) tarihten bihaber insanların kadınların sosyal hayata yapay şekilde sokulduğunu iddia ettiği bir başlık olmuş. kadınlar m.ö. 3000. yıl civarında yavaş yavaş tarihte edindikleri konumdan edilmeye başlandılar.
    2)erkekler penisleri olduğu için öldürülmezken kadınlar bacak arasında tuttukları şeyin içine girmek isteyen erkekler tarafından öldürülüyor.
    3)erkekler bir sınıf oluşturmazken çalışırken öldürülenler cinsiyeti fark etmeksizin bir sosyal sınıfı temsil ederler. o yüzden bunlar iş cinayetleridir.
    4) türkiye'deki erkek ve kadın katillerle yürütülen bir araştırma kadınların planlı bir şekilde cinayet işlediklerini, yani uzun süreli bir bası görme, sindirilme, şiddete maruz bırakılma sonucunda başka çarelerinin kalmadığını düşündükleri için öldürdüklerini gösterirken (bkz: nevin yıldırım) erkeklerin anlık öfkeyle cinayet işlediklerini göstermiştir.

erkek cinayetlerinden bahsetmemiz için erkeklerin cinsiyetleri nedeniyle, sosyal sınıfları nedeniyle değil, öldürülmeleri gereklidir. erkeklerin birbirlerini öldürdükleri kadar kadınları da öldürüyor olmaları sorunun nerede olduğunu işaret ediyor sanırım.
  • erkekleri öldürenlerin de, (azımsanamayacak bir çoğunlukla) erkekler olduğunu hatırlatmamız gerekiyor sanırım burada?

karşı çıktığımız şey erkek şiddeti, "erkekler ölsün ama kadınlar ölmesin" mi dedik? sonra, biz cinsiyetçilik yapıyoruz, değil mi süper zeka?

hayır, bir de gelmiş işçi cinayetlerinden örnek veriyor; işçinin cinsiyetine bakmıyor katil genelde be. işçi cinayetlerinin sorumlusu da sistem, yine cinsiyetten bağımsız yani. gerçi sistem de "erkek", bak bağımsız değilmiş cinsiyetten. tam da yine "erkek şiddetiymiş" sorun.

ha bir de, kocasını aldatan kadını öldürmek meşru, değil mi? kurban, kurbandır be; hiç kimse senin istediğin gibi olmadığı için öldürülmeyi hak etmiyor. isterse bütün dünyaya siktirsin kendini.

"gencecik yaşında maganda kurşununa kurban giden" kardeşini öldüren maganda da erkek. burada karşı çıkman gereken şey maganda kültürü ve erkek şiddeti. bunun için mücadele vermesi gereken de sensin. biz önce bir öldürülmeden hayatta kalalım, sonra yetişiriz yine diğerlerinin mücadelesine de. sen niye kendin için vermiyorsun mücadeleni? sanki, kadınların sesini duymaya herkes meraklı da, ondan mı duyuluyor? her gün öldürülüyoruz lan sesimizi birileri duysun diye. daha ne yapalım?

tecavüze uğruyoruz, öldürülüyoruz, şiddete uğruyoruz, tacizsiz bir günümüz geçmiyor, yine de cinsiyetçi biz oluyoruz. bu kafalardan biri de bana mesaj atmış;

"(#52392700) yaw allasen hepimiz ortak.. bıdı bıdı. gözünün içinize baksak "sikecek beni" zanneden, azıcık ilgi görünce barbie havalarına girenler tanzanya kızları aslında. eğitim kültür.."

sen (en şanslı halinle) ilk ergenlik yıllarından itibaren tacize uğra, azıcık şanslıysan tecavüze ya da şiddete uğramadan bir gün daha devam ettirebil hayatını, sana en sıradan şekilde yaklaşan adamların yüzde 90'ı eninde sonunda bir şekilde tacize yeltensin, bütün hayatını böyle geçir ve ondan sonra ahkam kes olur mu?

bir de taciz edilmekten keyif aldığımızı, taciz edilince güzel olduğumuz havalarına girdiğimizi sanıp sonra da; "eğitim, kültür" demiyor mu, ah ah! "güzellik" kadının varlığının yegane amacı ya da anlamı değil lan. hala kadına "güzel olmak zorunda" kafasıyla bakıyor, bir obje gibi, fazlası değil. sonra da gelmiş "eğitim, kültür", bla bla.

lan ben tanzanya kızı olmaktan mutluyum, bırak da kendi halimde yaşayayım?

bunun için mi taciz ediyorsunuz, bunun için mi tecavüz ediyorsunuz bize, bunun için mi öldürüyorsunuz lan bizi? göz zevkinizi mi bozuyoruz? bu mu olay?

o kadar bozuyoruz ki göz zevkinizi, tecavüz edin, öldürün ama isyan etmeyelim. "bizi öldürmeyin" diyoruz, adam gelmiş "amam örkökler de ölüyör bla bla".

