şükela:  tümü | bugün
 • nice meriç'in ben daha amcıyım, hayır ben benden önceki meriçten daha çok amcıyım , yalan yalan yalan üçümüz arasında en amcı meriç benim diyerek dişilerinin gözüne ekşisözlükte yazdıklarıyla girip kur yapmaya çalıştıkları bir başka iddia.

  meriçler, üzgünüm, yine şapa oturdunuz. çünkü bu iddia da bir açıdan doğru. açıklamak gerekirse:

  erkek iq'su daha uçlarda dağılım gösterir. yani erkekler olarak, kadınlara kıyasla dahimiz de çok embesilimiz de çok, kadınlar ise bize kıyasla daha ortalama bir iq'ya sahiptir.

  görsel

  tık

  yani bu ne demek oluyor onu da açalım:

  50 milyon kadın 50 milyon erkeğimiz varsa:

  +170 iq üzeri kadın vs. 170 iq üzeri erkek sayısı: 1 kadın vs. 170 erkek
  +150 iq üzeri kadın vs. 150 iq üzeri erkek sayısı: 8.000 kadın vs. 42.000 erkek
  +130 iq üzeri kadın vs. 130 iq üzeri erkek sayısı: 1 milyon kadın vs. 2 milyon erkek

  bu da demek oluyor ki ciddi iq gerektiren bir iş kolunda elinizdeki adayların çoğu erkek olacak. şimdi neden pek çok stem'cinin ve de ceo vs. gibi üst pozisyonların ağırlıklı olarak erkekler tarafından hakkıyla alındığını anladınız meriçler.
 • zeki olan insan zeki olduğunu ispatlama ihtiyacı duymaz, duyuyorsa zeki değildir. böyle tipler yüzünden tüm erkekleri mal zannediyorlar. bi de 3 paragraf yazı yazmış kamil.
  not: paragraf sayısı 5'e çıktı. varyans, sapma ve mediocre gibi kelimeler eklenmiş.
 • simetrik ve dengeli dağılım bir açıdan bakıldığında daha zeki olma, problem çözmede ve hayattaki başarıyı elde etmede bir yatkınlık olarak görülebilir. kadınların da erkeklere göre iki beyin yarı küresini daha aktif çalıştırdığı biliniyor. bu yüzden kadınlar karmaşık işleri düzgün bir sırayla yapma ve pek çok şeyi aynı anda istikrarlı ve disiplinli bir çalışma sonucu başarma konusunda daha başarılıdırlar.

  öte yandan bir yarı kürenin diğerinden baskın olması ve çok daha aktif olması savant yetenekler dediğimiz yaratıcı zekayı arttırıcı bir unsurdur. bu anlamda tabiri caizse simetrik kullanım evet ortalamanın üstü bir başarı sergilerken; asimetrik kullanım (kullanımına ve baskınlığına göre) gauss eğrisinin salaklık ve dahilik skalasında en uç dahilik yönüne doğru gitmeyi daha olası hale getirir.

  diğer yandan şunu unutmamak lazım gelir. burada bahsi geçen zekidir tanımının da gauss eğrisinin çizilmesine neden olan etken parametrelerle direkt ilişkisi vardır. yani şunu demek istiyorum zekidir diye yaptığımız tanımlar, o testin sonuçları ile uyuşur. aynı anda karmaşık işleri istikrarlı bir şekilde uzun süreli olarak başarma ve yönetme, bunu yaparken insan ilişkilerini de maksimumda tutma şeklinde bir test yapılsa ve onun sonuçlarına göre bir eğri çizilse idi bu eğrinin maksimum sonuçlarını bu kez kadın popülasyonu verecek idi. her şeyde olduğu gibi burada da tanımı neye göre, nasıl yaptığınızı yani tanım uzayınızı belirtmeniz lazım. sonuçları da ona göre değerlendirmeniz.

  lakin başlığa geri dönersek, iq test sonuçları eğrisine göre yorum yapar isek evet erkekler kadınlardan daha zekidir. başka testlere göre de kadınlar erkeklerden, ya da eşit çıkarlar, mesela fotografik hafıza gibi bazı başka testlerde de şempanzeler insanlardan daha zekidir.
 • bazı fikirler çok konuşulup çok paylaşılınca gerçekmiş gibi düşünülür. erkeklerin daha zeki olduğu da toplumların inandığı ve biliyor sandığı yanlışlardan biridir. insanların %75 gibi büyük bir oranı erkeklerin kadınlardan daha zeki olduğunu düşünüyor; şöyle.

