şükela:  tümü | bugün
  • 1-gündelik yaşamınızda kırmızı oje sürmeyin. hele hafiften de olsa çıkmaya başlayan kırmızı bir oje ile sokağa adım dahi atmayın. çok basit durmakla beraber alelade bir gün için oldukça işlevsiz olduğunu bilin kırmızı ojenin. bu renkteki bir ojeyi sadece bir anlam ihtiva eden günlerde tarzınızı tamamlayıcı olarak kullanın.

2-pullu ayakkabılardan uzak durun. kendimizi çocuğumuzu almış da parka gidiyormuşuz gibi hissettirmeyin lütfen.

3-kilo fazlanız olduğunu düşünüyorsanız yarasa kol giyinin giyinmesine ama bunu da abartmayın. kol nerede omuz nerede anlamaya çalışmak ne kadar zor bilemezsiniz.

4-hipodromda gazi koşusu izleyen beyaz türk değilseniz şapka kullanmayın.

5-dikey çizgili elbiselere hastalık derecesinde bayıldığımızı bilin hele de uzun ve inceyseniz.

6-asimetrik kesimli elbiselerin vücudunuzun daha açıkta kalan bölgesine baktırmak için bir araç olduğunu bilin ve bunu kullanın. kalçanıza güveniyorsanız ön kısmı daha açık bir asimetrik kesimli bir elbise giyerek kendinize yazık etmeyin.

7-kot ya da penye kumaşı hiç fark etmez bol pantolonlarınızdan bir an evvel kurtulun. hele şalvar kesimli pantolonu moda edene küfrettiğimizi bilin. ne resmi ne de alımlı görünmediğinizin farkında olun. kıyafetleriniz bir amaca hizmet etmeli oysa ki öyle değil mi?

8-kiloluysanız pazen kumaşlı birşeyi kesinlikle altınıza geçirmeyin. inanın selülitleriniz belli oluyor.

9-yüksek belli kumaş pantolon giymeyin giyenleri de uyarın. hele bu pantolonun üzerine gömlek giyip gömleğinizi içeri sokuyorsunuz ya evlerden ırak. altın kemer taksanız gene kurtarmıyor durumu lütfen anlayın bunu. ağ kısmı gereğinden uzun görünüyor yahu aynaya da mı bakmıyorsunuz? bu tarz pantolon sadece kot kumaşı ve göbeği açıkta bırakan kısa bir t-shirtle giyinilmeli.

10-rica ederim t-shirtlerinizin içine giydiğiniz straplezleriniz yıpranmaktan pamuklanmış olmasın.

11-askılı bir body giydiğinizde sütyeninizin de body ile aynı renkte olmasına dikkat edin.

12-tunik giyecekseniz rica ediyorum kırmızı, pembe gibi renkler kullanmayın. tuniğinizin keten olmamasına da dikkat edin. penye kumaşlı bir taytın üstüne keten bir tunik giyiyorsanız sokağa çıkmayın, sevgili edinmeyin, edinseniz de aldatılmayı göze alın.

13-saçlarınıza lütfen balyaj attırmayın.

14-krem renkli kıyafetlerden mümkün olduğunca uzak durun. krem rengini iyi kombin eden bir kadın görmedim şimdiye kadar.

15-bacaklarınız kalınsa dar kot pantolon giymeyin. erkekler ten kadar hat görmekten hoşlanır. baldır ve uyluğunuzun aynı kalınlıkta olduğunu görmenin verdiği acıyı anlayamazsınız.

15-bir diğer hat düşmanı olan ekose kumaştan derhal vazgeçin.

16-mümkün mertebe beyaz gömlek giymeyin. illa giyinecekseniz de hareketli ve kendinden desenli olmasına özen gösterin. beyaz gömlek ne ile kombin edilirse edilsin maskülen bir giyecek olduğundan bize kavram kargaşası yaşatmayın.

17-yüksek belli etek giyiminde de bu tarz pantolon için söylediklerim geçerli.

18-önümüz kış ve çoğunuz çizmelerine özen göstermiyor. bakın arkadaşım çizme ile bacak arasında kalan boşluk büyüdükçe içime fenalık geliyor. dapdar bir kot giyip de ayağınıza geçirdiğiniz çizme ile bacağınız arasında boşluk olmasının anlamı nedir sorarım size? ne dedik giydikleriniz bir amaca hizmet etmeli. dar kot giyiyorsunuz tamam da o çizmenin kalıp şeklinde uzanıyor olması tam bir uyumsuzluk örneği. halbuki görüyorum var da yani dökümlü veya stretch çizmeler, lütfen bu kış buna dikkat edelim ve kalıptan çıkmış gibi duran 12937 cm uzunluğundaki çizmelerden uzak duralım.

