şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ataerkil)
 • erkek egemen bir toplumda yaşamanın bir getirisi/götürüsü de insanın* kendini ister istemez feminist söylemlerde bulunurken bulması olsa gerek..
 • ingilizcesi "patriarchal society"dir. feminizm akiminda kadinin toplumdaki yerini, varolusunu incelerken siklikla didiklenen toplumsal yapidir.
 • kadınlara ve eş cinsel erkeklere rahat bir nefes aldırmaması bir yana heteroseksüel erkeklere dahi bazı açılardan rahat vermeyen toplumdur.
  bu toplumun omurgasını zaten heteroseksüel ya da gizli eş cinsel ve homofobik erkekler oluşturuyor. türlü türlü nedenlerle birbirlerine, başkalarına baskı yapıyorlar.
  heteroseksüel bir erkek kadınlara ve eş cinsellere, gizli eş cinsel bir erkek eğilimleri belli olmasın diye yine kadınlara ve özellikle eş cinsel erkeklere güç gösterisi yapmaya çalışıyor. kadınsı görünme korkusuyla daha sert görünmeye çalışan, duygusuz olmaya çalışan erkekler var. ovalliklerden kaçıp köşeli olma derdiyle sadece çevresindekilere değil kendilerine de baskı yapmış oluyorlar ister istemez.
  erkek egemen toplumda herkes birbirini aşağılama, küçük düşürme, ötekileştirme derdinde. bundansa en çok yaralanan elbette kadınlar ve eş cinsel erkekler.
 • kadınlar için içinde yaşaması zor toplumdur. erkek ne yapsa haklıdır.
  erkeğin özgür olduğu kadının sindirildiği toplumdur.
  erkek bakarsa delikanlı, sağlıklı erkektir(hasta erkektir işin aslı), kadın bakarsa aranan kadındır butür toplumlarda.
  araba camlarından kadını kızı taciz eden beyinleri pislikle dolmuş şerefsiz erkeklerin rahat hareket ettiği toplumdur.

  bu örnekler çoğaltılabilir efendim. evet çok doluyum evet.
 • kolpa eşitlikçi kadın sloganı haline gelen kavram. *
 • turkiye icin yanlis olan veya anlasilan kavramdir. erkek egemen kavrami tek basina olusan bir kavram degil. dogrusu haline sukreden, az ile yetinmeyi beceri sanan kadin toplumdur. erkeklerin egemenligi tek basina olmamistir, toplum bu hale gelmis ise, kadinlarda bundan mesuldur. bunda kadinlarinda payi erkekler ile aynidir.
 • tiksindiren tabir.

  konjonktur'u kullanan bunu da kullandi.
 • dünyanın genelinde yaygın olaran görülen toplum yapısı. atina demokrasisi ve roma cumhuriyeti de ataerkil yapıdaydı. avrupa kültürü de bu doğrultuda şekillenmiştir. yani bugünkü avrupa toplumlarının ataerkil olmasındaki en büyük pay sahibi roma imparatorluğudur.

  türkiye'ye gelince, bunu tamamen dine bağlıyorum. orta asya türk toplumlarında daha eşitlikçi bir yapı olduğunu biliyoruz. türkiye'de siyasi islamın yükselmesiyle erkek egemen toplum yapısı daha da belirgin hale geldi. önceden erkeklerin aşırıklarını onaylamayan bir toplum varken şu an bunu tolere eden tipte beyanlar veren bir siyasi yapı söz konusu.

  bunun dışında türk devletinin kadın bürokratlarla sorunu olmamıştır. cumhuriyet kurulduğunda, erkek nüfusu az olduğu için kadın bürokratlar devlet yönetiminde rahatça yer alabilmiştir. ancak avrupa'da tam tersidir. bu nedenle avrupa'da feminizm bizdeki gibi temelsiz değil aksine bir zarurettir.