  tüm toplumlarda, stereotype dediğimiz insanları sınıflandıran ve etiketler yapıştıran insanlar bulunur. cinsiyet, ırk, gelir, coğrafi konumlarla ilgili örtülü önyargılar vardır. insanları cinsiyetine veya ırkına (insan tek bir ırktır yani bu da yanlış bir kullanım aslında) göre klişeleştirmeyeceğimizi düşünmek istesek de hepimiz bu önyargıları taşıyoruz. örtülü önyargılar genellikle kadınların, farklı renklerin ve farklı marjinal grupların çeşitli alanlarda yeterince temsil edilmemesine yol açıyor.

  onlarca yıllık araştırmalar, erkeklerin ve kadınların genel zekada (ıq*) ortalama olarak eşit olduğunu açıkça gösteriyor. ancak duygusal zeka (eq*) söz konusu olduğunda durum biraz farklı. erkeklerin ve kadınların duygu ifadelerinde ve duyguları anlamalarında keşfedilmesi ve anlaşılması gereken farklılıklar var. talentsmart, bir milyondan fazla insanın duygusal zekasını test etmiş ve kadınların üstün olduğu ortaya çıkmış. kadınların genel eq puanı erkeklerinkinden sadece birkaç puan daha yüksek olsa da bu istatistiksel olarak anlamlı bir fark olarak kabul ediliyor ve bu kadınların duygularını kullanma konusunda daha fazla beceriye sahip olduklarını gösteriyor.

  geçmişte, kadınların biraz daha küçük kafatasına sahip oldukları için daha düşük zekaya sahip olduklarına inanılıyordu ama geldiğimiz noktada bunun hiçbir şey ifade etmediği kanıtlanmış durumda. geçen yüzyıldan kalan cinsiyet klişeleri büyük ölçüde değişti.

  erkeklerin ve kadınların ölçülen zekada eşit olduğuna dair bilişsel psikolojiden elde edilen kanıtlara rağmen, kendi kendine tahmin edilen zeka (seı)* incelendiğinde erkeklerin kadınlardan sistematik olarak daha yüksek tahminler yaptığı görülüyor ki bu durum erkek kibri, kadın alçakgönüllülüğü etkisi olarak adlandırılıyor. özsaygı* (bireyin kendi değerine dair yaptığı değerlendirme) konusunda cinsiyet farklılıkları önemli bir faktör çünkü özsaygısı yüksek insanlar hayatlarının tüm yönlerini daha olumlu görme eğiliminde olurlar. kadınların özsaygısı erkeklerden önemli ölçüde daha düşük olarak değerlendirilmektedir. bu farklılık ergenlik döneminde ortaya çıkıyor ve bu yüzden kızlar zekalarını küçümsediklerinden dolayı daha az zorlayıcı dersler ve bölümler seçme eğiliminde oluyorlar. bu kararlar kız çocuklarının eğitimlerini ve kariyer seçimlerini sınırlıyor.

  sonuç olarak zekaları yarıştırmayı bırakıp, kadınların ve kız çocuklarının potansiyellerini ortaya çıkarmaya yardımcı olmak gerekiyor. özellikle küçük yaştaki kız çocuklarının güvenini sağlamlaştırmak ve potansiyellerini ortaya çıkaracak her konuda cesaretlendirmek gerekiyor.

  kaynak 1
  kaynak 2
  kaynak 3
 • anlamsız.

  her anlamda, her konuda, kromozomal farklılıklar (xx-xy) nedeniyle, oluşabilecek varyant sayısının 'belki' birazcık daha fazla olma olasılığı sebebiyle (varyant sayısının yaklaşık %4-5 daha fazla olabilme olasılığı sebebiyle) uç noktalardaki erkek sayısının daha fazla olması hiçbir şey ifade etmiyor.

  şöyle ki, 170 ve üzeri iq sahibi erkek sayısı kadın sayısından fazla olsa bile -ki bunu sadece teorik olarak söyleyebiliriz. bu varyasyon hiç oluşmamış da olabilir-, 60 altı iq sahibi erkek sayısı da kadın sayısından daha fazladır (yine teorik olarak).

  eğer buradan bir tespit çıkaracak isek, erkeklerin daha zeki olmasını çıkarabildiğimiz kadar erkeklerin daha aptal olmasını da çıkarmamız gerekir.

  ve ikisi de saçma sapan tespitler olur.

  bunu boy uzunluğu, ne bileyim bilek genişliği, kafa tası çevresi v.b her konuda gözlemleyebiliriz. yani en kısa insanın bir erkek olması olasılığının bir kadın olma olasılığından daha fazla olması ile en uzun insanın bir erkek olması olasılığının bir kadın olması olasılığından fazla olması aynı genetik temele dayanıyor.

  ve fakat, bunlar uç örnekler.

  hemen hemen hiçbiriniz bunlara dahil değilsiniz yani.

