şükela:  tümü | bugün soru sor
 • artık ne yazık ki medyanın dahi kanıksadığı, kendi kafalarına göre olan yasayı çıkarsalar da erkek terörizminin dur durak bilmediği kadına şiddet videosu. bunun karşılığı olarak kadın da öyle giyinmeseydi derler ama hiç kadınların istedikleri saatte istedikleri giyim kuşamda gezme özgürlüğü olduğunu söylemezler.

  http://haber.ekolay.net/…iza-boyle-saldirdi/557339/
 • kadın cinayetlerine binbir bahane üretebilenlerin nefes aldığı türkiye'mde 2013 ocak erkek şiddeti sonuçları bianet'te özetlenmiştir.

  *kopyala yapıştır*

  ocak ayında erkekler 18 kadın, üç çocuk ve üç erkek öldürdü; 11 kadına tecavüz etti; 20 kadına şiddet uyguladı; 15 kadını taciz etti.

  en çok şiddet kocaeli ve istanbul'da yaşandı.
  iki kadın çıkardıkları koruma tedbir kararına rağmen öldürüldü, ikisi yaralandı. kocasının baskıları üzerine çıkarttığı tedbir kararını geri çeken bir kadın çocuğuyla birlikte öldürüldü.
  1 ocak

  şiddet
  * trabzon'da b.ş. (28), minibüste yüksek sesle konuştuğu için kendisini uyaran bir kadını tekmeledi.
  taciz
  * istanbul'da yılbaşı kutlamalarında 103 tacizci gözaltına alındı, hakkında şikayet olan 16'sı hakkında işlem yapıldı.
  2 ocak

  taciz
  * kocaeli'de m.e. (28), üst geçitte yürüyen m.a. adlı kadına cinsel tacizde bulundu.
  3 ocak

  cinayet
  * istanbul'da s.s., eski karısı gülşan sarcan'ı (25) bıçakla öldürüp, cesedini otoyol kenarına atti. s.s. cinayetin ardından teslim oldu.
  şiddet- yaralama
  * manisa'da t.ş., eski karısı k.a.'yı bir kafede dövdü. hastaneye kaldırılan kadın, tedavisinin ardından t.ş. hakkında karakola şikayette bulundu.
  tecavüz
  * erzurum'da m.s.u., karısı n.u.'ya geçim zorluğu çektikleri gerekçesiyle zorla seks işçiliği yaptırdı. kadının şikayeti üzerine m.s.u: ve arkadaşı z.o. "fuhuşa teşvik" ve "zorla fuhuş yaptırmak" suçlarından adliyeye sevk edildi.
  4 ocak

  tecavüz
  * kayak hocalığı yapan m.t. (42), ders verdiği h.h. (33) adlı kadını bir dağ evine götürerek uyku ilacı verdi ve tecavüz etti. kadının şikayeti üzerine m.t. hakkında dava açıldı.
  çocuk hamileliği
  * samsun'da 14 yaşındaki s.a. adlı kız çocuğu, hastanede doğum yaptı. çocuğun babası y.k. (20) "kız çocuğuna cinsel taciz", y.k.'nin anne ve babası ise alıkoyma suçlarından gözaltına alındı.
  5 ocak

  tecavüz
  * nevşehir'de dört erkek, lise öğrencisi f.c.m.'ye tecavüz etti. tecavüzcüler olayın ardından f.c.m.'yi okula bıraktı. hastanede f.c.m.'nin tecavüze uğradığı anlaşılınca altı kişi gözaltına alındı.
  * edirne'de lise öğrencisi b.z.k.'ye (15) tecavüz ettiği için mahkemeye sevkedilen 17 kişiden 14'ü tutuklandı. "cinsel saldırı ve tehdit" suçundan tutuklananların 10'u lise öğrencisi. b.z.k.'ye önce sevgilisinin tecavüz ettiği, ardından ise tanımadığı erkeklerin şantaj yaparak götürdükleri evde tecavüz ettiği öğrenildi.
  şiddet - yaralama
  * istanbul'da h.d. (37), ayrılmak isteyen imam nikahlı karısı s.a.'yı (21) sokakta bıçaklayarak ağır yaraladı. daha önce de şiddetten sabıkası bulunan zanlı gözaltına alındı.
  7 ocak

