şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: enabling act)
 • bazi ulkelerin buyuk saraylarinda yasayan kucuk liderlerinin ozendigi kanun.
  bir nevi kanunsuz kanun.
  ama millet iradesi iste...
  hicbir sey -gorunen o ki tanri bile- cahil bir milletin iradesinin ustunde degil... tanri bile diyorum cunku tanrinin kurallari bile cezalandirilir bu sistemde. cunku surekli yalan soylemek, surekli haram yemek, surekli zulmetmek, zulmleri surekli ovmek, pislik insanlari surekli yalamak, adeta asalak olmak icab eder.

  hitler genius olarak kabul edilir, almanlar da zeki ve caliskan. demem o ki, boyle zor bir almanya'da bunu basarip bir sonraki secimde %92 kusur oy alabilmis birisi bile dunyanin en rezil sonuna kalmissa; saniyorum o buyuk saraylarin kucuk liderleri icin de -koca- bir umut vardir bizim icin.
 • anayasa hükmünde kararname olarak görülebilecek, nazizmin son virajı. 1933'te naziler meclis yangınını bahane ederek ohal ilan etmişti ve bu koşullarda seçime gidilmişti. buna rağmen naziler arzu ettikleri 2/3 çoğunluğu elde edemediler, % 43'te kaldılar. (sosyal demokratlar ve kp %30'dan fazla oy almışlardı ki buna rağmen nazileri nasıl engelleyemediklerini sonra anlayacağım)
  seçimdeki hayal kırıklığına rağmen hitler, kullanışlı aptal liberalleri ve merkez sağcıları anayasa hükmünde kararnameler için ikna etti. komünistleri parlamentoya sokmadı, geriye bir grup sosyal demokrat kaldı, onların bir kısmı da pısırık tiplerdi gıklarını çıkarmadılar parlamentoda... sonuç itibariyle anayasada değişiklik yapılmasına ve meclisten onay alınmasına gerek olmaksızın yürütmenin dilediği konuda düzenleme yapmasına yetki veren kararnameler ermachtigungsgesetze geçti parlamentodan. faşizm meclis onayına ihtiyaç duymayan düzenlemelerle inşa edildi. önce komünistler halledildi, sırasyla diğerleri (mal sağcılar dahil) 10 kasım 1938 gününün kristal gecesinde faşizm, her şeyiyle iktidarı ele geçirmiş ve yeni rejim kurulmuştu.
 • yetkilendirme yasası: yani "yasa yapma yetkisi", yani "diktatörlük".

  kamuoyuna sunulan adı ise "halkın ve imparatorluğun sıkıntılarını giderme yasası"

  1933 yılında alman meclisinin %70'lik evet oyuyla kabul edilmiştir. kabulun yüksek oranı ise almanya komunist partisi (kpd) ve almanya sosyalist partisi (spd) milletvekillerinin çoğunun göz altında olması veya vatan hainliği suçlamalarıyla milletvekilliklerinin düşürülmesinden dolayı oy kullanamamaları. oylama sadece nsdap'lılar arasında yapıldı diyebiliriz.

  joseph goebbels yasanın çıktığı günkü duygularını aynı gün defterine şöyle not etmiş: “buradaki gibi, halledilip yere çalınan bir şey bu zamana kadar görülmedi… emsalsiz bir başarı bizi bekliyor…”
 • eski turklerde soyle bir sey vardir. kayitsiz sartsiz kagana boyun egerler kagan onlarin istedigini yaptigi surece. kagan ulusla ters duserse ulus onun kafasini yer.
 • kapitalistlerin, liberallerin ve muhafazakarların desteği olmadan olmazdı. faşistlerin en büyük minnettarlıkları onlaradır.