şükela:  tümü | bugün
 • siyaset maydanının barış manço özel programında bunama belirtileri göstermiş insandır.zira herkes barış manço şöyle iyiydi,böyle iyiydi derken söz erkin koraya geldiğinde,baba bombayı patlatmıştır.
  -evet sayın erkin koray siz ne diyceksiniz?
  +ben erkin koray isem nisanda erken seçim olur.
  bu cevaptan sonra salonda sessizlik yaşanmıştır.hem de erken seçim olmuştur nisanda.
 • yanlış hatırlamıyorsam 1994 yılıydı. magosa'da jax pub'da sahnedeyiz. bak bunu unutmuyorum alice in chains'den dirt 'ü icra etmekteyiz. birden barın kapısı açıldı. içeri 2-3 kişilik bir grup girdi. içlerinden biri epey tanıdık. karanlık tabii zor seçiliyor. geçtiler barın kenarına, tanıdık gelen tabureye oturdu, yanındaki 2 kişi de ayakta, başladılar bizi izlemeye. kafası kesik tavuklar gibi dolanan sahne ışıklarından biri birden tanıdık adamın yüzüne vurdu. erkin baba 'ydı bu be! ağzımız açık şaşkın bakışlarla birbirimize bakıyoruz sahnede. şarkı bitiyor. "baba hoşgeldin" diyoruz. "eyvallah" diyor elini göğsüne götürüp. "buyur sahneye" diyoruz. "yok, siz devam edin çocuklar" diyor. devam ediyoruz. sahnedeki grubun haricinde bol bol erkin koray çaldığımız bir grubumuz daha var. isim babası baba'nın şarkısı gaddar. diğer grup elemanlarına haber uçmuş çoktan tabii. duyan geliyor. sahnedeyiz yine. "gaddar"dan girip, "deli kadın"dan çıkıyoruz. baba sakin sakin izliyor bizi. iniyoruz sahneden. "nasıl, beğendin mi baba?" diyoruz. gülümsüyor, "güzel olmuş aferin çocuklar" diyor. ayrılıyoruz oradan.gidip hep beraber çorbacıya içiyoruz. baba anlatıyor biz dinliyoruz. kırk yıllık arkadaşımız gibi.

  "baba" gibi...
 • alt tarafı bir banka reklamında oynamış, türk rock müziğinin babası.

  erkin koray hiçbir zaman çok büyük paralar kazanan bir adam olmamıştır.

  özellikle 1982 yılına kadar kafasına estiği gibi yaşamış ve kimseye eyvallah etmemiştir.

  plakları çok satan bir starken, her şeyi bırakıp, dünya kültürünü tanımak için uzaklara gidebilmiştir erkin koray.

  1983'te kızı damla'nın doğup, annesi vecihe hanım'ın vefat etmesiyle birlikte, ekmek parası kovalamanın derdine düşmüş, yine de elinden geldiğince ucuz işlere imza atmamaya çalışmıştır.

  yıllarca kirada oturduğunu, dandik eski arabalara bindiğini, kendisini yakından takip eden tüm hayranları bilir.

  cem karaca, babasınından miras kalan 2 daireye rağmen, hayatı boyunca maddi sıkıntı yaşamış, annesi toto karaca'nın cenazesini, tedavi görmesi için yatırdığı özel hastaneden, devlet yardımı ile alabilmiştir.

  içlerinde en çok para kazananları olan barış manço bile, ömrünün son iki yılında parasızlıktan inanmadığı bir albüme emek harcamak zorunda kalmış, ölümünden sonra varislerine tonla borç bırakmıştır.

  erkin koray 71 yaşında. bir ev satın alabileceği kadar para kazanmak için reklam filminde oynadı diye eleştirmek kimsenin haddi değil bence.
 • muhtemelen uydurma ama zamanında erkin koray'a sormuşlar:

  - siz hep cem karaca ve barış manço ile birlikte anılıyorsunuz. oysa bildiğimiz kadarıyla cem karaca solcu, barış manço da sağcı. siz peki, solda mısınız, sağda mı?
  - ben yukarıdayım.
 • 22 temmuz seçimlerinde mhp'ye oy vereceğini açıklamış rockçı..

  http://www.milliyet.com.tr/…/07/02/son/sonsiy13.asp

  metal işareti yaparken eli kaydı sanırım..
 • biz mp3 indirdikçe, albüm satın almadıkça, korsan kitap aldıkça, kopya film seyrettikçe, erkin koraylar da para kazanmak için reklamlarda oynayacak.

  kendisine bok atana kadar önce çuvaldızı kendimize batıralım, dikiş kutusunu götümüze sokalım.
 • hali, tavri, sesi, gitarciligi, samimiyeti ve imza attigi üst düzey eserleriyle her zaman sevgiyle saygiyla anilacak ve hayranlikla dinlenilecek bence türk müziginin en büyük üç bes isminden biri.