  tecavüz
  * konya'da iki erkek, r.k. (19) adlı seks işçisi kadına minibüste tecavüz etti. ardından darp ederek çanta ve telefonunu çaldıkları kadını arabadan indirip kaçtılar.
  şiddet - yaralama
  * aksaray'da a.a. (66), annesi g.a.'yı (87) dövdü ve bıçakla yaraladı. kadın hastaneye kaldırılırken, a.a. gözaltına alındı.
  8 ocak

  cinayet
  * malatya'da m.ı. (30), beş aydır annesinin evinde yaşayan karısı gülay ı.'yı barışma teklifini kabul etmeyince av tüfeğiyle vurarak öldürdü.
  11 ocak

  cinayet- şiddet/yaralama
  * bursa'da t.ı. ve 17 yaşındaki oğlu, evden ayrılan karısı f.ı. ve sevgilisi m.ç.'nin birlikte yaşadıkları evi bastı. t.ı. m.ç.'yi bıçaklayarak öldürdü, karısı f.ı.'yı ve m.ç.'nin ağabeyi a.ç'yi bıçakla yaraladı. t.ı. ve oğlu yakalandı.
  12 ocak

  şiddet/yaralama
  * konya'da y.k.(30), karısı i.k.'yi(23) sokakta bıçakladı. y.k. yakalandı. i.k. hastanede tedavi görüyor.
  13 ocak

  taciz
  * bursa'da s.a. adlı erkek 15 yaşındaki bir kız çocuğuna sokakta tacizde bulunduğu iddiasıyla gözaltına alındı.
  * adana'da m.k., s.ç. (15) adlı kız çocuğunu kaçırıp tecavüz ettiği iddiasıyla tutuksuz yargılanırken devlet korumasına alınan s.ç.'nin kaldığı yurda gitti. nisan 2012'de s.ç.'nin babası a.ç.'nin kumar borcu karşılığında kızını m.k.'ye sattığı iddia edilmişti. s.ç. okula koruma eşliğinde gidip geliyor.
  14 ocak

  cinayet
  * ankara'da m.c. (39), ayrılmak isteyen eşi gönül cihangir'i (34) ailesinin evinde bıçaklayarak öldürdü. kadının m.c. hakkında çıkarılan uzaklaştırma ve koruma kararlarını kasım ayında kaldırttığı öğrenildi.
  * aydın'da m.g. (44), sevgilisi emel erongan'ı (39) sokakta bıçaklayarak öldürdükten sonra intihar etti.
  şiddet/yaralama
  * izmit'te s.e. ve erkek kardeşi a.ç., bir yıldır ödemediği nafakayı istemek için işyerine gelen s.e.'nin boşandığı karısı ş.e.'yi dövdü. eski kocasının kendisini tehdit ettiğini belirten s.c. şikayetçi olarak koruma istedi.
  taciz
  * istanbul'da babası i.ç.'nin tecavüzüne uğradığı için intihara teşebbüs eden ö.ç. (18), tedavi gördüğü hastanenin yoğun bakımında hastabakıcıların kendisini taciz ettiğini iddia etti. ö.ç. yoğun bakım çalışanları hakkında suç duyurusunda bulundu.
  15 ocak

  cinayet
  * antep'te s.g. (34), kendisine boşanma davası açan karısı adviye genç ve annesi emire şendir'i bıçaklayarak öldürdü, yakınları a.k.(47) ve a.k. (20) adlı iki erkeği bıçakla yaraladı.
  şiddet/yaralama
  * trabzon'da ö.y. (34) ile g.k. (29) adlı iki erkek, işyerlerinin üstündeki apartmanda oturan f.y. (35) adlı kadını zorla otomobile bindirip kaçırdı. f.y. daha sonra kendisini serbest bırakan iki erkek hakkında şikayetçi oldu.
  * bursa'da bir erkek evli olduğunu öğrendiği için kendisinden ayrılmak isteyen sevgilisi f.d.'yi dövdü.
  16 ocak

