şükela:  tümü | bugün
 • kadın sorununun varlığını yarı bilinçli olarak farketmiş olan ancak neden-sonuç ilişkilerini kurabilecek durumda olmayan kadın ve erkekler tarafından geliştirilmiş olan bir söylemdir..
  bilinçsiz farkındalık sonucu ortaya çıkan bu durum söylem olmaktan öteye geçememektedir aslında..
  çünkü bu yarı bilinçli durumun taraflarından biri olan kadınlar, erkek düşmanlığı yapacak bir güce ve birikime sahip değillerdir.. ancak erkek egemen sistem içindeki konumlanışlarına dair bir isyanları vardır ve bunu da indirgemeci bir şekilde yansıttıklarından erkek düşmanı gibi bir görüntü sergilemektedirler..
  öte yandan yine kadın sorunu diye bir şeyin varlığından yarı bilinçli bir şekilde haberdar olan erkekler de kadının bu doğrultudaki her türlü mücadelesini erkek düşmanlığı olarak telaffuz etmektedirler.. özellikle erkekleri mücadelenin dışında tutan feminsit hareketi erkek düşmanlığının başı olarak görürler.. oysa ki feminizmin erkeklerden bağımsız bir hareket olmasının nedeni erkek düşmanlığından kaynaklanmaz.. feminizm kadının kurtuluşunun kendi öznelliği içinden ve kendi dinamikleriyle sağlanacağını öngörür..

  uzun sözün kısası erkek düşmanlığı fiziksel olarak varolmayan, gerek kadınlar gerekse erkekler tarafından bilinçsiz bazı yaklaşım ve hareketler sonucu beliren bir görüntüden ibarettir..
 • (bkz: misandry)
 • aynı kadın düşmanlığı gibi erkeğe cinsiyet rolleri vermek, erkeği objeleştirmek, erkekler hakkında genelleme yapmak, ve cinsiyete bağlı ayrımcılık.

  en sık yaşanan problemlerin bazıları:

  - erkeklerin sırf erkek diye askere alınması.
  - erkeklere sorgulamadan evin bir numaralı 'ekmek kazananı' rolü vermek. maddi problemlerde temel sorumluluğu sorgusuz sualsiz erkeğe yüklemek.
  - her türlü olumsuz/nefret içeren genelleme. (örnek: "erkekler agresiftir.", "erkekler kadınlar kadar iyi ebeveyn olamaz.", "erkekler seks için her yalanı söyler.")
  - boşanma davalarında ortada çocuk varsa ve çocuğun velayeti iki ebeveyne eşit olarak verilmiyorsa, genelde velayeti alan annedir. her iki ebeveynin çocuğa sunacağı maddi-manevi unsurlar eşitken velayet eşit olarak verilmeyebilir, anne sırf kadın diye velayeti alabilir.
  - cinsiyet rolleriyle erkeklerin giyiminin, hareketlerinin eleştirilmesi, erkekliğinin sorgulanması. (örnek: "erkek o renk giymez.", "erkek öyle dans etmez.", "erkek ağlamaz.")

  bazı insanların sandığının aksine feminizm erkek düşmanlığı olmadığı gibi tam tersi feminist ideoloji birçok farklı konuda erkeklere karşı olan ayrımcılığı da otomatikman reddetmiş olur. "bir anne kadın olduğu için çocuğun bir numaralı ebeveyni değildir" demek aynı zamanda erkeklerin boşanma davalarında yaşadıkları ayrımcılığa da karşı durmaktır. kadınların iş hayatında ayrımcılığa uğramaması, kadınların eğitim ve işe katılım oranını arttırmak, erkeğe verilen "evin bir numaralı ekmek kazananı" rolünü ve baskısını ortadan kaldıracaktır. şayet anne ve baba bir süre içlerinden birinin çocukla evde kalmasına karar verirse, aile kendi içinde bunun kim olacağını tartışılabilir, erkek sırf erkek olduğu için seçim şansı olmadan çalışan ebeveyn olmak zorunda kalmayacaktır....vb
 • aşağı yukarı son beş yıldır iyiden iyiye ayyuka çıkan ve alıp başını yürüyen, çoğunlukla feminizm ve kadın hakları olarak hatalı bir şekilde kodlanan, ve her türlü eşitlikçi davaya balta vuran ayrımcılık.
 • sadece bir perspektif değişikliğiyle her gün istismar seviyesine çıkan sürüyle örneğini görebileceğiniz şeydir.

  ilgilenenler için kitap : warren farrell - myth of male power.

  bunu önerdiğim akademik feminist (feministlerin en kötüsü, bu işlerden aktif ekmek yiyen) birisi "niye bu kitap akademik çevrelerde bilinmiyor, yankı uyandırmadı o halde dandik" gibi bir eleştiri getirmişti.

  the god delusion niye vatikan'da infial yaratmadıysa bu kitap da o sebeple yaratmadı tatlım.
 • iskoçya'da bir kadının sarhoş olup eşcinsel bir erkeğe tecavüz etmesi ve hem fiziksel hem de psikolojik zarar vermesinin iskoç yasalarına göre tecavüz sayılmaması bir örneğidir.

