şükela:  tümü | bugün
  • erkeklesmek kadinin sucu degil, erkeklestiren erkek egemen toplumun halt yemesidir. ayakta kalabilmek icin mecbur kalmistir, baskiya boyun egmemek icin yapmistir bunu tabi ki hepsi bu kadar guclu ve sansli olamiyor. bu elestiriyi yaparken cocukken babalarimiz tarafindan siddet goren annelerimizin hali gozunuzde tekrar canlansin; şiddet, hakaret gırla gitse gidemez para yok pul yok yer yurt yok çocuklarından ayrı kalamaz, hadi bunu yaptı boşandı toplumun dul kadına bakışı ortada yok böyle bir çaresizlik.
  • kollarımı sıvayarak troll başlığına yazmak istiyorum müsaadenizle.
    şimdi sayın troll kardeşim öncelikle kadın olmak var; bir de ne yazık ki türkiye'de kadın olmak var. ikisinin arasında da galaksiler kadar fark var. makyaj yaparsın, aranıyor derler. etek giyersin, rızası vardı derler. bacak bacak üstüne atarsın, davet ediyor derler. derler de derler.
    bu durumlarla baş edebilmek için herkes kendi yöntemini geliştirmek zorunda kaldı. iş yerinde ciddiye alınmak için makyaj yap ama sert görün ki yaklaşamasınlar. etekle metroya bin ama en dipte yüzün duvara dönük seyahat et vs. vs.
    ulan kime ne anlatıyorum ki ben. 17 yaşımda, koskoca başkent ankara'da babam yaşında adam yol boyunca elimi tuttu gıkımı çıkaramadım. dikmen dolmuşunda öküz gibi bir adam fordladı sesimi çıkaramadım. yolda yürürken öküzün biri elini bacak arama attı, bir şey yapamadım. benden en az beş yaş küçük çocuk! yanağımdan makas aldı, bir şey yapamadım. daha nicelerini sayarım; bunlar bir çırpıda aklıma gelenler. ben erkek gibi gezmeyeyim de kim gezsin?
  • açılın tespit kasacağım.
    sokakta biraz daha fazla oynamanın,
    hesap vermemenin,
    özgürlüğün,
    kendini yaşamanın yolunun biraz erkek olmaktan geçtiğini keşfeden her kadının benliği, buna sebep olan herkes tarafından örselenmiştir.
    “size de teşekkür ederiz.”
  • işine gelince kadınlara silah verip savaşa hazırlayan/gönderen, fabrikada üretime dahil eden işine gelmeyince kadınları geri plana iten bir cinsin saçma tespiti.
    (bkz: rosie the riveter)
    (bkz: mariana grajales)
    bunlar da bizden kadınlar..

örnekler çoğaltılır da kafa aynı kafa.. nato mermer yani..
  • terfi almak için her koşulda erkekleri savunan, onların güdümüyle hareket eden, onlarla aynı ağızla konuşan bir taraftan da, tek kadın olmak için diğer kadınların ayağını kaydırmaya çalışan kadınlardır. işlerine geldiği için sosyal faaliyetler kapsamında emekçi kadınlar gününü savunduklarını göstermeye çabalarlar. halbuki hayatları boyunca bulundukları ortamdaki hemcinslerine en az onlara düşman zihniyetteki erkekler kadar zarar vermişlerdir.
  • patriyarkanın sürmesine en büyük meşruiyeti sağlayan, berbat bir oksimoron hali.

gelin size güncel siyasi figürlerimizden birisi üzerinden bunu örnekleyeyim.

https://twitter.com/…ener/status/363152520081719297
    https://twitter.com/…ener/status/971607058347974656

namus: check
    töre: check
    aile bağları vurgusu: check
    erillik: check
    popülizm: check
    "kadın çiçektir" vurgusu: check

hoş, burada partisinin trolleri kadınlara ağız dolusu hakaretler yağdırıp duruyor. kişi kendinden bilir işi.

oğlunu katleden ve bu yüzden yargılanan polislerin tamamının meral akşener tarafından görevlerine iade edildiğini görmek zorunda kalmış, tüm bu acıları yaşamış sevgili fadime anamızın, fadime göktepe'nin kadınlar günü kutlu olsun.
  • erkekleşmiş bir kadın olarak bugün kadınlar gününü kutladım. hatta erkeksi kadınlar hep beraber birbirimizin kadınlar gününü kutladık. bir kadın arkadaşımdan da bir adet karanfil aldım.
    şimdi bu başlığa sıçan trollü engellemişim ki çok şükür neler yumurtladığını göremiyorum amma kendisine şunu sormak istiyorum: sorun nedir gardaş?
  • erkekler kadınlaşırken, kadınlar erkekleşiyor.
  • sirf cuku var diye kendini adamdan sayan onca insan varken neden olmasin.
  • belkide onları biz kadınlaştırdık. ezdik hapsettik sınırladık. aslen bizden eksikleri yok fazlalıkları var.

( sen çükünü fazlalıktan sayma kardeşim onlar doğurabilen insanlardır. biz doğuramayan insanlarız. )