  şiddet/yaralama
  * samsun'da a.t. (67), elektrik faturasını yatırmadığı için kendisiyle tartışan aynı evde yaşadıkları gelini s.t.'yi (23) kürekle dövdü. s.t. şikayetçi oldu.
  taciz
  * samsun'da k.e., aynı evde yaşadığı 16 yaşındaki yeğenini iki yıldır taciz ettiği iddiasıyla gözaltına alındı.
  * malatya'da bir kafenin kadınlar tuvaletinde gizli kamera olduğu ortaya çıktı.
  şiddetin doğurduğu şiddet
  * osmaniye'de o.k.(17) ve m.ç. (17), yakınları olan bir kadına sözlü tacizde bulunduğu gerekçesiyle ö.ç. adlı erkeği (80) öldürdü.
  17 ocak

  cinayet
  * izmit'te r.g., karısı aysel geniş'i ve 1 ila altı yaş arasındaki üç çocuğunu öldürdü. yakalanan r.g. eşinin boğazını sıkarak öldürdüğünü, cinayeti gören iki çocuğunu maket bıçağıyla bir aylık çocuğunu ise ağzını kapatarak öldürdüğünü itiraf etti. r.g. cinayetin ardından fare zehri içerek intihara kalkıştığını ancak başaramayınca kaçtığını söyledi.
  18 ocak

  cinayet
  * van'da m.d., karısı melek duman'ı (36) boğarak öldürdü. m.d. polise teslim oldu.
  * izmir'de s.y (31), sevgilisi şerife uysal'ı (32) bir kafede av tüfeğiyle öldürdü. görgü tanıklarının ifadesine göre, tartışmanın ardından s.y. yanında getirdiği av tüfeğini çıkardı ve sekiz kez tetiğe bastı. bir türlü ateş almayan tüfek zanlının dokuzuncu denemesinde ateş alarak uysal'a isabet etti. olay yerinden kaçan s.y. manisa'da yakalandı.
  * samsun'da u.ö. (32) ile arkadaşı y.ö., u.ö'nün sevgilisi tamuna dundua'yı (31) öldürme şüphesiyle tutuklandı. u.ö., dundua'yı yaralı olarak hastaneye getirmiş, kadının otomobildeyken çantasından tabancasını çıkarıp kendisini vurduğunu söylemişti.
  taciz
  * konya'da bir erkek, e.g. (23) adlı kadını sokakta taciz etti. e.g direnince darp etti. e.g. başını yere çarpıp bayıldı. taciz eden erkek kaçarken e.g. hastaneye kaldırıldı.
  * bursa'da s.a., 15 yaşındaki bir kız çocuğuna cinsel tacizde bulunduğu şüphesiyle gözaltına alınıp adliyeye sevkedildi.
  19 ocak

  tecavüz
  * sakarya'da dört erkek, alzheimer hastası olan a.ç. (54) adlı kadını otomobille kaçırarak dövdü ve tecavüz etti.
  taciz
  * izmit'te halk otobüsü sürücüsü olan t.d. (45), m.c.(21) adlı kadını otobüs boşaldıktan tenha bir yere götürerek cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla gözaltına alındı.
  * istanbul'da çağlayan adliyesi'nde ü.y.e. (64) isimli hakim, kadın katip z.r.d.'yi (30) silahla rehin alarak öldürmekle tehdit etti. kadın, uzun zamandır kendisini taciz ettiğini bir ay önce adalet komisyonu başkanlığı'na bildirdiği hakimden şikayetçi oldu. hakim, hsyk'ya dilekçe vererek emekliliğini istedi. müfettişler, tarafından başlatılan soruşturma dosyasını inceleyen hsyk, hakimin üç ay açığa alınmasına karar verdi.
  20 ocak

