şükela:  tümü | bugün
  • genel seçimin normal tarih aralığından önce yapılması.

yaklaşıyor, yaklaşmakta olan.
  • erken boşalmayla sonuçlanacaktır.
  • bu dönem içinde olmayacağını öngördüğüm hede. eğer bu ihtimal ayan beyan ortada olursa hükümet büyükleri hemen diğer partilere sempatik davranmaya başlayacaktır, çünkü kaybetmesi neredeyse yadsınamayacak bir şey. kısacası bu kadar sene bu işi yapabilenler nabza göre şerbet vermeyi de biliyorlardır.
  • ekonomiyi daha çok zorlayacağını yetkililerin de farkında olduğunu düşündüğüm için zamanında olmayacaksa bile çok da erken olmasına ihtimal vermediğim bir seçim.

cumhurbaşkanının rahatsız olduğu noktaları dile getirmesi hemen erken seçime yorulmamalı ve bu mesajları alması gerekenler düşünmeli. yerel seçimde bile piyasalar neredeyse durma noktasına geldi ve bir belirsizlik oluştu genel seçim piyasaların bazılarından büyük oyuncuları bile beraberinde götürebilir. bu durumu farkında olmayan yada farkında olmak istemeyen 'siyasetçiler' erken seçim dillendirmesi yapsa da seversin yada sevmezsin, ideolojisi, üslubu hoşuna gider yada gitmez ancak recep tayyip erdoğan ekonomiyi şuanda bu riske atmayacaktır. ki ekonomik durum oy dağılımını doğrudan etkiliyor, piyasalar olur da rahatlatılabilirse söylemler değişebilir, kartlar yeniden dağıtılabilir.

evdeki tencere sandık sonuçlarına direk yansır. zaten cumhurbaşkanı söylemlerinde seçim gündemini geride bırakalım diyerek nefes aldırmaya çalışıyor ancak kendi işindeki başarısızlığı örtmek isteyen 'kraldan çok kralcı' tayfa her açıklamada biraz daha çıkmaza sokuyor işleri. benim tahminim cumhurbaşkanı istanbul seçim tekrarına bile sıcak bakmadığı yönünde.
  • maalesef gümbür gümbür gelmekte olandır. önümüzde bariz bir ekonomik kriz süreci var.

erken seçim gelir ve akp tek başına iktidarı kaybederse, krizin tüm faturası cahilce akp'nin gitmesine kesilir.

muhalefet akıllı olmalı ve en az iki sene bu seçim sürecini ötelemeli...
  • pandemi sürecinde tüm dünyada yapılan anketlerde vatandaşların böyle zamanlarda mevcut hükümete sarıldığı ortaya çıkmıştır. italya yerle yeksan olmasına rağmen, başbakan conte'ye güven %50lerden, %72'ye çıkmış. trump'ın da aynı şekilde. bizde de ocak ayında %40lara gerileyen erdoğan'a destek, bugün covid-19 süreciyle %55lere kadar çıktığı gözüküyor.

pandemi süreci atlatıldığında, gündem tekrar ekonomi, işsizlik, yoksulluğa döndüğünde erdoğan'ın oyu eski yeri olan 40lara döneceği öngörülüyor. dolayısıyla erdoğan bunu değerlendirmek isteyecektir. bu süreç tamamen bitmeden ben kesin olarak bir erken seçim bekliyorum. 30 ağustos 2020'de türkiye'nin 2. zafer bayramı goygoyu ile yine beka, herkesi terörist ilan etme temelli bir erken genel seçim bekliyorum.

kaynak: https://twitter.com/…tatus/1255848489038331904?s=19