al sana eğitim, al sana kültür!
  • kadın cinayetlerinin bu kadar tartışılıyor olmasının nedeni kadınların sadece kadın oldukları için öldürülmeleri. yoksa kimsenin ''kadınlara bir şey olmasın ama tüm erkekler ölsün.'' gibi bir düşüncesi yok. eğer kadınlar ve erkekler tamamen eşit olsaydı cinsiyet farketmeksizin bir insanın öldürülmesini insan hakları çerçevesinde değerlendirip kınayabilirdik. oysa kadın cinayetlerinde temel sebep öldürülenin kadın kimliği. bu aşamada tabii ki feminizme ihtiyaç duyuluyor. demek istediğimi simone de beauvoir'ın sözleriyle daha açık anlatabilirim. kendisi ilk başlarda kadın hareketlerine karşı çıkarken kadın sorunlarının sosyalist hareketle birlikte kendiliğinden çözüleceğini düşünüyordu. fakat sonra ''sorunlarımızı çözmek için sosyalist devrim yeterli olmayacak, bugün feminizmden, kadınların özel talepleri için (sınıfsal çatışmaya paralel) savaşılmasını anlıyorum ve kendimi de feminist olarak niteliyorum." demiştir. sanırım anlaşılmıştır.
  • son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan cinayetler. özellikle adana da son 1 haftada eşine şiddet uygulayan iki erkek eşleri tarafından öldürüldü. eden buluyor mu? belki de. bu cinayetlerin sorumluluğunu kadınların kendisine yıkabilecek zihniyet var mı bilmiyorum ama azıcık aklı olan bu tepkinin nereden ve nasıl doğduğunu oturur uzun uzadıya düşünür.
  • herhalde insanlığın başlangıcından itibaren en yaygın cinayet türüdür. (benim düşünceme göre aslında kurbanın kim olduğuna göre değişen cinayet türü de yok fakat o ayrı bir konu)

artık hormonlar mı dersiniz, fiziksel üstünlükleri yüzünden toplumda onlara biçilen rolün onları getirdiği nokta mı dersiniz ne derseniz deyin, erkek türü şiddete meyillidir. içinde yetiştiği kültürün yapısına göre bu meyil değişkenlik gösterse de genelde durum bu. kadınlar bu tabloda genelde şiddet gören taraf olmakla beraber, bizimki gibi dayak kültürü olan toplumlarda çok yaygın bir şekilde çocuklarına şiddet uyguladıklarını görüyoruz. yani güçlünün zayıfı ezdiği, dayağın sözünü dinletme ve hakimiyet kurma yolu olarak görüldüğü bir durum söz konusu. fiziksel üstünlük kadınlarda olsaydı, durum tam tersi olacaktı. halamın bıyıkları olsaydı amcam olurdu gibi bir durum. dolayısıyla ben meselenin kadın-erkek değil güçlü-zayıf meselesi olduğunu düşünüyorum.

kadınlar kadın oldukları için öldürülüyor, toplumdaki kadın algısı yüzünden onlara şiddet uygulanması reva görülüyor görüşü bazı açılardan doğru olmakla beraber, soruna yaklaşımda tarafçı bir tutumu da beraberinde getiriyor. şu cinayete kurban giden genci öldüren de aynı zihin yapısı: (bkz: sevgilinin ailesi ile tanışırken öldürülmek) onun farklı bir kategoride değerlendirilmesine sebep olan ne? neden başlığı altında şiddete nefret kusan onlarca yazarı göremiyoruz? neden anıt sayaçta kendine yer bulamıyor?

kadın cinayeti sınıflandırması ne kadar yanlışsa erkek cinayeti sınıflandırması da o kadar yanlıştır. güçlünün zayıfı ezdiği bir düzende tarafları kadın-erkek olarak seçmek sorunu çözmeyecektir ve zaten görüldüğü üzre de çözmüyor. şiddet sorunu çözülmek isteniyorsa şiddeti kategorilere sokup "biz sizin yüzünüzden ölüyoruz" gibi sadece kendini kurban gören ve sadece karşı tarafı sorumlu tutan görüşler terk edilmeli. sonra kocasını öldürüp "hep kadınlar mı ölecek biraz da erkekler ölsün" diyen kadına alkış tutanların oluşturduğu acınası bir ortamda buluyoruz kendimizi.

mesele şu ki toplumun şiddetle aslında bir sorunu yok. kendi değerlerine göre şiddeti hak edilen bir şey olarak görüyor. sözlük ortamında misal kadın cinayetlerine sözde "şiddet çok kötü bir şey" diye tepki verenlerin başka başlıklarda öldürsünler, işkence etsinler, kolunu bacağını kırsınlar şeklinde şiddeti olumladığını görüyoruz. kısacası bu bakış açısı değişmedikçe ve kadın cinayeti-erkek cinayeti gibi sınıflandırmalarla bir cinayet sanki öbüründen daha önemsizmiş gibi adı sanı duyurulmadıkça olay sadece tarafların atışmasına döner. toplumu da olumlu yönde değiştirmez bu durum. güçlü zayıfı ezer. nasılsa kendine göre haklı olanın şiddet uygulamasına karşı çıkılmıyor toplumda.
  • iş cinayeti olarak geçen vakaların içine alınabileceği kategori. inşaatlarda, tersanelerde, madenlerde can verenlerin arasında bildiğim kadarıyla sıfır kadın var ve o şartlar altında çalışmalarının sebebi de erkek oldukları için toplumun onlara canları ve sağlıkları pahasına aile geçindirme vazifesini yüklemesi.
  • sanırım olmayan şey.

kadın cinayetleri başlığında 35-40 kat fazla entry var.

zannedersem her yıl öldürülen kadın sayısı erkek sayısının 40 katı kadar falan.

rakamlar da öyle diyor zaten.
  • kadınların çiçek olmasından dolayı bir kadın kişisinin bir erkek kişisine asla yapmadığı, yapmayı aklından bile geçirmediği cinayet şekli.
    yersen.