  şiddet/yaralama
  * aile ve sosyal politikalar bakanı fatma şahin'e twitterdan attığı mesajda eşinin şiddet uyguladığını söyleyen kadın korumaya alındı.
  cinayet
  * konya'da n.ö., evden ayrılan karısı medine özkan'ı (28) tabancayla, birlikte yaşadığı mehmet boztoprak'ı ise bıçaklayarak öldürdü. n.ö.ve olayda yanında olduğu iddia edilen arkadaşı i.y. eskişehir'de yakalandı.
  * denizli'de k.h. (14) adlı oğlan çocuğu, annesi zahide çarıklı'yı (40) uykusunda iple boğarak öldürdü.
  21 ocak

  şiddet/yaralama
  * adana'da bir erkek, "markete tek başına gittiği" gerekçesiyle karısı v.k.'ye şiddet uyguladı. v.k. ailesinin evine yerleşti.
  * konya'da c.k. adlı kadın şiddet gördüğü için boşandığı eşinin hala peşinde olduğunu belirterek konya cumhuriyet başsavcılığı'na yeni kimlik almak için altı ay önce başvurdu. c.k. henüz sonuç alamadığını ve sadece hakkında çağrılı koruma kararı bulunduğunu söyledi.
  22 ocak

  cinayet
  * izmit'te v.c., şiddet gördüğü için kendisine boşanma davası açan eşi mehtap civelek'i buluşmaya ikna edip iki gün zorla alıkoyduktan sonra tabancayla öldürdü. v.c.'nin hastane önüne bıraktığı kadın hayatını kaybederken v.c. yakalandı. mehtap civelek, v.c.'nin tehditleri üzerine polise şikayette bulunmuş ve panik butonu sistemiyle korumaya alınmıştı.
  * istanbul'da abd'li turist sarai sierra'nın kaybolduğu tespit edildi. sierra'nın cesedi 2 şubat'ta fatih'te sarayburnu yakınlarında sur kalıntılarında bulundu. sierra'nın darp edilerek öldürüldüğü belirtildi. cinayetle ilgili 21 kişiden dna alındı. adli tıp raporu bekleniyor.
  taciz
  * izmit'te m.ö. (29), sokakta e.t. (16) adlı kız çocuğunu taciz ederek telefonundaki pornografik görüntüleri izletti. m.ö. gözaltına alındı.
  * karabük'te t.c. (40), eve bırakmak için otomobiline aldığı eski öğrencisi a.s.'yi (16) taciz etti. t.c. tutuklandı.
  şiddetin doğurduğu şiddet
  * van'da g.u. (16) adlı kız çocuğu kendisine tecavüz eden k.h. (26) adlı erkeği silahla öldürdü. g.u. ve van kadın sığınma evi'ne yerleştirilmiş ve tecavüz nedeniyle gerçekleşen hamileliği kürtajla sonlandırmıştı.
  * tokat'ta i.k. (22), karısını taciz ettiği gerekçesiyle n.ş. (52) adlı erkeği av tüfeğiyle vurarak öldürdü.
  23 ocak

  tecavüz
  * afyon'da r.u., g.a. ve a.g. adlı üç erkek, rastgele bir evin zilini çalarak içeri girdi ve s.a.(50) ve z.d. adlı kadınlar ile ş.d.(16) adlı kız çocuğuna tecavüz etti. üç erkek tutuklandı.
  cinayet
  * izmit'te ş.t. (42), karısı hanife telli'yi (36) tabancayla öldürdü. ş.t. cinayetin ardından intihar etti.
  taciz
  * izmir'de k.h., o.b. (19) adlı kadını minibüste taciz etti. gözaltına alınan h.k. yolda bileğini kesti. tedaviye alınan ve durumu iyi olan k.h.'nin cinsel taciz suçundan üç kaydının olduğu belirtildi.
  şiddet
  * sakarya'da g.c.a. (15), annesi n.a.'yı (44) sokakta bıçakladı. hastaneye kaldırılan n.a. ağır yaralandı.
  * istanbul'da s.a.(83) isimli kadın evine girmek istediği sırada saldırıya uğradı. saldırgan kaçarken, hastaneye kaldırılan kadının bir gözünün kör olduğu belirtildi.
  24 ocak

