şükela:  tümü | bugün soru sor
 • erkeklerin, kadınlara karşı olan sadakatsizliklerinin özürü niteliğinde olduğunu düşündüğüm davranıştır.
  kanka çıkar hayattan, sevgili gider... iş değişir. hepsinin yerine yenileri gelir. onlar gider başka yeniler gelir... lakin berber pi kadar sabittir.
  not: "öyle özür mü olur la, ne alaka?" falan deme... erkek işte, ne bekliyorsun ki ibneden? tanımıyorsun sanki.
  her şeye rağmen, o kadarcık da olsa dilemiş işte... sen de götlük yapma da kıymetini bil o özürün.
 • (bkz: the barber)
 • berber dayamasından sonra berberle aralarında bi' münasebet olduğuna ve bu birlikteliğin ömür boyu süreceğine inanan er kişinin inandığı şeydir.
 • teknik açıdan bakıldığı zaman gayet mantıklı bir harekettir. bu sadakati sağlayacak temel ve vazgeçilmez unsurlar vadır. berber seçimi yapılırken bu unsurlara çok dikkat edilir ve butun uygunluklarin toplandigi berbere sadik kalinir. bu unsurlar su sekildedir.

  1. öncelikle berberinizin, evinizin yada işinizin yolu uzerinde olmasi gerekmektedir. aksam eve giderken, saba işe giderken gibi olağan zamanlarda yönünüzü değiştirmeden ve zaman kaybetmeden uğrayabilmeniz gerekmektedir.

  2. lokasyondan sonraki en önemli unsur berberinizin temiz ve konforlu olmasıdır. çalışan personel ve çırak-kalfa ekibinin temiz, sağlıklı ve düzgün tipler olması çok önemli. bunların yanı sıra temizlik unsuru göz önünde bulundurulduğu zaman, mekanın da sürekli temizlenen bir mekan olması çok çok önemli.

  3. berber seçiminde mekan ve zaman unsurlarının yanı sıra, üçüncü ve aslında en önemli unsur size bakacak olan usta yada kalfanın işinin ne kadar ehli olduğudur. çünkü erkek yüzü ve saçı oldukça hassastır. kesim yönü, şekli, şemali gibi bir çok unsur etkiler erkeğin traşını. bu yüzdendir ki sürekli berber değiştirmek hiç ama hiç iyi birşey değildir. sizinle ilgilenen ve o berber dükkanina sadik kaldığınız sürece ilgilenmeye devam edecek kişi sizin suratınızı, saçınızı, kılların çıkış yönünü vs. çok iyi biliyor ve tanıyor olmalı.

  4. bütün bu teknik ve taktik detaylardan sonra berberiniz hoş sohbet olmalı. ayarlari ve dengeleri iyi kurabilmeli. sizin nabziniza göre şerbet ağzınızın tadına göre çay verebilmeli. ne enseye şaplak göte parmak bir adam olmalı ne de hoş geldiniz efendim moduna girip el pençe divan durmalı. sizin çizdiğiniz sınırlar içinde kalabilmeli.

  işte bunlar ve bunlar gibi bir çok unsur vardır erkeğin berberine sadık olmasına neden olan...
 • evinin dibinde, yanı başında da gayet şahane bir tane berber olmasına rağmen, işsiz güçsüz ve beş parasız iken bile karısının altından arabasını ve traş parasını alıp 15 km öteye gitmeye sebep olur bu saçma sadakat. ama mazallah aynı şeyi kadın yapacak olsa; bir kuaföre bu kadar yol, zaman ve para harcanır mı diye serzenişte bulunur, demediğini bırakmaz bu tipler.
 • yeri geldiğinde kilometreler, semtler, köprüler aşabilir. fakat berberinizin telefonunu alıp, bir "abicim hangi saatte müsaitsin, ne zaman geleyim?" demeniz, hayatınızı kolaylaştıracaktır yine de.
 • bu sadakat sevgiliye hatta eşe bile gösterilmez. o kadar derin ve vazgeçilmezdir. öyle insanlar tanıyorum memleketinden ayrılıp daha büyük şehirlere gitmişse traş olmak için otobüse binip 8 saat yol çekiyorlar.

  şunu söylemekte fayda var. özellikle kadınlar için söylüyorum. berberini aldatan bir adamla asla birlikte olmayın. berberini aldatıyorsa sizi havada karada her zaman aldatır.

  berber sadakati budur. başka da birşey değildir.