• insan ırkının bunca yılda, buraya kadar iphone ile geldiğini sanması muhtemel bir süzmenin eleştirdiği husustur.
  • entry'mi tekrarlıyorum:

30 yaşındayım, şimdiye kadar ne bir akrabamın ne bir arkadaşımın bıçak veya çakı taşıdığını gördüm. lütfen biri bana anlatsın, şehirde yaşayan birinin günlük hayatında neden çakıya ihtiyacı olsun? aniden meyve soyması mı gerekir mesela, veya yolun ortasında birden tamir yapması mı gerekir? (araç arızası dışında tutuyorum, zaten onun için emniyet çantası benzeri bir şey zorunlu değil mi?) mesela metrobüste bir anda çakıyla saat tamiri yapmak, aniden gelen portakal doğrama isteği...

eğer savunma amaçlı yanında taşıyorsa o da sıkıntı, kendisine saldırmayı göze alan kişide (serseri, sabıkalı, vs) yok mudur en tehlikelisi zaten? ya basit laf dalaşı veya itişmeyle atlatılacak bir konu, savunma amaçlı bıçak gösterince karşı tarafın daha korkunç (ve haliyle onlar daha tecrübelidir bıçak kullanma konusunda) bir silah çıkarmasına yol açarsa? ya durduk yere başınız derde girerse? macera bağımlısı mı bu arkadaşlar?

bir de bazıları "boş gezmek", "boş gezilmez", "bizde gelenektir" falan yazmışlar. size de çok basit gelmiyor mu bu ifadeler? lisede falan bir arkadaş böyle konuşsa iletişimi keser varoş derdim ben mesela. nerelerde yaşıyorsunuz, nasıl büyüdünüz merak ettim.

demiyorum ki şehir çok güvenli. en medeni yerde de saldırıya uğrayabiliriz. yanında bıçak / çakı olmazsa nasıl savunacaksın kendini diyebilirsiniz. savunamam tabii ki. ama yanımda böyle bir silah (silah sayılmaz mı bunlar?) olsa yine savunamam ki korkudan. hem elime almışlığım yok kullanamam, hem başıma daha kötüsünün gelmesinden korkarım. böyle büyük büyük konuştum, allah korusun hepimizi.

2020 yılında şehirde "boş gezmeyen" kurtlar vadisi, çukur vs vs özentisi profillerin yorumlarını samimiyetle merak ediyorum.
  • hayatım boyunca yanımda hiçbir kesici alet bulundurmayarak erkek olmadığımı öğrendiğim fikir..
  • erkekler de kadınlar da elbette çakı taşıyabilirler ancak katilimiz kadir çakı değil, yaylı sistemi sayesinde tek dokunuşla kolayca açılabilen, kilit sistemi olan, yarı sustalı diyebileceğimiz ve kesici/delici kısmının uzunluğu 13 (on üç) cm olan bir bıçak taşıyordu ve o bıçakla işledi cinayeti, çakıyla değil. elmayla armudu bu kadar mı ayırt edemiyorsunuz? ya da ofisinizden gelen emirle bir katili aklamaya çalışıyorsunuz; zira reisiniz bir yargı erki olarak hükmünü verdi zaten, siz de bu durumu meşrulaştırmaya çalışıyorsunuz. kötüsünüz; gerçekten çok kötüsünüz hem de.
  • bizim köylerde çobanlar çakı taşır. hastalanan hayvanı kırda kesmekten tut karpuz kesmeye kadar birçok işe yarar.

ara sıra birbirlerine de sapladıkları görülür.
  • delikanlı adamın çakıyla, bıçakla işi olmaz. özgüvensiz insan işidir. meslek icabı taşıması gerekiyorsa, o silah zaten çakı olmayacaktır.
  • sözlüğe bütün medeniyetsiz, kenar mahalle kahvesi abonesi çomarları doldurduklarının bir başka kanıtı entrylerin olduğu başlık.

siz de burda okuduklarınızı ülke gerçeği sanmaya devam edin. twitter vs bile buradan daha temiz.

günlük hayatta karşınıza oturtmayacağınız bu çomarların leş fikrilerini okuyorsunuz. çoğunluğu abazan, özellikle karşı cinse şiddet eğilimli, çeşitli suç potansiyeli taşıyan, eğitimsiz, toplum için zararlı tipler.

sözlüğün maksimum birkaç senesi kaldı. temiz, kaliteli bir alternatifi çıktığı an o bile yok.
  • başlıkta yazılanlardan türkiye’de yaşayanların büyük kısmının ortadoğulu zihniyetinde olduğunu gösteren hatalı bir önerme

hatta birisi daha ileri gitmiş hançer, kılıç falan taşıyabilseydim demiş. olmadı herkes arabasın otomatik uzun namlulu silah da koysun.

öfkeli anınızda bu aletleri nasıl kullanacağınıza beyniniz hükmetmez arkadaşlar, refleksleriniz hükmeder. o nedenle ben meyve soyuyorum bununla açıklaması çok mantıklı değil.

hayır madem meyve sebze soyacaksın o zaman soyduğun sabit yerde dursun, ne diye üzerinde taşıyorsun? ben bugüne kadar hayatımda toplu taşımada ya da sokakta durduk yerde meyve soyanını görmedim. koy işyerinde masandaki çekmecene dursun, ihtiyacın olduğunda kullanırsın
  • çantada isviçre çakısı taşınabilir ama üstünüzde isviçre çakısı dahi taşımak gereksiz ve varoşluktur, tabi büyük şehirlerde. dağda bayırda zaten taşırsınız.

çantada taşınabilir dememin sebebi de tirbüşon, açacak, tornavida, küçük bıçak, cımbız lazım olabiliyor ve işlevli.

fakat düz çakı taşıyan şehirde net varoştur özel bir sebebi olmadıkça.
  • atlar bu gece dinlensin. gün doğarken yola çıkarsınız öyleyse.
hesabın var mı? giriş yap