  şiddetin doğurduğu şiddet
  * rize'de m.ş. (85), karısı ve annesi s.ş.'ye şiddet uygulayan oğlu h.ş.'yi (61) pompalı tüfekle vurdu.
  * ankara'da m.e., şiddet uyguladığı karısı e.e. tarafından bıçaklanarak öldürüldü. e.e. adliyeye sevkedildi.
  * samsun'da s.ö. (21) adlı erkek, kız kardeşinin sevgilisi c.e.'yi (25) kardeşine şiddet uyguladığı için sokakta bıçakladı. c.e. hastaneye kaldırılırken s.ö. gözaltına alındı.
  şiddet/yaralama
  * istanbul'da ş.k. (50), karısı m.k.'yi (50) 11 yerinden bıçakladı. daha önce de eşinin şiddet uygulaması nedeniyle şikayette bulunan ancak koruma talebinin sonuçlanmadığı m.k. ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılırken ş.k. aranıyor.
  * izmir'de v.u., karısı s.u.'yu kayınvalidesiyle tartıştığı bahanesiyle dövdü. s.u. tedavisinin ardından taburcu edilirken jandarma tarafından gözaltına alınan v.u. savcılık talimatıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
  * izmir'de ü.k., karısı r.k.'yi dövdü. r.k. hastaneye kaldırılırken, ü.k.'ye bir ay evden uzaklaştırma cezası verildi.
  25 ocak

  şiddet
  * konya'da a.i. (45), karısı m.i.'yi (44) dövdü. m.i. bu esnada kalp krizi geçiren a.i. için ambulans çağırdı. aynı hastanede tedavi olan m.i. kocasından şikayetçi olmadı.
  * aksaray'da iki erkek, adres sorma bahanesiyle kapısını çaldıkları evdeki m.y. (68) adlı kadını döverek gasp etti.
  tecavüz
  * aydın'da e.f.b., zorla evine götürdüğü m.m. adlı kadını satırla tehdit ederek tecavüz etti. gözaltına alınan erkek sevk edildiği adliyede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
  26 ocak

  tecavüz
  * samsun'da z.g., ö.a. (33) adlı kadını zorla alıkoyup tecavüz etti ve cep telefonunu gasp etti. gözaltında ifadesi alınan z.g. savcının talimatı doğrultusunda serbest bırakıldı.
  29 ocak

  şiddetin doğurduğu şiddet
  * adana'da h.b. adlı erkek, ablasına şiddet uygulayan kocası h.g.'yi bıçaklayarak öldürdü.
  şiddet- taciz
  * trabzon'da hakkında evden uzaklaştırma kararı olan s.c. (31), hakkındaki uzaklaştırma kararını ihlal ederek karısı n.c.'nin (24) evine gitti. gözaltına alınan s.c. araklı asliye hukuk mahkemesi'nce tutuklandı.
  * trabzon'da a.k.(34) isimli kadın, daha önceden başvurduğu koruma kanununu eşinden korkarak kaldırttıktan sonra eşi g.k.'nın (37) saldırgan tavrını sürdürmesi nedeniyle yeniden koruma talep etti.
  taciz
  * izmit'te u.c. (22), durakta bekleyen b.t. (22) isimli kadını taciz etti. yakalanan u.c.'nin benzer suçlardan çok sayıda kaydı olduğu ortaya çıktı.
  * trabzon'da a.a.(34) isimli kadın, kocası e.a.'nın (40) kendisine uyguladığı şiddet sonucu uzun süre ayrı yaşadıklarını belirterek, konu ile ilgili olarak 6 ay süreli koruma kararı bulunduğunu ve kocasının telefonuna sürekli hakaret ve tehdit içerikli mesaj gönderdiğini söyleyerek e.a.'dan şikayetçi oldu. soruşturma açıldı.
  * trabzon'da m.y.(37), şiddet uyguladığı için boşanma davası açan karısı ö.y.'nin (33) yaşadığı eve çocuklarını görme bahanesiyle gelerek karısını tehdit etti. ö.y. şikayetçi oldu, soruşturma sürüyor.
  31 ocak

