• saçma bir şekilde yorumlanmış haberi kaynak göstererek savunulan kavram.

evliliği, salt yasal ve mübah sevişmenin şartı olarak görengillerden birisi diyor ki: o gençler erken yaşta evlenselerdi de çocukları olsaydı hiçbir sorun olmayacaktı. çünkü korunmadan cinsel ilişkide bulunulursa hamile kalınabileceğini bilmeyenler ideal birer ebeveyn! çünkü belediye onayı yetiyor yeni doğmuş bir bebeğin hayatını karartmak için.

cinsel eğitimi prezervatif kullanmayı öğrenmek, cinselliği salt sevişmek, öpüşmeyi nerdeyse zina olarak algılayan, çocuk doğurmaya da "çocuk sıçmak" yakıştırmasını yapan bir kafa, hissiyattan bahsediyor. (ateizme bakış açısı da takdire şayan)
    kafasındaki türbanını türlü saçmalıklarla savunduğu kadının da istanbul'un muhafazakar sayılabilecek semtinde sevgilisiyle parkta kucak kucağa oturduğunu görmüyordur büyük ihtimalle ama ben sevgilimi dudağından öpünce orospu muamelesi yapıyor. küçük çocuklara model biçilen kadın imajının yozluğunu, karma eğitimle bir tutuyor.

kızının 8 aylık olduğunu anlamayan, kızının canı pahasına namusunu kurtarmaya çalışan anneler geleceğin annelerini yetiştiriyor, bir kısım şuursuz da buna çanak tutuyor.
  • sakıncalı bir olaydır. ne evliliğiymiş? o yaştaki kızları verin hüseyin üzmez'e. büyüyünce fahişe olmasınlar.

(bkz: ben olmasam fahişe olurlardı)
  • kafası basmayan bir ateist olarak sakıncalı olduğunu düşündüğüm şey.

bir kişiyi daha sağlıklı karar veremeyeceği yaşta evlendirdiğinizde, hayatının içine edersiniz. mesela bir kız çocuğu daha neyin ne olduğunu anlamadan bir iki çocuk yaparsa ne eğitim alabilir, ne başka bir işte çalışabilir. içine atıldığı hayattan asla çıkamaz. bu yüzden belli bir yaş sınırı konulmuştur evlilik ve benzeri sorumluluklar için.

mesela yukarıdaki kızı üniversiteye alınmayan türbanlı kıza benzetebilirsiniz. türbanını çıkarmak istese dahi, ailesi izin vermiyor. üniversitede eğitim alıp, bir işe girip kendini kurtarma şansı da yok. kendi hayatı hakkkında hiç bir şey söyleme imkanı olmadı, aynı yukarıdaki kız gibi. tıpkısının aynısının bir benzeri. işinize gelirse.

hayır zaten hiç bir şeyi çözeceği de yok. çocuğu yapabiliyor olmanız, bakabileceğiniz anlamına gelmiyor, iki imza atılınca ne değişecek? o hormonların da bir yere gideceği yok. bekareti teşviğin hiç bir işe yaramadığı biliniyor; amerikadaki muhafazakar eyaletler uyguluyor bunu, en yüksek genç yaşta hamilelik oranları bu eyaletlerde. ne hikmetse en düşük olanlar da cinsel eğitim veren eyaletler, bak sen şu allahın işine. her çocuk "hap aldık, kılıf aldık, hadi deneyelim ceyoo" diye sevişse, sırf istisnai ihtimaller/kazalar yüzünden yüksek çıkması lazım oysaki değil mi? her eline prezervatif alan tecavüzcü coşkuna, her hap yutan motora dönüşmüyor olmasın sakın?
  • çocuklara korunma yöntemlerini öğretmekten, yeğmiş, bu kadarına da pes!
  • 23-25 yasini gecmis olan ve su anki zihinsel olgunluklari ile 15 yasindaki hallerinin zihinsel olgunluklari arasindaki farki gorebilenlere asla mantikli gelmeyecek eylemdir.

ben sahsen 15 yasini coktan geri birakmis biri olarak yaslanmis olmamin en guzel tarafinin olgunlasmak oldugunu dusunuyorum. 15 yasindaki halimin evlilik gibi konularda verecegi kararlara guvenme fikri de komik geliyor. 25 yasindan sonra evlendikleri halde yanlis karar verdiklerini anlayip bosananlarin oldugu bir ulkede yasiyoruz. evlenip cocuk yapmak, sonrasinda bosanmak (ya da daha da kotusu turlu sebeplerden bosanamamak) "cocuk oyuncagi" bir is degildir. bu nedenle 18 gibi bir yas siniri konmustur, ki bu yas siniri bile net olarak bir sey ifade etmez, her insan gereken olgunluga eristiginde evlenmelidir. evlilik sadece bir hormon meselesi degildir. boyle bir evliligi savunmak ileride olasi bir kavgali - gurultulu aile ortaminda buyuyecek ruh sagligi bozuk cocuklari da normal karsilamaktir.
  • 20-25 yaşlar arasında gerçekleşmiş evliliktir. daha önce olanına çocuk yaşta evlilik denebilir. hatta evlilik denmeyebilir de, evet.
  • arkadaşımın yaptığı çok büyük bir hatadır.. bi de çocuk var bir adet, beli doğrultamadı kaç yıldır.. yaşamak değil, sürünmektir.. allahtan babadan zengin yine, destek çıkanı var..

edit: hııı.. sanırım 18 yaş altı yapılan evlilik kastediliyormuş, bizim arkadaş 24 yaşında evlenmişti ama olsun, o da erken.. önce kendi belini doğrultacan ki, aileni ayakta tutabilesin..
  • erken yaşta boşanmakla sonuçlanabiliyor bir zaman.
  • bugün ağdacım ile aramızda geçen dialogdan bir kısım:

a: chidori hanım düğün tarihimiz netleşti sonunda
    c: hadi bakalım umarım çok mutlu olursunuz. kaç yaşındaydın sen?
    a: 21
    c: hmm biraz erken verilmiş bir karar gibi umarım eminsinizdir
    a: yaaa chidori hanım insan sevince bir de cahil olmayınca yaşın bi önemi yok

'cahil olmayınca'

cahil olmak nedir? cahillik insana gökten iner ve sonra tüm davranışları ona göre mi şekillenir; yoksa yaptıklarımız, kararlarımız, düşünce tarzımız mı bizi cahil yapar...

böyle bir cevaba öyle hazırlıksızdım ki, resmen mavi ekran verdim, söyleyecek birşey bulamadım. 'doğru söylüyorsun!' dedim ve susup düşüncelere daldım..
  • en erkeni 16 yaş doldurulduğunda olur. o da olağanüstü durumlarda ve önemli bir sebeple, yalnızca hâkimin izni ile olur.

(bkz: türk medeni kanunu madde 124)

daha erken yaşta meydana getirilen birliktelik benzeri olaylar "evlenme" olarak nitelendirilemez.

(bkz: #64277929/@ogris)
hesabın var mı? giriş yap