• yasa ile belirlenmiş tarihinde değilde daha önce yapılmasına karar verilen genel seçim...hükümetlerin hükümet etme yetilerinin kalmadığını anladıklarında başvurdukları yöntem...75 yıllık cumhuriyet tarihimizde 57. hükümet ile yönetilmemizin özeti...
 • efendim ilk başta ülkemizdeki hükümet enflasyonunu üzerine attığım(ız), sebepsiz yere suçladığımız olaydır erken seçim...oysa ki (bkz: türkiye cumhuriyeti hükümetleri) var...
 • hukumetin aksini savunmasina ragmen erken secimin geldigini hissetmemek mumkun degil. basbakan bir yandan "olmaz" derken diger yandan da "yüzde 10 baraji indirmeyiz ama turkiye milletvekilligi olabilir" gibi laflar ediyor. anap genel baskani erkan mumcu basbakana "gel el birligi yapip turbani anayasaya sokalim" derken ustu kapali koalisyon istiyordu aslinda. dun de meclis baskani bulent arinc ustu kapali olarak ak parti'yi turban sorununu halletmesi icin sert bir dille uyardi. hukumetin 2.5 yilini doldurdugunu ve 2007 secimlerine hizla yaklasildigini vurgulayan arinc "hic bir iktidar kalici degildir ve hic bir muhalefet de muhalefetligi kendine meslek edinmemistir. siyasetçiler sözlerini tutmazlarsa itibarsız hale gelir, sıfırlanır ve seçimlerde layık oldukları sonuçlara çarptırılırlar" dedi.
  cok pis erken secim geliyor ya, dur bakalim
 • dyp'li bir vekilin iddiasına göre hükümet, yüksek seçim kurulu'na erken seçim için hazırlık talimatı vermiş. dyp'li vekil bunu akp'li bir vekilden duyup hemen basına koşmuş.

  erken seçim tabiri, kanunen seçimlerin yenilenmesi gereken süreden (5. yılın sonu) önce yapılan seçimlere deniyor. fakat bâzen teknik olarak erken olan seçimler aslında çok geç kalmış seçimler olarak karşımıza çıkıyor. 3 kasım 2002 tarihinde yapılan erken genel seçim de bunlardan biri olsa gerek.
 • türkiye'nin demokratik bir ülke olmadığının en büyük kanıtı.bir parlemento bir kez bile mi normal zamanında seçime gidemez.kimsenin başkasının fikrine,seçimine tahammülü yok.ayrıca halk arasında biz buna "bir an önce bizimkiler gelsin de ülke istikrarsızlığa,kaosa sürüklenmiş sikimde değilcilik" diyoruz.
 • demokrasinin besigi yunanistan'da halkin tum kararlarini sehir meydaninda aldiklari zamanda, sabah yediden once yapılan seçime verilen isim
 • akp hukumetinin buyuk cumhuriyet tarihinde yapilan cari aciki 2'ye katlamasi, islami ayari a$iri arttirmasi ve 17 mayis 2006 danistay a yapilan saldiri sonrasi gelecekteki suikastcileri cesaretlendirir tavirlar icinde bulunmasi sonucu turkiye'nin acilen ihtiyac duydugu $ey.
 • 23 mayıs 2006 tarihi itibariyle kafamı karıştıran alametler bütünü..
  bu erken seçimi kim istiyor diye düşünüyorum, içinden çıkamıyorum..

  kanımca, danıştay'a saldırı yapılmadan önce, gayet güçlü, neredeyse dediğim dedik bir akp iktidarı davranış biçimi vardı..
  her hareketleri manidardı..
  hazır her şey lehimize iken erken seçim yapalım düşüncesi hakimdi..
  çünkü cumhurbaşkanlığı tek hedefti..

  danıştay'a yapılan saldırı sonrasında ise "bu durum" en moda deyimi ile "kırılma noktası" olarak sunulmakta..
  medya akp iktidarına arkasını döndü..

  ama yeni mi döndü?