  cinayet
  * adana'da h.ş. (70), karısı selvinaz şahin (60) ve kızı ayşe şahin'i et tahtasıyla başlarına vurarak öldürdükten sonra balkondan atlayarak intihar etti.
  * uşak'ta m.ö., 17 yıl önce boşandığı ve çağrı üzerine koruma sistemiyle korunan eşi nermin şen'i (48) işyerinde bıçaklayarak öldürdü. m.ö., başkasıyla evlenmek isteyen nermin şen'i tehdit ettiği için on gün yattığı cezaevinden iki hafta önce tahliye olmuştu. (bk/çt)
  http://www.bianet.org/…4143-erkek-siddeti-ocak-2013
 • mart ayında da, her zaman olduğu gibi, yurdun dört bir yanında hızla devam edendir.

  [http://www.bianet.org/…ler-mart-ta-14-kadin-oldurdu http://www.bianet.org/…ler-mart-ta-14-kadin-oldurdu]
 • ancak karşılığında erkeğe ağır şiddet ile çözümlenebilir, aşılır. bunun başka hiçbir yolu kalmadı artık.
 • şiddetin ancak şiddet ile çözümlenebileceğinin en büyük kanıtıdır. caydırıcı süslü usuller ne işe yarıyor ki? binlerce yıldır, her gün, onlarca kadın, psikolojik veyahut fiziksel fark etmeksizin çük sahiplerinin şiddetine maruz kalıyorsa, buna ancak ayna tutarak bir son verebiliriz.

  "kadına şiddet, ancak erkeğe şiddet uygulayarak çözülür."

  kökleri anca böyle kurur.
 • şimdi toplaşın, bir kelamım var...

  erkek kadına vurdu, kadın da erkeğe bir tane patlattı. ne oldu? "erkek şiddeti" .. hiçbir şey değişmedi, kadın kendini savundu sadece.

  o yüzden insanlar ataerki üzerine onbinlerce sayfa yazarken, toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin öyle kolay çözülemeyeceğini bilelim.

  bilelim ki erkek şiddeti bağımsız değildir: kadınların maaşlarının düşük olması neyse, gece dışarı çıkamamak neyse vb. ... bu da odur. hatta seksist küfürler neyse bu da odur...

  erkek şiddetinin çözümü, erkeğe şiddet değil; kadının güçlenmesidir, özgürleşmesidir.

  (tabii, cezaların artırılması ve hukuk'un (uygulamasıyla beraber)toplumsal cinsiyet duyarlı olması önemlidir, gereklidir..)
 • erkek şiddeti: "bm kadına karşı şiddetle uğraşacağına insanlığa karşı cinayetleri önlesin!" *
  diyebilen diyanet işleri başkanı dahil, çok iyi bilirizci rte'nin tüm ak kurumlarının görevleri başında olduğu,
  sebepleri ve sonuçları için canla başla çalıştığı, yücelttiği, beslediği en aşağılık şiddet türü; vicdanı olanı sarsan insanlık suçu.

  türkiye bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler temmuz’da dokuz kadın öldürdü, 20 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti, 10 kadına şiddet uyguladı, 19 kadın ve kız çocuğuna cinsel tacizde bulundu.

  üç kadın kocalarına karşı hukuki süreci başlattıkları halde öldürüldü. tecavüzlerin yüzde 50’si kadınların evinde, yüzde 55’i tanıdıkları erkekler tarafından gerçekleştirildi.

  2013’ün ilk yedi ayında, erkekler 97 kadın öldürdü, 97 kadına tecavüz etti, 127 kadını yaraladı, 110 kadına cinsel tacizde bulundu. erkekler haziran’da ise 15 kadın öldürdü, 16 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti, 19 kadını yaraladı, 18 kadına cinsel tacizde bulundu.

  cinayet!

