• nereden başlasam acaba.

öncelikle sınırlı malzeme ile birlikte kesinlikle lezzetli yemek çıkarabiliyorum. elimdeki malzemelerin hangilerinin birbiriyle uyumu olduğunu, pişme derecelerini az çok kestirebiliyorum.

aslında her şeyi yapabiliyorum ama en iyi olduklarımı yazayım.

çorba
    sebze çorbası. buradaki sırrım kesinlikle tavuk suyu ve sarımsak. biraz daha lezzetlendirmek isterseniz knorr’un yemek veya çorba çeşnilerini kullanabilirsiniz

ara sıcak
    paçanga böreği. teoride kolay pratikte zor bir börek. iç harcındaki malzemelerin oranı, yufkanın içine ne kadar gireceği çok önemli. az koyarsanız bir şey anlamazsınız. çok koyarsanız taşacağı için kötü görüntü verir. unutmayın ki çok malzeme demek çok lezzet demek değildir her zaman.

ana yemek
    bu aralar favorim yaptığım sebze sote. ben biraz limon suyu ekliyorum ve kimsenin nedense nereden geldiğini anlamadığı güzel bir ekşilik oluyor. bunun da olmazsa olmazı bol sarımsak ve kırmızı toz biber. yanına güzel bir pilav harika olur. benim tercihim domatesli pilav kesinlikle. ya da yine bol domatesli güzel bir bulgur pilavı. bunları yemek yapmaktan saymadığım için saymıyorum. ama en iyi yaptığım yemek karnıyarıktır.

ve son olarak tatlı.
    profiterol konusunda iyiyimdir. gerek içindeki patisserie kreması gerekse pate choux hamurunun kıvamını cidden iyi tutturuyorum. bundaki sırrım da sosunda hem sütlü hem beyaz hem de bitter çikolata kullanıyor olmam.

aşçılık falan okumadım profesyonel de değilim. sadece mutfakta çocukluktan beri vakit geçirmeyi çok severim. bu da kendimi geliştirmemi sağladı.
  • tatlı olarak baklava, puding çeşitleri. hamur işi börek, yemeklerden ise pilav, çorbalar, makarna, döner, patatesli tavuk, patates yemeği, kızartma, yöresel tostlar, pide içi ve daha niceleri. yeter ki tarifi olsun.
  • 2. denemeden sonra yapamadığım yemek yok.
    tatlıyla zaten aram yok.
  • baklava hariç tüm tatlılar
    hamur işleri hariç diğer yemekler
  • (bkz: gelik pilavı)
  • san sebastian
  • bugün üzerinize afiyet bir kumpir yapmışım, öyle böyle değil...

geçmişimde de şu örnekler mevcuttur...
  • bu başlık biraz seksist :) olmuş. dünyanın en iyi açıları erkeklerdir. sadece çalışma yaşamı uzun süre erkekleri ev dışında kadınları da mutfakta tuttuğu için bir süre sonra bunlar kadınların alanı olarak kabul edilmiş.
    oysa günümüzde erkekler mutfağa girecek zaman buluyor, kadınlara göre daha yenilikçi davranıyorlar. yenilikçiden kastım çok yapılmayan unutulmuş yemekleri ya da yeni tarifleri uyguluyorlar. tabi bunun için çalışma şartlarının müsait olması gerek.
  • istediğiniz her yemeği yapabilirim. tatlı olarak da çikolatalı krep yapmakta üzerime tanımam. *
  • yapamayacağım yemek yok, yaprak sarması dışında. güzel sarma saran hatunlar eklesin.
hesabın var mı? giriş yap