şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: şovenizm)
 • toplumun bir dayatmasıdır.

  zira bir çok örnekte bunu görmemiz mümkün. evlenmemiş erkeğe bekar, kadına evde kalmış kız denir. erkekler önemli konular üstünde düşünürken, biz kadınlar çene çalarız. aile işleri üzerinde erkek başarılıysa aile reisi, kadın başarılı ise dizginleri ele almak deyimi kullanılır. erkek taraf eşiyle ilgilense centilmen oluyor, kadın ilgilense kıskanç. bu liste öyle çok uzayıp gidebilir ki...

  toplum' da; genel kabul gören durumlara baktığımızda ne halde olduğumuzu görmemiz zor olmamalı.
 • kadınlara kanacak bu kadar erkek varken erkeklerin üstün olduğunu düşünmenin yanlış olacağı önerme. tamam bir kısmınız bu görselliği sallamıyor, kadına doymuş olabilir. bir kısmınız da sallamıyor ama içten içe ölüyor olabilir malesef çoğunuz hem sallıyor hem aptallaşıyor. şimdi sözlükte çoğu yazar erkek olduğu için zamanın ötesine gidecek bu ama napalım. böyle gördük, böyle yazıyoruz.
 • üstündür. bencillikte..
 • üstünlük kavramını tek bir noktaya indirgeyerek düşününce ortaya atılan iddiadır. erkeklerin yönetimde, sanatta ve bilimde daha çok yer alması onların üstün olarak nitelendirmez. kadının erkekten erkeğin kadından üstün olduğu, aynı oldukları birçok özellik var. sırf erkeklerin üstün olduğu özelliklerin sonuçlarını yaşamımızda bariz olarak görebiliyoruz diye bu fikir geçerli olamaz. ayrıca kadın erkek eşitliği denilen kavram bugün hala gelişmiş ülkelerde bile oturmuş değil. kadın bir birey olarak tanımlanalı çok olmadı ve bu bir adaptasyon süreci, ilerleyen yıllarda bu değişime tanık olmaya devam edeceğiz.

  her canlının bir diğerine üstün olan özellikleri var ama bu demek değildir ki kaplan bitkiden üstündür. kaplan bitkiden yalnızca farklıdır ve görebildiğimiz üzere her iki tür de hala varlığını sürdürüyor. bu sadece doğadır ve her canlı ve her canlının dişi ve erkeği kendine göre bu düzende yer alır. farklılık ile üstünlüğü karıştırmanın ve sidik yarıştırmanın anlamı yok.
 • en azindan herhangi bir kaç özelliği konusunda olmasi gereken durumdur; bi' zahmet.

  bize de saygı duyacak karakteristik özellik ve beceri lazım tabi.
 • üstünlük iddia etmek ve bunu sık sık dile getirmekte, bir kısım erkekler cidden bir kısım kadınlardan üstün. sanırım toplum baskısından olsa gerek, kadınlar henüz bu tarz mesnetsiz üstünlük iddialarını bu denli sıklıkla dile getirmiyor. ha onlarda da var böyle iddia hareketlenmeleri an an. ama acaba üstünlük değil de eşitlik mi denesek?? valla çok garip bişi diyollaa, yine toplum olarak o konsepte alışık değiliz biliyorum ama olum düşünsenize eşitlik falan her yerde hem de. ne garip bişi. bi imagine edemedik be john reyiz.
 • bu iki cinsten biri topuklu ayakkabı ve push-up sutyen karşısında ne yapacağını şaşırıyor. hangisi daha üstün siz karar verin. söyleyeceklerim bu kadar.