  erkekler temmuz’da sekiz ilde dokuz kadın öldürdü. bir kadın kocası hakkında çıkarttığı uzaklaştırma kararına, biri açtığı ceza davasına, biri ise şikayetçi olmasına rağmen öldürüldü. bir erkek ise denetimli serbestlikten faydalanarak cezaevinden çıkınca karısını öldürdü.
  temmuz’da öldürülen iki trans kadının failleri, trans cinayetlerinin çoğunda olduğu gibi belirlenmedi. dört kadını kocaları, ikisini eski kocaları, birini ise tecavüze kalkışan tanımadığı bir erkek öldürdü.
  öldürülen dokuz kadından beşi ateşli silahlarla, ikisi bıçakla, biri boğularak, biri dövülerek öldürüldü.
  temmuz’da kadın katlinin gerçekleştiği iller adana, afyon, antalya, aydın (2), batman, istanbul, izmir ve uşak.
  ayrıca mardin’de bir korucunun tecavüzüne uğrayan 20 yaşındaki kadın tecavüzcüsü cezalandırılmayınca, izmir’de bir trans kadın sevgilisinden şiddet gördüğü için intihar etti.

  tecavüz!

  erkekler temmuz’da 13 ilde 20 kadına tecavüz etti/tecavüz girişiminde bulundu. kadınların yüzde 55’ine tanıdıkları erkekler tecavüz etti, tecavüz olaylarının yüzde 50’si kadınların yaşadığı evde gerçekleşti.
  fuhşa zorlanan bir kadın, kaçmak için kendini trafikte bir aracın önüne atınca ağır yaralandı. en az 10 tecavüzcü tutuklandı, dört tecavüzcü ifadeleri alınıp serbest bırakıldı.
  iki kadın ve kız çocuğuna babaları, ikisine kuzenleri, ikisine arkadaşları, birine sevgilisi, birine annesinin sevgilisi, birine doktoru, birine yaşadığı şehrin belediye başkan yardımcısı tecavüz etti. dokuz kadına ise tanımadıkları erkekler tecavüz etti.
  20 tecavüz vakasından 11’u evde, üçü kadınların alıkonuldukları mekanlarda, ikisi arabada, ikisi sokakta, biri otel odasında, biri doktor muayenehanesinde yaşandı.
  tecavüzcü erkeklerin yaşı 17 ila 62, tecavüze uğrayan kadın ve kız çocuklarının yaşları 8 ila 80 arasında değişiyor.
  tecavüzlerin yaşandığı iller adana (2), ağrı, antalya, balıkesir (2), elazığ, erzurum, ısparta, istanbul (3), muğla (2), siirt, sinop, tekirdağ ve zonguldak (3)

  şiddetyaralama!

  erkekler temmuz’da sekiz ilde 10 kadına şiddet uyguladı. kadınlar en çok kocalarından şiddet gördü.
  beş kadın kocası, biri eski kocası, biri babası, biri sivil polis, biri ise tanımadığı erkekler tarafından şiddete maruz kaldı. bir erkek darp ettiği karısını iki gün boyunca eve kilitledi.
  erkekler altı kadını darp etti, üç kadını bıçakla yaraladı, bir erkek karısının suratını asit dökerek yaktı.
  temmuz’da erkek şiddetinin yaşandığı şehirler adana, afyon, antalya, balıkesir, batman, eskişehir, istanbul (2), kayseri ve maraş.

  taciz!

  temmuz’da erkekler beş ilde 19 kadın ve kız çocuğuna cinsel tacizde bulundu.
  beş kadın ve kız çocuğu tanımadıkları erkeklerin, biri iş arkadaşının, biri eski sevgilisinin, 12 kız çocuğu öğretmenlerinin tacizine uğradı.
  taciz vakalarının 12'si’okulda, ikisi otobüste, ikisi sokakta, biri işyerinde, ikisi telefon aracılığıyla gerçekleşti.
  taciz eden erkeklerin yaşı 29 ila 83, tacize uğrayan kadın ve kız çocuklarının yaşı 8 ila 26 arasında değişiyor.
  temmuz’da cinsel tacizlerin yaşandığı iller amasra, çorum, istanbul (3), konya (12) ve zonguldak.
  bölgelere göre

