şükela:  tümü | bugün soru sor
  • semih sergen'in yazıp yönettiği ankara devlet tiyatrosu tarafından şu sıralar altındağ sahnesi'nde sergilenen oyun. güzel oyundur, oyuncuların performansı da çok iyi. gidip görmeyi kesinlikle tavsiye derim.

yalnız bugün, altındağ seyircisi stand up'a gelmiş, eğlenmeye gelmiş, kahkaha atmaya gelmişti. oyunun başından sonuna kadar her sahnede güldüler. hatta oyuna laf atanlar, espri yapanlar bile çıktı. oyunun küçük tiyatro'ya alınması yerinde olabilir.

bir de oyunun konusu devlet tiyatroları web sayfasında çok açık şekilde verilmiş. ben okumadan gitmiştim ve oyunda güzel sürprizlerle karşılaştım. şimdi görüyorum ki web sayfasında yazılanları okumuş olarak gitseydim aynı tadı alamayacaktım. spoiler yapan oyun tanıtımı olur mu sayın web içeriği düzenleyicileri?
  • hint mitolojisine göre kadın ve erkek

kadın

tanrı, yaprağın hafifliğini, ceylanın bakışını, güneş ışığının kıvancını, sisin gözyaşını aldı; rüzgarın kararsızlığını, tavşanın ürkekliğini buna ekledi. onların üzerine, kıymetli taşların sertliğini, balın tadını, kaplanın yırtıcılığını, kışın soğunu, saksağanın gevezeliğini, kumrunun sevgisini katıı. bütün bütün bunları karıştırdı, eritti ve kadın yaptı. yarattığı kadını sevsin diye erkeğe armağan etti.

erkek

tanrı, kaplumbağanın yavaşlığını, boğanın bakışını, fırtına bulutlarının kasvetini, tilkinin kurnazlığın, boranın dehşetini aldı; sülüğün yapışkanlığını, kedinin nankörlüğünü, hindinin kabarışını, gergedan derisinin sertliğini onlara ekledi. bunların üzerine ayının kabalığını, bukalemunun şıpsevdiliğini, sivrisineğin vızıltısını kattı ve erkeği yarattı. yarattığı erkeği, adam etsin diye, kadına verdi.
  • önemli üç rolde bilal gürdere, buket türkyılmaz ve nesrin üstkanat adlı oyuncuların olduğu, semih sergen'in yazıp yönettiği bir ankara dt oyunu. diğer ankara dt oyunlarından farklı olarak, vasat değil. şöyle söyleyeyim, 'vasat bile değil'. ne konu, ne kurgu, ne oyunculuklar. ha bak oyunun müzikleri can atilla'ya ait, ve işte bu da oyunun tek artısı.

ayrıca yaygın olan 'kadın ve erkek' kullanımının aksine oyunun isminin 'erkek ve kadın' olması da kafalarda soru işareti bırakmadı değil.
  • ohannes.
    (ara: erkek)
    (ara: kadın)
    ve hala tam olarak ne ifade ettiği yazılıp çiziliyor.
  • insan türünün devamı için gerekli ve yeterli olan bileşim.
  • her şeyin ötesinde doğamız farklıydı; erkek tohum, kadın tarlaydı.. evrim geçirdikçe özümüzden ayrıldık, gerçek doğamızdan koparıldık. üst benlik ve süper egoyla donatıldık, sarılıp sarmalandık..