  çünkü tecavüz gibi korkunç bir şeyi ancak penis denen lânet nemrut şeyle gerçekleştirebilirsin!! gerisi anca kabahate girer!! adamın anüsü kanamış, korkudan dışarı çıkamıyor, ama karının aldığı ceza 120 günlük kamu görevinden ibaret! ve açık açık cinsiyetler tam tersi olsaydı alınacak cezanın daha fazla olacağını da söylemişler.

  yakılan iki askerimizin haberinin başlığında zorunlu askerliğin de erkek düşmanlığı kapsamında eleştirilmesi gerektiğini söylediğimde mesajla "hayırrrrr öööffff yaaaaa değil işte değil!!" diye haykıran ve mağduriyeti sadece ve sadece kadına özgü gören kezofeminist yazarımız ve benzerlerinin kokuşmuş zihniyeti kadar erkek düşmanlığını mizah ve pozitif ayrımcılık adı altında hap gibi yutturan toplumsal kodlamalar, medya dili ve hatta yediği ayvanın farkında olmayan amsalak hetero ve politik doğrucu herkese barışçıl ama işinin gelmediğine düşman pembe götlü queer erkekler de bu bağlamda eleştiriden nasibini almalıdır. bir güruh the red pill diye bir şey uydurup uyanmaya çalıştı ama kafaları çalışmadığı için meseleyi ellerine yüzlerine bulaştırıp eleştirdikleri şeyin bizzat kendisi oldular.

  erkek düşmanlığını da kadın düşmanlığı kadar ciddiye ve gündemimize almamız gerekiyor. zaten ikisini de besleyen aynı kafa yapısı.

  edit: göte göt deyince rahatsız olan kezoları da anırttığına göre mesaj doğru yere gitmiştir. karıya bak lan, erkek düşmanlığına mantıklı hareket deyip davasına sempati bekliyor. evet kezo sana ve seni sıçan karı gibilere deniyor, siktir şimdi.

  edit 2: hahah mesajı almış ve gitmiş kezo apla.
 • kadın düşmanlığı kadar sistematik ve açık seçik olmasa da, erkek düşmanlığı yoktur demek hayalperestliktir.

  inkârcılıktır.

  erkek düşmanlığı var demek, kadınların hepsini erkek düşmanı yapmıyor.

  örnek vermemi isteyen olursa şöyle örnekler sıralayabilirim:

  kaza, afet, acil durum, savaş, terör vb. olaylarda kurtulma hakkının en son erkeklere tanınması ayrımcılıktır. işine geldiğinde "kadın zayıftır abi" diyen geri zekalılara nasıl karşı duruyorsak, işimize geldiğinde "erkek güçlü abi, o kendini kurtarsın" diyemeyiz.

  islam toplumlarında "aileyi geçindirme yükümlülüğü" erkekte olduğu için, maddiyata dayalı tüm sorumlulukların erkeğe yüklenmesi ayrımcılıktır. islam, kadınlara daha az miras payı verilmesini emrediyor diyip ağlamakla olmuyor... erkeği de "aileye bakma" sorumluluğunun altına itiyor. halbuki eşit bir düzende kadın-erkek herkes bir aileyi geçindirmekten kendi imkanları ölçüsünde mesul olmalı. (bence)

  kadınların, bir erkeğe yönelik ısrarcı, takıntılı tavırlarının "flörtleşme", tam tersinin de taciz olarak genellendiğini hepimiz biliyoruz. ama en başta erkekler yapıyor bunu... ben hiçbir erkeğin, arkadaşına dönüp de "abi bu kadın seni taciz ediyor" dediğini görmedim. "abi bu kadın sana yazıyor" diyip, kıkırdaşıyorlar.

  velhasıl kadınlar gizli bir meclis kurup "bu adamların ağzına sıçalım" demiyorlar ama, erkeklerin ezildiği noktalarda ses çıkaran olursa "ama kadınlar daha çok eziliyor. ama kadın düşmanlığı daha fazla!" diye itiraz ediyorlar. bu iş hemen bir kıyaslamaya giriyor. x varken y'i düşünen insanlar deniyor... işte bunun gibi şeyler yüzünden de the red pill gibi paylaçoluklar çıkıyor er meydanına.
 • (bkz: #71884399)