• sevgi saygı seks klasik şeyler…

bence beraber eğlenebilmek çok önemli. ortak eğlence anlayışı çok önemli. benzerlik çok önemli.
  • en önemli şey bile tek başına yeterli değildir. birkaç destek lazımdır. tek başına sevgi de saygı da cinsellik de işe yaramaz.
  • kesinlikle saygıdır.
  • güvendir. ama en tehlike şey de güvendir. o oranı iyi tutturmak lazım. güveniyorum diye "saldım çayıra mevlam kayıra" dememeli, güvenemeyip sıkıp darboğaz da etmemeli. ortayı bulun rahat olun.
  • saygı,empati,anlayış,enerji uyumluluğu
  • tartışmasız saygı ve ilişkinin türü ne olursa olsun (ons, fb, sevgili, nişanlı, eş vb.) biraz ciddiyet.

ons ile ciddiyet ne alaka diyorsanız:

(bugün her başlığa bu bakınızı veresim var)

(bkz: ciddiyet/@la lykia)
  • anlamaya, anlaşmaya, geçinmeye gönlü olmak...

sevgi de saygı da bu temele dayanır çünkü birbirini sevdiğini ve saydığınız söyleyip sürekli sorun çıkaran, birbirini üzen, karşı tarafı kendisine boyun eğdirmeye çalışan, "ben ne dersem o" kafasında, "tek kalemde silerim" anlayışında insanlar karşı cinsle uzun soluklu ve sağlıklı ilişki kuramazlar.

elbette olmayacak duaya amin demek değil mesele ama beğendiğiniz, sevdiğiniz, mantıken uygun bulduğunuz kişide bile size uymayan özellikler olacaktır. böyle durumda o insanı anlamaya, o insanla geçinmeye gönlünüzün olması önemlidir. o zaman denersiniz, o zaman çabalarsınız.

ancak modern yaşam ve sosyal medyanın getirdiği özgürlük ve bol seçenek hem erkekleri hem kadınları bundan alıkoyuyor. tabiri caizse "üzümün çöpü de armudun sapı da" daha çok göze batıyor ve şöyle kenara ayırıp yemek yerine bütün meyve çöpe atılıyor. sonra da ilerlemiş yaşlarda mutsuz ve mutsuz olduğunu bile reddeden yalnız bireyler görüyoruz (her yalnız bireyi kapsamamaktadır, iddiam bu değil)
  • en önemli "şey" televizyondur.

günümüz için geçerli olan durum bu.

insanlarımızın %99.9'u köylülerin vakit öldürme aracı olan tv bağımlısıdır.

bunlar k.s. denilen mide bulandırıcı tipi seyrederek yetişti, şimdi de mastır şef özgür şef hürrem sultan beren saat muhteşem süleyman tv dizilerindeki hanzolarla kezoları seyrederek yaşıyorlar. *** milyonlarca *** (evet milyonlarca, belki 70-80 milyon) insan için hayat bir diziden öbür diziye yaşanıyor. pzt günü "benim dizim var", salı günü filanca dizi var; çarşamba akşamı filanca diziin sezın finali, perşembe akşamı öbür dizi, aaa kaçmaz diye diye kendilerini o diziden bu diziye atıyorlar. bunların hayatlarının en önemli noktası tv, aralarında herhangi bir ilişki olan hemen her çift, dediğim gibi %99 oranında, her akşam çok rahat 4 - 6 saat tv başında geçiriyorlar. kadınlar ise günde rahat 14 -16 saat tv başında geçirmiş oluyorlar.

yani, tv her ilişkinin en önemli noktası.

itirazın mı var canım?

test yap gör:

ilişkin flörtün sevgilin eşin, her kim olursa olsun, <<ben evimde kesinlikle tv istemiyorum, evden tv'yi çıkarıyorum>> de bakalım ne karşılık alacaksın? hayatının aşkını da, sevgili eşini de hepsinin de ne olduğunu görürsün.

bildiğiniz üzere "bağımlı" diye müptela kelimesinin kibarcasına deniliyor. bildiğiniz müptela bunlar, tv olmazsa tıpkı x y z bağımlıları gibi yoksunluk krizine girerler, gözleri hiç bir şey görmez.
  • sınırlar.

eskiden iki insan birbirini seviyorsa sınırlar kalkar diye düşünürken şimdiki zamanda ilişkideki en önemli ve eksik parçanın bu "sınırlar" olduğunu biliyorum. kendi yaşam alanları, kendi dünyaları olmalı bireylerin. sadece kendilerine ait, nefes alanları. bık bık, cıvık cıvık, her an birlikte olunan şey bana ilişki gibi gelmiyor. birbirine hakaret edip iki dakika sonra aşkıma dönen söylemler, arkasından geri zekalı bu deyip yüzüne bal böceğim diye konuşulan ilişkiler benim anladığım türden ilişki değil. başka bir şey o. tanımlayamadıklarımdan. neyse, ne diyorduk? o sınırlar. o sınırlar korununca saygı da geliyor doğal olarak, sevgi de daha uzun sürüyor.

ne zaman biri kişisel sınırlarımı zorlasa, arkadaş dahi olmak istemiyorum onunla. her şeyi merak eden, yakın olmadan yakın davranan, gereksiz samimiyet barındıran her ilişki kimi zaman kalbinizi çarptırsa da kısa sürede sonlanmaya mahkum. ister yunan tanrısı olsun, ister mal mülke doymuş olsun, ya da kariyeri arşa değmiş olsun hepsi bir yana yeter ki öncelikli sınırları olsun. beğenmişseniz, makul gördüyseniz olur o iş o zaman.
  • yatakta iyi olmak.
hesabın var mı? giriş yap