  özellikle gitar virtuozitesini gösterdigi bir eylul aksami, mechul, akrebin gozleri,gaddar...
  söze ihtiyac birakmayan anlatacagi ne varsa notalara döktügü enstrümantalleri bu sana son mektubum,cetin ceviz, sir...
  türkiye'de yapilmis ve en büyük saykodelik sarkilar mesafeler, sevdigim, istemem, sen yoksun diye,mechul...
  bir dönem orhan gencebay ve özer senay gibi "arabeskçi" müzisyenlerle beraberliginden ortaya cikan saheserleri arap saci, sevince,yagmur, hor gorme garibi...
  kâh arap müziginden kah hintten aldigi (çaldigi degil, söylüyor neyi nereden aldigini) melodilerden ortaya çikardigi ve halkin da en sevdigi eserleri fesuphanallah, saskin, gün ola harman ola...
  ünlü yabanci rock sarkilarini oryantal havayla çalip muhtesem bir sentez çikardigi coverlari my delight,you've got to hide your love...
  kusursuz rock altyapisiyla yeniden düzenledigi ve türk rockina kazandirdigi türküler türkü, cemalim, kopruden gecti gelin...
  türk sanat müzigi ve klasik türk müzigi eserlerini kattigi hizli, heyecanli, sert ritimleriyle bambaska bir tatla sundugu nihansin dideden, kiskanirim...
  espirili, matrak sözleriyle bir baska sevilen sarkilari kizlari da alin askere, meyhanede,ankara ruzgari, sayin arkadasim osman, deli kadin...
  her dinleyiste insani alip götüren, melodisiyle hüzün veren sözleriyle delip geçen cânim oyle bir gecer,seni her gordugumde,silinmeyen hatiralar,cok derinlerde, aska inanmiyorum,anma arkadas, ask oyunu, bir gun gecti
  60 yasinda bile ne kadar üretken ve genç oldugunu gösteren parçalar ofke mezarlik gulleri,akrebin gozleri i3 ve ben
  ve daha neler dusunus, gel bak ne soylicem, ilahi morluk, estarabim, yalnizlar rihtimi, tek basina, copculer, raziyim, tamam artik, cal gitarci, hayat katari, hare krishna, krallar...
  bu saydigim sarkilardan bir tanesi bile bugün bir sarkiciyi star yapar, ama hepsi birden erkin korayi erkin baba yapmistir. var ol baba.
 • bir arkadaşım onun konserinde görevliymiş. o gün çok coşkulu bir konser veriyormuş. derken kısa bir ara istemiş. arkadaşım bi' ihtiyacı vardır belki diye odasına gittiğinde, erkin koray'ı hüngür hüngür ağlayıp kızına sarılmış bir halde görmüş.
 • aşağıdaki şarkıları çalıntı olan sanatçıdır.

  1- belki bir gün anlarsın: söz ve müziği neşe karaböcek'e ait olan şarkının aranjmanında pink floyd'un let there be more light şarkısındaki solo birebir kullanılmış. (bu bilgiyi buick nickli sözlük yazarı sayesinde öğrendim.)
  2-fesuphanallah: orijinali veli veli min habbun veli isimli samir yazbek şarkısı
  3-şaşkın: orijinali kardeş türküler'in de söylediği el ayn mülayati'dir.
  4-eyvah: orijinali feyruz'un söylediği waynoun'dur.
  5-illa ki: the devil's anvil grubunun wala dai şarkısı
  6-deli kadın: the devil's anvil grubunun karkadon şarkısı
  7-boşuna: the devil's anvil grubunun nahna u diab şarkısı
  8-doktor: gaddar albümünde tüm "söz-müzikler: erkin koray" ibaresi yer alır. oysa bu bildiğimiz aman doktor türküsüdür.
  9-öfke: söz-müzik erkin koray değil ferhat aktaş yazar. ama şarkının girişi the yardbirds'ün heart full of soul şarkısıyla aynıdır.
  10-mezarlık gülleri: orijinali black sabbath'ın electric funeral şarkısıdır.
  11- i3 ve ben: bu şarkı için çalıntı diyemeyiz ama girişi dick dale'in mexico'su ile benzerden öte bir durumdadır.

  bunların dışında söz-müzik bölümüne kendi adını yazmasa da bestenin asıl sahibinin adını yazmadığı şarkıları da vardır. kendim ettim kendim buldum, çiçek dağı, yine yalnızım gibi başkalarına ait olan bestelerin besteci isimleri plakta yer almamıştır.

  sanıldığının aksine benden sana albümünde yer alan tüm hint kaynaklı şarkıların kimlere ait oldukları plak kartonetinde yazar. o albümde çalıntı şarkısı yoktur.

  fesuphanallah'la ilgili durum için hey dergisi'nden fırça yemişliği bile vardır.

  plak görsellerine google'dan ulaşılabilir. ulaşılamayanlar için gönül rahatlığıyla bana başvurunuz.
 • kizini okula gondermedigi icin, ele$tirilmemesi gereken $ahis. cunku turkiye'de ki egitim sisteminde varolan carpikliga en guzel tepkiyi ve hakli olarak vermi$tir, ya da verdigini du$unmu$tur.