şükela:  tümü | bugün
  • yıllardır gazetelerin arka sayfalarında ve bazı tutunmaya çalışan dergilerin ortalarında rahatlıkla bulunan araştırma sorusu.
    sorunun tam bir cevabı bulunamamış.
    çünkü bu soru çok gıcık.
    kadın der ben erkek der ben.
    asıl mesele aklı nasıl kullandığımız.
    zeka her zaman işlemeyebilir.
    önemli olan zekayı neyle yorduğumuz.
    kadın misal duygusal zekası daha önde diye ben daha zekiyim derse saçmalamış olur.
    zira erkekte ofsayttan anlamayan kadın karşısında senden zekiyim derse mallık yapmış olur. affedersiniz ama gerçek bu yani.
    bence kadın kısmı dünya hayatını sallamadan yaşadığı için beyinlerini pek kullanmayı seçmiyor.
    eğer seçselerdi ve iş para ve ekonomi hayatına özen gösterselerdi inanıyorum ki erkeklerin yönettiği dünyadan daha güzel bir dünya yönetebilirlerdi.
  • bir erkek olarak kesin bir cevabı olmadığını düşünüyorum.

erkekler her şeye duygu durumlarını katmıyor diyen kompleksliler de bok yemiş. trafikte biri seni sollayınca kendi kendine triplere girip yolu uzatma hatta değiştirme pahasına adamı geçmeye çalışmıyor musun? bu duygusal tepki değil mi? duyan da biz erkekleri buz adam sanar ha.
  • isiniz gucunuz arastirmadan bos beles konusmak. bence bitbitlar daha zekidir cunku bitbittirlar demek yerine ulen dunyanin tek akillisi ben miyim, bunca yildir bu soruyu sormak bir benim aklima mi gelmis diye dusunup az arastirma okusaniz biraz daha faydali insanlar olabilirsiniz belki.

cevap burada

according to the 1994 report "ıntelligence: knowns and unknowns" by the american psychological association, "most standard tests of intelligence have been constructed so that there are no overall score differences between females and males."

yani yazar burada diyor ki, cevap c- hicbiri.

ayrica diyor ki erkeklerin iq skorlari daha yuksek bir varyansa sahip. meali erkeklerin zekileri tam zeki, mallari da tam mal. bu baslikta "cinsiyetci bir yorum gibi algilanmasin ama bence erkekler daha zeki cunku duygularini isin icine katmadan karar verebiliyorlar" diyen erkekler de herhalde o dagilimda mallar grubunda yer aliyor.

sevgiler.
  • eşcinselleri yok sayan cinsiyetçi söylem. yaşasın gayler
  • cinsiyetle cinsel yonelim arasindaki farki kavrayamayan embesilleri ortaya cikarmis basliktir. heteroseksueller mi daha zekidir yoksa homoseksueller yoksa biseksueller mi yoksa aseksueller mi diye sormuyor degil mi evladim?

cehalet ne guzel birsey!
  • kavga etmeden, tehdit etmeden hatta cilve yapmadan istediğini yaptıran ve bildiğini okuyan zekidir. cinsiyete bakmaz bu iş
  • ayrica (bkz: aramaya inanmak)

(bkz: kadınlar mı akıllı yoksa erkekler mi)
    (bkz: erkeklerin kadınlardan zeki olması)
    (bkz: kadınların erkeklerden daha zeki olması)

muson ruzgari gibi donem donem gelip geciyor herhalde sozlukten bu soru
  • reelde, biri teoriyi olusturmakta daha zekidir (kadin) diğeri de teoriyi pratiğe dönüştürmekte (erkek). yumurta tavuk hikayesi özetle. birinin yeteneklerinin olmamasi diğerinin işlevini sıfırlar.

ama, bu sorunun farkli bir yeri daha vardir sosyal hayatta. o da, sidik yarışı konusunda sağlam malzeme oluşudur. her karaktere ama ben olmasam diyebilme firsati verir ve ego tatmini sağlar. o yüzden, yıllardır tartisilir gider.
  • bilmiyorum bunca senedir okula gidiyorum içinde bulunduğum hiç bi sınıfta kızların daha zeki oldukları gibi bir hadiseye rastlamadım
  • erkek daha zekidir. erkek ve kadın zekası arasındaki fark şöyledir. erkeğin zekası daha yüksek ama kesintilidir. kesinti bacakları arasındaki aletin fazla güç harcayarak isyan etmesinden kaynaklanır. kadın daha az zeki olmakla beraber sürekli zeka arz eder, kesinti yoktur. bu üstünlüğünün farkındadır. siz hangi tür zekayı isterdiniz?