şükela:  tümü | bugün
  • gayettene disi bir doktorun gozunun icine baka baka hastanin 'gunaydin doktor bey' demesidir.
  • umrumda olmayan durumdur. cinsiyete göre muamele beklemek saçmalıktır. bir insan doğru olan hareket neyse hayatında her daim öyle hareket etmelidir. sırf cinsiyetim yüzünden bana kibar davranacak kişi hayatın hiçbir karesinde önemsenecek bir insan olamaz. bu demek değildir ki insanlar sası sası konuşsun, ağzı bozuk olsun. hayır. bir insanın iletişimi her yerde usturuplu olsun. usturup ne demek? elbette yeri geldiğinde laga luga, yeri geldiğinde şen şakrak, yer geldiğinde bunalımın dibi. ama hareketleriyle bir insan benim hareket sahama sınırlama getirmesin, konuşmama ağ örmesin. bir insan bunu ister. daha ötesi ne olacak. yalancı yalancı samimiyetler ya da tam tersi samimiyetsizlikler. asla katlanılamaz şeylerdir. kıssadan hisse insanın davranışları zorbalığa yol açmamalı, cinsiyetlendirilmiş, nabza göre şerbet verilmiş kişiliğin gizlendiği konuşma biçimlerine de hayır, hayır yüz bin kere hayır.
  • geçenlerde futbol konuştuğum bir yazar vasıtasıyla başıma gelmişti. adam bana ''hocam'' dedi yahu. böyle karışıklığa başım feda.
  • ismim nedeniyle sıkça karşılaştığım bir durum. yerli olsun yabancı olsun yazışmalarda hep "bey"im. üstelik telefonda sesimi duymasına rağmen "bey" diyen, akabinde afedersinizi yapıştıran var. umurumda mı, değil. ister erkek zannetsin, ister kadın sansın, ister hayvan desin, banane.
  • isminizin nadir olması, olanların da kadınlara oranla erkeklerde daha sık olması sonucu sürekli yaşayacağınız durum. sanal ortamda kız olduğunuza inanmayanlardan, adınızı duyduğunda sizi erkek sanıp sevgilisiyle yan yanasınız diye kıskanan erkeklere kadar. hepsine alışıyorsunuz ve hatta bir süre sonra eğlenceli bir hal bile alıyor bu.

not: oradaki "nadir" özel isim olan değil, sıfat olan nadirdi. bir sonraki yanlış anlamayı önlemek için bu düzeltmeyi yapmak istedim.
  • bu çerçevede bugüne kadar sözlük ortamında tarafıma iliştirilen sıfatlar abi, abicim, kenk, panpa, rafığım (antepli bu), kardom, torpağam (eleman askerde), birader, olm, boolum ve türevleri; hacı, hocam, hafız ve benzer nitelikteki bilumum dini sıfat; müdürüm, şefim, başgan, ortaam vb. mesleki hitap şekilleri; kirvem, dayıoğlu, halaoğlu, amcaoğlu ve akrabalık bağına atıfta bulunan sair hitabet şeklinde geniş bir yelpazede seyreder.
  • biz erkekler tarafından, kadın olup olmadığını tam kestiremediğimiz yazarlara atılan en kullanışlı yemciklerdendir.

-olum sende ama yani...

+ben kadınım bu arada...

-ehe
  • bu sanılma hadisesine konu olan kişiler ekseriyetle nickten kaybeder. ilayda nickli bir yazara kimse kalkıp da "ahuhauahuasdaf lan olm öldüm gülmekten, verdim şukunu pij" şeklinde mesaj atmaz sanırım.

erkek sanılan yazarlar nicki "a" ile bitip de kadın sanılarak, ağır ağır yavşanılan erkek yazarlardan daha şanslı.
  • sözlük için bulunmaz nimettir. mesaj atan sapıklarım yok, kafam rahat. :)

edit: sandım ki mesajlar yağacak, ben de burda "erkeğim lan ben allahın abazanları sdajsd" diye yapıştırıcam çocuğu. 1 kişi mesaj attı sadece sağolsun.

edit 2: erkeğim lan ben
  • erkek sanan erkekler tarafından nasıl konuşmaları gerektiği dikte edilen kadınların başına gelen durum.

maymunlukmuş. maymunluk diye neye derler biliyor musun, o kişinin kadın olduğunu anlayınca girdiğiniz türlü türlü şekillere, ezikliklere, yazışlara maymunluk derler.

buyrun, aşağıda bu "maymunluk" nitelemesini yapan arkadaşın entrylerinden kadına bakış açısını güzelce özetleyen bir bir seçmece var.

piç adam
    "düşünsene, kadınların ilk tercihi piç adam tek tek bulup bunları birer arızaya çeviriyor. fakat bu aleni olmasına rağmen kadının içgüdüsel tercihi oluyor, sonunda kadın çürüyüp ibibik biriyle evleniyor. bunun adı ne, aşk mı, sevgi mi, ne? " (bkz: #44624702)

hoşlanan erkeğin adım atmama sebebi
    "piç adamların altında egonun kevgire döndüğü kızların yaşadığı özgüven sorunlarından ötürü kendilerini süper sosyal göstererek ele güne nispet yapması onu korkutuyor olabilir. çünkü böyle bir kadın, içten içe gerçekten düzgün bir ilişki istese bile, sırf yalnız kalmamak, geride kalmamak için en leş arkadaşlarıyla o mekan senin bu bar benim dolaşır durur, gene sırf yalnız kalmamak için acilen birini bulur, 6 ay bir adam gelir, 8 ay başka bir adma gider." (bkz: #44623425)

feminizm
    "bir tane aklı başında, insanlığa faydalı bir fikir beyanında bulunan feminist görmüyorum. ne kadar çatlak, itici, rok ayarında bağırıp çağırmaya meyilli arkadaş varsa bu fikir altında toplanmış." (bkz: #44562925)

bu tip yazarların çıkıp açık kadın düşmanıyım demesi daha kolay olacaktır. "maymunluğa" gerek yok.