şükela:  tümü | bugün
  • enerji ve tabii kaynaklar bakanı berat albayrak, cinsiyet eşitsizliğinin önce zihinde başladığını ifade ederken "doktor doktordur, mühendis mühendis ve teknisyen teknisyendir. erkek mühendis ya da kadın mühendis diye bir kavram yoktur" yorumunu yaptı.
    https://tr.sputniknews.com/…in-erkek-cinsiyetcilik/
  • kesinlikle yerinde bir laftir, verilen ise en uygun nitelik ve becerilerdeki kisinin o isi yapmasi en mantikli ve makuldur.
  • bunu bir de o kapısının önünde yattıkları işverene söylese ya. konuşturmasın beni şimdi kadın mühendis halimle.
  • katiliyorum.

muhendis melek gibi aseksuel bir varliktir.
    cinler atesten, melekler nurdan yaratildiysa muhendisler de mantiktan yaratilmistir.
  • yıllardır mühendisliğin içinde olan biri olarak zaten piyasada böyle bir söylem duymamıştım açıkçası.

lakin sektörel mi bilmiyorum ama ücret eşitliğinde kadınlara karşı yaratılan bir dezavantaj var, bunun kurumun/şirketin ideolojisi ile alakası yok gerçekten de kadınlar aynı işte daha düşük ücretler alıyor bir çok kurumda, mühendis olanları da dahil.

ama şu da var ortalama bir kurumda mesai saatlerini ve çalışma verimini en çok suistimal edenler yine oransal olarak kadınlarda daha yüksek. mutlaka canla başla, en ufak bir hak ihlaline suistimale girmeyenler de var ama önemli bir kesmi hem saatler olsun, hem çıkarılan iş olsun hem de mesai içerisindeki verimleri olsun kadınlarda ciddi bir konsanstrasyon problemi var. içsel veya dışsal bir çok sebebi olabilir ilgilenmiyorum lakin ayrımcılık yaşadığını düşünen kadınlarımızın kendilerini ya da dayanışmalarını da bu noktada sorgulaması gerektiğine inanıyorum.
  • erkek mühendis yoktur zaten. mühendis ve kadın mühendis vardır. şoför ve kadın şoför vardır.
    erkek için olanı da var tabii, hemşire ve erkek hemşire var mesela.

bu "kendinden cinsiyetli" addedilen meslek erbaplarının cinsiyetlerini ifade etmeniz gerektiğinde "kadın mühendis" falan demeyin, "mühendis kadın" deyin.

edit: "addedilen" ekledim, çünkü cinsiyet mesleklerin doğasında yok. hoş, bu mesleklerin "doğası" da yok.
  • erkek mühendis kesin vardır da, kadın mühendis olup olmadığını mühendislik fakültesinde okuyan arkadaşlara sordum, ağlamaklı oldular..
  • erkek bakan, kadın bakan da yoktur di mi? bakanlar kurulunda her erkeğe 25 gr kadın düşüyormuş...