  %0,001 hakkında konuşuyoruz.

  ezici çoğunluk, standart iq aralığında, standart fiziksel ve biyolojik özelliklere sahip.

  bu yüzden kendinizi, aidiyet hissettiğiniz millet, kültür, cinsiyet, takım taraftarlığı v.b topluluklar üzerinden yarıştırıp ego mastürbasyonu yapmak yerine bireysel başarılarınıza odaklanmanızı tavsiye ederim.

  "erkekler kadınlardan daha zekidir. ben de bir erkeğim. öyleyse ben de kadınlardan daha zekiyim" gibi bir tümden gelime ihtiyaç duyuyor ve bununla tatmin olup kendinizi iyi hissediyorsanız, değil erkek, errrrrrkek olsanız bile en optimist bakış açısıyla orta zekalısınız.

  benden söylemesi.
 • yalan önerme. laiklik elden gidiyeah diyen amcaya sen önce dişlerini fırçala diyen kadın gerçeği varken.
 • bence konusuna göre değişir ama erkekler daha genel konularda çok daha akıllı hareket ediyorlar.
 • zeka aralığına bakılırsa erkeklerin spektrumu kadınlardan daha geniş. yani en salak erkek kadar salak kadın yok, aynı şekilde en zeki erkek kadar zeki kadın da yok. fakat bu bahsettiğimiz uçlar toplumda ihmal edilebilecek kadar az bir oranda bulunuyor.

  ortalamaya baktığımızda kadınla erkeğin zeka seviyesi eşit. alışveriş yapmak, taksiye ya da toplu taşımaya binmek, ya da parkta oturmak gibi günlük aktivitelerde genellikle çalışan kişiler erkekler olduğu için (şoför, satış sorumlusu, park düzenlemesinde çalışan işçiler veya çöpçüler gibi) daha fazla ortalama ya da ortalama altı erkekle muhatap oluyoruz. ülkemizde bu erkeklerin muadilleri evde izdivaç izliyor. bu sebeple toplumdan bir çıkarım yapmak bizi yanılsamaya düşürür.

  akademide gördüğüm kadarıyla ise kadınların işine olan titizliği ortalama olarak erkeklerden daha fazla. ama işiyle kafayı kırmış ve her şeyi kontrol altında tutmaya çalışan, deli gibi makale üreten bazı erkek hocalar gibi bir kadın hocayla henüz karşılaşmadım. bu da ortalamanın denkliğini ama uçların farkını ispatlayan bir durum. bahsettiğim zeka aralığını gündeme taşıyan kaynakları daha sonra buraya ekleyeceğim, daha detaylı bilgi alabilirsiniz.
 • ''daha'' diyebildiğimize göre bir ölçüm yapabiliyor olmamız gerekir, yani kadın zekası veya erkek zekasının, herhangi bir cismin boyu, ağırlığı gibi ölçülebilen bir sistem dahilinde karşılaştırabilirsek hangisi daha zeki bilebiliriz diye düşünüyorum malum
  '' ölçemediğimiz şey sizi ölçer'' gibi bir söylem vardı sanki.
  zeka denince ilk akla gelen ''iq'' testleridir, (bkz: iq)1900 yılların başında , almanlar tarafından ortaya atılmış ve zaman içinde geliştirilerek günümüze kadar gelmiş halen etkin kullanılan ve bir o kadar tartışmalı testlerdir.

  https://www.cell.com/…ulltext/s0896-6273(12)00584-3

  evrimsel süreçte, yani insan oğlunun ilk varoluşundan bu yana kadın-erkek arasındaki güç dengeleri, ilişkilerinde aldıkları roller ve görevler, aslında şu an modern dediğimiz günümüz insanının beyin yapısı, zeka seviyesi ve sosyal becerilerini belirlemiştir.
  kadın beyni ve milyonlarca yılda kazandığı yetenekler; beyin sağ ve sol yarımkürelerini birbirine bağlayan bir bağ demetinin (bkz: korpus kallosum) daha büyük olması ve bunun sonucunda da kadınların 2 yarım küreyi eş kullanma becerisinin olmasıdır. işlevsel sonuçları ise kadınların daha üstün dil yeteneğine sahip olmalarıdır. :)
  erkek beyninde ise aynı lobun ön ve arka kısımları arasında kurduğu bağların daha güçlü olması ona bedensel güç, haritada yön bulma becerisi ve kas kontrolü gibi alanlarda avantajlar sağlıyor.
  yani zekayı, hayatta kalma becerisi, yaşama yeteneği olarak kabul edersek, olaya ne tarafından bakarsanız, o tarafın en zekisi, o konuda yetenekli olandır yani hafıza, sosyal becerileri öne çıkaran bir testte kadınlar daha zeki, iq testine göre evet erkekler, fotografik hafıza testlerinde ise açık ara şempanzeler daha zekidir. bunu da söylemeden geçemeyeceğim :)
  :)
 • tabi öyle olum. bunu bilmeyen mi var?.

hesabın var mı? giriş yap