şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çin'de mide bulantısı ve kulaklarında çınlama hisleriyle uyumaya giden bir kadın sabah uyandığında sadece kadınların sesini duyabiliyordu, erkeklerin ise seslerini işitemiyordu. doktorlar kadına, çok nadir bir rahatsızlık olan 'alçak frekanslı duyma kaybı' tanısı koydu.

  çin basınına göre ülkenin doğu kıyılarındaki şiamen kentinde yaşayan çen isimli bir kadın, bir sabah uyandığında erkek arkadaşının sesini duyamadığını fark etti. kentteki qianpu hastanesine gittiğinde, doktorlar, çen’de klasik duyma kaybının aksi semptomlar gördüler. bir dizi tetkikten sonra doktorlardan biri çen’e 'alçak frekanslı duyma kaybı tanısı koydu. bu, kadının sadece yüksek frekanslı sesleri duyabildiği anlamına geliyordu.

  doktorlar çen’deki 'alçak frekanslı duyma kaybına' tam olarak neyin sebep olmuş olabileceğini bilmiyor. fakat stresin bu rahatsızlığa yol açmış olabileceğini söylüyor. hastane kayıtlarına göre çen rahatsızlığının ortaya çıktığı sabahtan önceki gece mide bulantısı ve kulaklarında da çınlama hissetmiş.iyi bir uyku çekmenin kendisine iyi geleceğini düşünerek yatağa giden çen, aksine, uyandığında bir şeylerin ters gittiğini fark etmiş. zira erkek arkadaşının ona söylediklerini duyamıyormuş.

  kaynak
 • feministlerin en büyük hayali bu olabilir. kadını bilimsel araştırmalar için kaçırmaya falan kalkabilirler hatta.
 • yıllardır duyarım. pek faydasını görmedim.
 • “keşke sesine dahi katlanamadığım ve o an muhattap olmak istemediğim kişilerin seslerini sonuna kadar kısabilsem ve hiç duymasam” dedirtmiş kadındır.
 • salağa yatan kadındır. aynı dedem gibi. duyması gereken şeyleri duymaz, kırk kez tekrarlatır, duymaması gereken şeyleri eş zamanlı duyar ve cevap verir. çinli kadınımızı ulaştığı bilinç düzeyinden dolayı tebrik ediyorum zira dedem 70 yaşında ulaştı.