  ata'ya sığınılan sayfalar yerinden oynatıldı..gazete sayfaları da yerinden..
  milliyet gazetesi'ne, haremlik selamlık meselesi için kürsüden-neredeyse- hönkürüldü..
  milliyet yazarak çığırdı..
  çocuk bayramıyla gençlik bayramı karıştı..meclis başkanı "öğrenci olması çocuk denmesi için yeterlidir bence" gibilerinden laflar etti..
  medya, imam hatipli bıyıklardan dem vurdu..
  tempo dergisi, başı açık hikmet çetin'in eşiyle rahatlıkla yanyana koyabileceğimiz recep tayyip erdoğan kellelerini bizlere sunarak, cumhurbaşkanı ve eşi idealini bahis haline getirdi..

  akp, erken seçimi kendisi için hazırlamaya çalışırken, bence tuzağa düştü..

  bugün medyada konuşan, yazan bazı isimler, erken seçim olmalı diyorlar..
  ama akp gibi düşündükleri için değil..
  daha önceleri akp'ye sıcak bakarken şimdi fikirlerinden vazgeçtiklerini de neredeyse alenen söyleyerek..
  okuduklarımdan ve dinlediklerimden anladığım kadarıyla da "söyledikleri" şöyle özetlenebilir:

  akp cumhurbaşkalığını çok istiyor..
  ama bunu istemeyenler harekete geçti..
  hem ulusalcılar hem de akp zedelenmek isteniyor..
  eğer hemen bir erken seçime gidilmezse akp'nin başına 17 mayıs 2006 tarihi akabinde yaşadıklarından daha vahim şeyler gelebilir..
  (belki bu sefer, saldırganın arabasındaki kimlik akp üyesine ait bile çıkabilir..)
  özellikle abd ve avrupa'daki dostları azaldı..eh halk da tepkisini gösteriyor..
  cumhurbaşkanlığı sevdasından vaz geçsin, erken seçim yapıp iktidarı devretsin..
  demokrasi bunu gerektirir..

  benim anladığım, bunun demokrasiyle alakası yok..
  anayasal haklardan mahrum edecek bir "böyle davran" tehdidinin demokrasiyle ne alakası olabilir..?

  evet, 17 mayıs'ta yaşadığımız acı hepimizi bir şekilde ayağa kaldırdı..
  ama öfkeyle kalkıp zararla oturmamak lazım..
  yaptıkları tüm yanlış beyanatlara, ve -bugün öğrendiğimiz- beyoğlu belediyesi'nin çocuklar için hazırlattığı saçma sapan trafik kitabına rağmen dikkatli olmak lazım..

  demokrasiyi halk içine sindirmeyi öğrenmek zorunda..hepimiz öğrenmek zorundayız..
  benim gibi bu iktidara alışamadım diyen herkes şunu söylemeli;
  erkeni geçi tehditle olmaz..
  ama seçimle gelen seçimle gider..
 • bir sıkışma, bir boğazı temizleme esnasında başvurulan tıbbi müdahale.
  biz hep bunu hıçkırık tutmuşken bizi yaşadık. bakalım bu sefer nasıl yaşayacağız:
  (bkz: derken seçim)
 • yine tahminler 5 seneyi deviremeden 2010 yılında erken seçim öngörüyor. sebep ?

  yaklaşan yerel seçimlerde, bütün uzmanların ortak görüşü, akp'nin %47'nin üzerine çıkmayacağı, aksine %40'lara gerileyeceği yönünde. akp'nin kaybetmesi muhtemel birkaç il ve büyükşehir belediyesi mevcut. antalya, gaziantep, uşak, afyon, erzurum, adana, malatya, karabük bunlardan bazıları. asıl sarsıcı olacak olanlar ise istanbul ve ankara.

  bu illerin bazılarının veya tamamının kaybı, bir güvenoyu gereksinimini doğuracaktır. sonuçta ekonomik kriz ve yerel seçimin yankıları 6-9 ay civarında süreceği için, erken seçimin konuşulması 2009 sonunu bulacaktır. yine sıcak bir yaz günü olmasa bile, güzel bir bahar akşamı seçim sonuçlarını takip ediyor olabiliriz 2010'da.

  tedarikli olun derim. seçim arabalarının gürültüsü, liderlerin kavgası, oyunuzu iyi saklayın.

  (bkz: mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır)
hesabın var mı? giriş yap