• sorun değildir. her sabah kendi kendinize erkenden uyanabilirsiniz. yıllardır yapıyorum ben... sorun yataktan çıkabilme kısmıdır. onu yapan adam başarılıdır.
  • yalan 1:bi kaç gün erken kalk bak. sonra hemen alışırsın, zor gelmez.
    gerçek 1: ilkolkulda 3 yıl, orta okulda 3 yıl, lisede 3 yıl, üniversitede (toplasak hemen hemen) 3 yıl boyunca her gün erken kalktım. toplamda 12 yıl erken kalkmışım. hala da kalkıyorum. ama alıştım mı? hayır, hala her sabah uyandığımda küfür ediyorum. 5 dakika fazla uyku için ruhumu şeytana satmaya hazırım!
    yalan 2: sabah erken kalkan daha zinde olur.
    gerçek 2: kalktıktan, kahvaltımı ettikten, giyinip süslendikten sonra evden çıkmak üzereyken bile, henüz uykum açılmadığından, hala yatağa geri dönme potansiyeline sahip oluyorum. hatta bazen ruhumu yatakta bırakıp, okula öyle gittiğime inanıyorum. ne zinde olması? öğle kahvemi içene kadar uykum var diye resmen ağlıyorum!
    yalan 3: erken kalkınca gün daha uzun oluyor, günün bölünmüyor.
    gerçek 3: ee ama ben erken kalkıcam diye erken yatmak zorunda kalıcam, o zaman gecem bölünmiycek mi?? ki ben geceleri daha zeki, üretken oluyorum belki? senin biyolojik saatin tavuk gibi erken yatıp, horoz gibi erken kalkmaya göre programlanmış olabilir. sen gündüzleri daha mutlu, çalışkan bir insan olabilirsin. ama belki benim genetik kodumda erken kalkmak yok! belki benim atalarım gece avlanıp, gündüz saklanıyolardı?

velhasıl, ne yapsam ne etsem de erken kalkmaktan her zaman nefret ediyorum! geç yatmasına rağmen, kendiliğinden erken kalkabilen, buna ek olarak zinde ve mutlu olabilen insanlar!!! sizden daha çok nefret ediyorum!!! ( yazar burda kıskançlık duygusunu bastırmak için çirkefleşmiştir)
  • uyandığınız saatte ev ahalisinden kimse uyanmış olmadığından, çaktırmadan dün akşamdan kalan yaş pastadan yiyebilirsiniz..
    annem uyanmış ve şu halimi görmüş olsa, günün en önemli öğününü atladığım için, bünyeme gıdalı bişeyler sokmadığım için karalar bağlar, ağıtlar yakar, dizlerini döver, mehmet öz'ü şahit gösterirdi..
  • 30 yıllık hayatımda bunu başarabilmek için bulabildiğim en etkili yöntem tam uyumadan önce 5 litre su içmek. yalnız burada zaman kritik, yatağa girerken içilmeyecek o su, yoksa bu kez tüvlete git gel uykusu açılıyor insanın. normal yatacaksın baktın uyku modu gözün kapalı dikeceksin şişeyi kafaya. sonra saat çalınca bir baskı eneee kolaysa daha uyu. bir de ek olarak yatakta iki adet köpek bulundurulmasını tavsiye ediyorum ancak benim kahverengi olanı vermem vella. insanın tam karnına abanıp uyanma sürecini hızlandırma konusunda üstüne yoktur. yani tavsiyem uyumadan önce su + kahverengi bir köpek. ahan da budur.

not: 30 yılı özellikle yazdım 30 oldum ya cümle içinde kullanmaya çalışıyorum^^ çok hoşuma gideyor.
  • eğer iş için değil de keyif için yapılıyorsa dünyanın en güzel şeylerinden biridir.

alternatif senaryolar;

-sabah kalkıyorsun 6 da. deniz manzaralı balkonuna geçiyorsun. sıcacık filtre kahveni yapıyor, ipadini alıyorsun. 1 saat kadar sörf yapıyorsun kuş sesleri eşliğinde dingin dingin. sonra mutfağa geçip tostunu hazırlayıp, yumurtanı haşlıyorsun. çayı demliyorsun. güneşe karşı kahvaltını keyifle yapıyorsun. sonra duşunu alıyorsun. saat 10 oluyor. huzurla ve keyfle evden çıkıyorsun. o günkü işlerini hallediyorsun rahat rahat.

-yurtdışındasın. mesela uzak doğu. sabaha karşı 5-6 gibi kalkıyorsun. açıyorsun bilgisayarını, kahveni yapıyorsun. şampiyonlar ligi maçını açıp sabah sabah keyfle izliyorsun canlı canlı. ya da denk gelirse bir lig maçı falan. sonra gidip kahvaltı hazırlıyorsun. ohh mis.

-abddesin mesela. sabah kalkıyorsun 6 da. açıyorsun laptopu, whatsappi falan. türkiyedeki arkadaşlarında akşam sohbeti yapıyorsun keyfle. annenleri arıyorsun voipten falan. sonra duş, kahvaltı. sonra gidiyorsun bankadan 10bin dolarını çekip alışverişe gidiyorsun falan.

-çeşmedesin. sabah 5. uyan. git dün gece attığın ağları topla sahilden. kefaller doluşmuş. tesadüfen vurmuş bir iki ahtapot, sarıkanat falan var. 1 saat oyalanıyorsun suda. sonra sahilde koşup, eve dönerken kahvaltılıkları alıyorsun. duş muş.

-uyandın 5-6 gibi. azgınlığın doruğundasın. ereksiyon zirvede. yanında kız arkadaşın. o da uyanıyor. 1 saat seks. sonra duş. sonra kahvaltı. sonra balkonda otur et.

kısacası iş için kalkılmıyorsa gerçekten mutluluk demektir. çok severim erken kalkmayı ben eğer iş yoksa o gün. ama iş varsa dünyanın en büyük kahrıdır. çiledir. kimse savunmasın yok yere. pazar sabahları bile bazen 7 gibi uyanıp işe gidiyorum ki hiç tavsiye etmem.
  • evdeki kediden önce uyanmaktır. o bile şaşırdı, hayırdır abi bakışı* atıyor yattığı yerden.
  • sabah insanı değilseniz işkencedir.
  • dünya geç yatanlarla erken uyananlar arasında paylaşılmıştır.
    yerinizi ya da zamanınızı seçtiniz mi?

özdemir asaf
    yuvarlağın köşeleri
  • bazen abarttıgım eylemdir. 4'te uyanılır mı lan?! ek is yapacagım yemin ediyorum. artık part-time cami imamlıgı mı olur, gazete dagıtan cocukluk mu olur, çöpçülük mü olur bilmem.
hesabın var mı? giriş yap