19-aksesuarlarınız sizi daha güvende hissettiriyor farkındayım ama rica ederim 5 tanesi 10 liradan aldığınız yüzük ve kolyelerinizi takıp takıştırıp sevgilinizle görüşmeye gitmeyin. hele şu bileklik yüzüklerden uzak durun, komik ve basit duruyorsunuz haberiniz olsun.

20-yırtık kot giyecekseniz kotun yırtık kısmının kasıklarınıza yakın olmasına özen gösterin. diz kısmına yakın yerlerin yırtık olduğu kotlar giyiniyorsanız, çok geride olduğunuzu bilin ve yeşillendirin ki baştan başlayalım.

edit 1: öncelikle aldığım tüm güzel geri dönüşler için teşekkür ederim. 'iyi de nasıl giyinmemiz gerekiyor' şeklindeki sorularınızı bu yazdıklarımı editlemek suretiyle detaylı olarak cevaplayacağım.
    bir garip müslüman'ı takip eden bir kadın olarak her sabah ofisinize gider gitmez sizi süzen iş arkadaşınızın bir adım önüne geçeceğinizi ve sevgililerinizden oldukça olumlu dönüşler alacağınızı garanti ediyorum.

edit 2: evet güzel ülkemin güzel kadınları gene karşınızdayım ve dilerseniz değerli vaktinizi boşa harcamadan başlayalım.

21- pazen kumaşın kalın bir kumaş olduğundan bahsedilmiş ve bir defileden örnekler verilmiş. iyi de benim defilelerle işim yok ki. sokakta pazen dediğinizde akıllara saten veya parlak bir kumaşlı çiçek desenli tayt darlığında pantolonlar gelir. gelin itiraf edin bir dönem bu tarzdaki pantolonlar modaydı ve bunları gayet de giymekteydiniz. dış mihrakların oyununa gelmeyelim ve bu yanlışa bir daha düşmeyelim.

22- diyelim ki geç kalktınız ya da o gün keyfiniz yok üzerinize birşeyler geçirip evden çıkmanız gerekiyor. peki bu durumda hangi renk tercih edilmeli? bence kesinlikle pastel ve mat tonlar kullanılmalı. kendinizi pek de iyi hissetmediğiniz bir günde canlı renkler dikkat çekmenize sebebiyet vereceğinden hemcinslerinizin sizi 'ne giyinmiş ki bu' bakışlarıyla taciz etmesine izin vermeyin. unutmayın, pastel tonlar hayat kurtarır.

23- beyaz tenliyseniz; siyahın teninizle oluşturduğu o kontrasttan kaynaklanan uyumun sizi ne kadar asil gösterdiğinin farkında mısınız acaba? beyaz tenliler için paint it black diyorum.

24- çantalarınız ah o kocaman yazılı çantalarınız. lütfen bunu yapmayalım arkadaşlar. kimisinde marka adı yazar kimisinde saçma sapan şeyler. çantalarınız sizin için bir ilk yardım deposu ve işlevsellik ile görselliğin aynı anda mükemmel olması zor biliyorum ama en azından alt kısmı bir pazar torbası gibi genişleyen çantalardan vazgeçsek?

25- dantelli bir bluz giydiğinizde kumaşın olabildiğince ince olmasına dikkat etmenizi rica ediyorum. dantelin size kattığı gizemin zihinlerde oluşmasına sebebiyet veren tarzınızı kalın kumaşlı dantel ile lütfen heba etmeyin. örneğin, gerdan kısmı dantelli bir bluz giydiğinizde; dantelin teninizle bir bütün oluşturmasına özen gösterin. buradan kastım şu ki; dantel kısmında kumaşın kumaş üstüne binmesi dantel kullanımını anlamsızlaştırıyor. dantelin likralı olması muhakkak önemli ama polyester kolaycılığına da kaçmayalım. unutmayın, siz mükemmelsiniz.

26- iş hayatının olmazsa olmazı ceketlere gelelim. içinizde bıraksak kruvaze ceket giyecek olanlar var. arkadaşım ceket kullanacaksınız ve belki siz de bunu tercih etmiyorsunuz ama ufak birkaç detayla maskülen görünmekten kurtulabilirsiniz. yakaları oldukça dökümlü, geniş, hareketli veya desenli ceketleri tercih edelim. simsiyah bir ceketi herkes giyer ama fark yaratmak istiyorsanız işin sırrı bence yaka modelinde.

