şükela:  tümü | bugün
 • öncelikle neden erkek cinayetleri? çünkü hepimiz biliyoruz ki kadınlar tarihsel süreçte edindikleri ve değerlerini buldukları yerlerden çıkarıldılar ve son yüzyılda yapay bir şekilde sosyal hayata sokuldular. bu da toplumsal piyasanın düzeninı bozdu, kadınlar overpriced hale geldi. bu yapay enflasyon öyle bir seviyeye geldi ki dünya'daki tüm kadınların değeri dünya'daki diğer tüm varlık ve değerlerin toplam değerinin üzerine çıktı. böylelikle dünya tabiri caizse kadınlar üzerinden dönmeye başladı.

  birtakım amsalak şahısların gayretleri ve kadınların da iptidai içgüdüleri sebebiyle fırsatları sonuna kadar sömürmeleri neticesinde dünya'nın tüm derdi kadınların sorunlarını çözmek oldu. dünya'da kadınların tırnakları kırılmasın diye harcanan emek ve para, her yıl yüz binlerce erkeği öldüren prostat kanserine tedavi bulmak için harcanmadı. prostat kanseri meme kanserinden daha sık görüldüğü ve daha ölümcül olduğu halde kadınlar sürekli meme kanseri taramasından geçirildi ama erkekler unutuldu.

  erkek nesli kendi hatası nedeniyle ezildikçe ezildi ve artan ivmeyle de ezilmeye devam ediyor. tüm bu olanlar yetmezmiş gibi şimdi erkeklerin canı tamamen kıymetsiz hale getirilmeye çalışılıyor. işte erkek cinayetleri günümüzde tamamen görmezden gelinir oldu. oysa ki erkek cinayetleri dünya'nın ve türkiye'nin en büyük sorunlarındandır.

  örneğin; 2012 yılında 210 kadın cinayete kurban giderken, tam 959 erkek cinayet sonucu öldürüldü. ülkede kadın ve erkeklerin nüfusu eşit olmasına rağmen erkekler tam 4.5 kat daha fazla öldürüldü.

  bunun son bir örneği de gencecik yaşında magandalara kurban giden bir üniversiteli kardeşimiz oldu. ne yazık ki bu olay; kocasını beş erkekle aldatıp yakalanınca da kocasına "sen de erkek misin beni onlar gibi sikemiyorsun" dedikten sonra cinayete kurban giden kadınların cinayeti kadar ses getirmeyecek. yazık...
 • kadın cinayetlerinin bu kadar tartışılıyor olmasının nedeni kadınların sadece kadın oldukları için öldürülmeleri. yoksa kimsenin ''kadınlara bir şey olmasın ama tüm erkekler ölsün.'' gibi bir düşüncesi yok. eğer kadınlar ve erkekler tamamen eşit olsaydı cinsiyet farketmeksizin bir insanın öldürülmesini insan hakları çerçevesinde değerlendirip kınayabilirdik. oysa kadın cinayetlerinde temel sebep öldürülenin kadın kimliği. bu aşamada tabii ki feminizme ihtiyaç duyuluyor. demek istediğimi simone de beauvoir'ın sözleriyle daha açık anlatabilirim. kendisi ilk başlarda kadın hareketlerine karşı çıkarken kadın sorunlarının sosyalist hareketle birlikte kendiliğinden çözüleceğini düşünüyordu. fakat sonra ''sorunlarımızı çözmek için sosyalist devrim yeterli olmayacak, bugün feminizmden, kadınların özel talepleri için (sınıfsal çatışmaya paralel) savaşılmasını anlıyorum ve kendimi de feminist olarak niteliyorum." demiştir. sanırım anlaşılmıştır.
 • son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan cinayetler. özellikle adana da son 1 haftada eşine şiddet uygulayan iki erkek eşleri tarafından öldürüldü. eden buluyor mu? belki de. bu cinayetlerin sorumluluğunu kadınların kendisine yıkabilecek zihniyet var mı bilmiyorum ama azıcık aklı olan bu tepkinin nereden ve nasıl doğduğunu oturur uzun uzadıya düşünür.
 • iş cinayeti olarak geçen vakaların içine alınabileceği kategori. inşaatlarda, tersanelerde, madenlerde can verenlerin arasında bildiğim kadarıyla sıfır kadın var ve o şartlar altında çalışmalarının sebebi de erkek oldukları için toplumun onlara canları ve sağlıkları pahasına aile geçindirme vazifesini yüklemesi.
 • sanırım olmayan şey.

  kadın cinayetleri başlığında 35-40 kat fazla entry var.

  zannedersem her yıl öldürülen kadın sayısı erkek sayısının 40 katı kadar falan.

  rakamlar da öyle diyor zaten.
 • erkekler de cinayete kurban gider faili çok büyük oranda erkektir.
 • bugün bir örneği yaşanmıştır vatan şaşmaz eski sevgilisi tarafından öldürülmüş eski sevgilisi filiz aker intihar etmiştir.
 • kadınların çiçek olmasından dolayı bir kadın kişisinin bir erkek kişisine asla yapmadığı, yapmayı aklından bile geçirmediği cinayet şekli.
  yersen.
 • kadınlar kadın olduğu için öldürülüyor diyenler erkeklerin erkekler tarafından neden öldürüldüklerini de açıklamalılar. eğer sorunu, toplumsal şiddet sorunu olarak görmeyip sadece kadın cinayetlerine odaklanılırsa, toplumsal şiddet sorunuyla beraber kadın cinayetleri sorununun da çözülemeyeceği ortadadır.