  temmuzda 24 ilde 58 erkek şiddeti, cinayet, cinayete teşebbüs, taciz, cinsel şiddet, tecavüz ve yaralama vakası basına yansıdı. en çok şiddet marmara ve iç anadolu’da yaşandı.
  57 erkek şiddeti vakasından 14’ü iç anadolu, 13’ü marmara, dokuzu akdeniz, sekizi ege, yedisi karadeniz, üçü doğu anadolu, üçü güneydoğu anadolu’da yaşandı. (çt)

  kaynak

  ***

  bu trajediyi özetlemek istersek :

  istatistik kurumu (tüik) verilerine göre tecavüz ve taciz gibi cinsel saldırı suçlarında son beş yılda yüzde 30 artış meydana geldi.

  son 15 yılda tecavüzden yargılanan 409 polis, asker, özel timci, korucu ve gardiyandan hiçbiri cezalandırılmadı.

  jin haber ajansı’nın haberine göre, tüik, adalet bakanlığı, içişleri bakanlığı, emniyet genel müdürlüğü ve jandarma genel komutanlığı’nın erkek şiddeti verilerinden satırbaşları şöyle:

  * son 15 yılda 241 polis, 91 asker, 17 özel timci, 15 korucu, 45 gardiyan tecavüzden yargılandı. fakat hiçbiri ceza almadı.

  * tecavüze uğrayanların yüzde 50’si 18 yaş altında. bunların yüzde 90’unu kız, yüzde 10’unu oğlan çocukları oluşturuyor.

  * acil yardım hattını arayan kadınlardan yüzde 57'si fiziksel şiddete, yüzde 46,9'u cinsel şiddete, yüzde 14,6'sı enseste ve yüzde 8,6'sı tecavüze maruz kalıyor.
  çocukların yarısı ensest mağduru

  * 5–10 yaş arası çocukların yüzde 55'i ensest mağduru.

  * 10–16 yaş arası çocukların yüzde 40’ı ensest mağduru.
  saldırganlar tanıdık

  * cinsel saldırganların yüzde 75'i tanıdık.

  * ensest olaylarında faillerin yüzde 50'si öz baba, sırasıyla da amcalar enişteler, ağabeyler, dedeler ve dayılar.

  * kadınları istismar eden erkeklerin yüzde 83’ünü de eşler oluşturuyor.
  erkek şiddeti her yıl artıyor

  * 2002-2008 arası 62 bin kadın tecavüze uğradı. 2002 yılı kayıtlarına 66 olarak geçen kadın katliamı sayısı, 2007 yılında 1011 olarak saptandı.

  * 2006’da 528, 2007’de 473, 2008’de 577, 2009’da 652 kadın tecavüze uğrarken, 2006 yılında 489, 2007 yılında 540, 2008 yılında 589, 2009 yılında 624 cinsel taciz olayı yaşandı.

  * emniyet genel müdürlüğü ve jandarma genel komutanlığı’ndan basına verilen bilgiye göre 2010 yılının ilk 7 ayında, 226 kadın katledildi, 478 kadın tecavüze, 722 kadın tacize maruz kaldı; aile içi şiddet kapsamında 6423 kadın şiddete maruz kalarak hastanelik oldu.

  * 2005–2010 yılları arasında, 100 binin üzerinde kadın cinsel saldırıya maruz kaldı ancak kadınların yüzde 40’ı şikayetçi olmadı. kadınların korktukları için şikayetçi olamadıkları da istatistiklere geçen bilgiler arasında.

  bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği çeteleye göre 2013’ün ilk yedi ayında, erkekler 97 kadın öldürdü, 97 kadına tecavüz etti, 127 kadını yaraladı, 110 kadına cinsel tacizde bulundu.

  ***
 • linkteki grafikten de görülebileceği gibi sanılanın aksine sadece "doğu" ile sınırlı bir erkek eylemi değildir.

  erkek-siddetinin-2013-grafigi
 • yerin dibine batasıca!
 • cezalandırılmadıkça, yaptırımı olmadıkça devam edecek şiddet. sadece bu değil, aile içinde olan aile içinde kalır anlayışından kurtulmadıkça da işimiz zor.