27- market alışverişi ya da park fark etmez pullu bluzlardan uzak durun hele ucu gittikçe sivrileşen koni şeklindeki pullarla desenlenmiş bluz satan mağazalara adım dahi atmayın. sizi güzel yurdumun erkekleri seviyesine çekmeye çalışan satıcıları protesto etmek suretiyle zorla hayatınıza sokulmaya çalışılan pullara karşı tepkinizi muhakkak gösterin.

28- kadın giyiminde hakkı verilmeyen bir giysi türü varsa o da kesinlikle kalem etektir. kalem etek hem ince yapılı hem de basenlerinin geniş olduğunu düşünenler için biçilmiş kaftanken moda öncülerinin kalem eteği hayatınızdan çıkartmaya çalıştığının farkında mısınız? boy probleminiz yoksa saten ya da kumaş fark etmez, kalem eteklerinizden vazgeçmeyin.

29- kırmızı oje konusundaki sitem dolu mesajlardan sonra genel bir açıklama yapmak gerekti sevgili arkadaşlar. kırmızı oje ve yoğun kırmızı ruj giysilerinizi tamamlayıcı unsurlar olsa da yeri geldiğinde en dikkat çeken ayrıntılarınız olabilir. peki kendinize acaba tüm dikkatler ruj ve ojemde mi toplansın sorusunu sorarak mı oje ve ruj tercihlerinizi kırmızıdan yana kullandınız yoksa sadece rengini sevdiğinizden mi sürünüp kendinizi sokağa attınız? işte tüm mesele de burada. kimse kusura bakmasın ama ben beyaz t-shirt alelade bir pantolon ile birlikte kullanılan kırmızı oje ve rujun tarzınızın oturmasına zarar verdiğini düşünüyorum.

not: bir takım yanlış anlaşılmaların önüne geçebilmek maksadıyla belirtmek isterim ki kadınlarımızın erkeklerimizden kat be kat daha iyi giyindiğinin ve vücudunuzu en iyi sizin tanıdığınızın farkındayım. bu tavsiyeleri zaten sahip olduğunuz en iyi tarzınızı mükemmelleştirmek için verilen naçizane tavsiyeler olarak değerlendirin. pek tabii biliyorum ki bizlere fazlasınız ama türk kadını neden en iyi tarza sahip olmasın ki?
    neyse ki bir garip müslüman var ve sizlerle engin tecrübelerini paylaşıyor, şimdilik esen kalın.
  • bir garip muslumanların tavsiyesine uymayın. yoksa çıplak dolaşmak zorunda kalırsınız.

onu giyinmeyin, bunu giyinmeyin. hayret bir şey.
  • okumadım örtünmekten bahsetmiş mi müslüman?
  • kilonuza uygun giyinin.
  • giyinin ama, abartmayın demiş şair, çook şey yapmamak lazım, keyfine baksın herkes.
  • anlamsızdır. gelin itiraf edelim, kadınlar zevk(ve diğer bir çok konuda) olarak biz erkeklerden daha üstünler. kalkıp da kadınlara herhangi bir konuda akıl vermek yerine(özellikle giyim konusunda), kendilerinden akıl almalıyız. tam tersine ben kadınlardan giyim konusunda tavsiye alan bir erkeğim.

biz erkekler 0 ve 1'lerden oluşan basit yaratıklarken, kadınlar kompleks onlarca işlemi aynı anda yapabiliyorlar. biz mutfağa ne için gittiğimizi unuturken, kadın milleti 10 hamle sonrasını düşünebiliyor, saygı duymaktan başka ne denebilir ki?
  • yazarın kadın giyimiyle ilgili hiç bir şey bilmediğini, modadan zerre anlamadığını anladığımız tavsiyeler.
  • giymek yerine ısrarla giyinmek yazan çokbilmişlerin verdiği tavsiyelerdir bazen de. hayat işte.
  • hiç kimsenin vermeye haddi olmayan tavsiyelerdir. bu babanız, kocanız, erkek arkadaşınız veya otuz birden nefes alamayan abazanda olabilir.
    istediğinizi giyin, istediğinizi sürün, istediğinizi taşıyın, size tavsiye vermeye kalkanları veya eleştirenleri, işinize gelse dahi hiç siklemeyin.
    yakıştırmakla, uydurmakla, kombinlemekle falan hiç uğraşmayın, neyin içinde rahat hissediyorsanız onunla çıkın.
    bunu yaptığınızda sizi taciz eden, rahatsız eden insanlar aşağılıktır, hiç bir kıyafet sizi ucuz, kaliteli, orospu, namuslu, güzel, çirkin, çekici, itici yapmaz. o tamamen sizi görenin sapıklığı ve kötü niyeti ile ilgilidir.