şükela:  tümü | bugün
 • tam aynı şey olmamakla birlikte (bkz: ermeni lobisi)
 • vatanlarını bizim yüzümüzden terk etmek zorunda kalan binlerce ermeninin durumudur. diaspora kelime olarak yurtdışına gitmek zorunda kalan insanlardır zaten.

  bu insanlar bizim 60 larda işçi gönderdiğimiz gibi para kazanmak için değil, kılıçtan zulümden kaçmışlardır, tüm mallarını burada bırakıp kaçmışlardır ve biz o mallara konmuşuzdur, sonra da fransada ya da abd'de yaşamak durumunda kalmışlardır

  dolayısıyla biz kestiğimiz her ermeni için binlerce dolar tazminat bile ödesek tam olarak rahat etmeyeceklerdir. etmesinler, çünkü bu yaptığımız rezaletin hakkını ödememiz imkansız.
 • hiçbir ülkücü, faşist, türk ırkçısı veya nihal atsızcı ermeni tehciri/soykırımı konusunda ortalama bir ermeni diasporası mensubu kadar katı, tek yönlü, kendi görüşünün fanatiği değildir, olamaz, beceremez.

  bunun sebebi tartışılabilir. ama sonuç nesnel olarak budur.
 • hayali 3t olan insanların megafonudur.
  1) tanınma (soykırımın türkiye tarafından tanınması)
  2) tazminat (soykırımı tanıyan hükümetin tazminat ödemeyi kabul etmesi)
  3) toprak (tazminat karsılıgı olarak türkiye'den toprak alınması)

  amacı hayali gibi görünsede mükemmel işleyen bir tanıtım propagandaları var. kaldı ki 1000 tane bile ermeni'nin yasamadıgı arjantin soykırımı tanıdı. alakasız bir afrika ülkesi (gana olabilir) o da tanımıstı. fransa - amerika zaten malum...
 • ermenistan ve türkiye (hatta iran) disinda yasayan ermenilere verilen isimdir.
  ermeniler yüzyillardir bu topraklarda yasadiklari icin kendilerini burda diaspora olarak tanimlamazlar.
 • asala'nın bu ülke insanlarına yaptıklarını asla gündeme getirmeyen ve türkiye'ye olan nefretlerini her yerde dile getiren güruh...
  tarihi belgelerle yüzleşmek fikrinden de öcü gibi korkarlar... fotoşop ürünü bebek cesedi önündeki atatürk posterleri çok meşhurdur...
 • ne yazık ki; nefretten para kazanılabilmesi gibi bir olgu gözleniyor.
  milliyetçiliği körükleyen söylemleri görüyoruz bu diasporanın sözcülerinden..
  sanıyorum dini unsurlar nedeniyle "müslümanların katlettiği-sürdüğü hıristiyanlar" olarak bulundukları ülkelerde kurumsal destek de alabiliyorlar. elbette fransa ve abd'de sınırlı da olsa oy güçleri de var.

  ister abd, ister fransa olsun her ülkede belirli bir oranda desteklenmelerine, fon toplamalarına yarayan bir güce ulaşıyorlar sonunda. ve bence nefret sürekli sıcak tutularak istikrarlı bir fon akışı, siyasi denge sağlanmış oluyor.

  o ülkelerin de işine geliyor bu süreç..

  sanıyorum diasporanın hiç türklerle yan yana gelmemesi, hatta kendi gençlerine "türkiye'ye giderseniz tutuklanır işkence görürsünüz, öldürülürsünüz" demesi bu yüzden. hoş, internet şu hale gelmiş, genç insanlar bu propagandaya nasıl inanıyor onu da anlamak zor.

  şu malum tarihi tartışma konusunda (ne diyeceğimi ben de bilmiyorum ama bir türlü "soykırım" diyemiyorum. hakikaten bilgiye ihtiyaç var) asla ve asla türk belgelerini geçerli saymazlar.

  ama diasporanın belki de duygusal sayılabilecek bu yapısına rağmen "iğrenç" olarak tanımlayabileceğimiz bir ikinci yön vardır. hatta, ermenilerin (bence) en rahatsız olması gereken kısım budur:

  ister abd, ister fransa, ister bilmem ne olsun her ülke türkiye ile ilişkilerinde özellikle ekonomik ilişkilerinde bu kitleyi ve soykırım tanıma geyiğini elinde "sopa" olarak tutar. herkes mutludur. al gülüm-ver gülüm..

  her kalın ihale öncesi, uluslararası zor konularda türkiye'yi taviz vermeye zorlama zamanında "sopa" şöyle bir göstere göstere sallanır.

  misal fransa, türkiye'den güzel güzel ihaleler alıyordu, en büyük dış ticaret partneri idi.. ermeni soykırım yasasını kabul ettikten sonra şimdi ne ihale ne ne bişey.. bu sefer "ermeni soykırımını inkar yasası" sopasını icat etmeye çalışıyor.

  geniş anlamda ermeni diaspora'sının sözünü dinlediği "önderlerleri" bu yapılanmasıyla kendi ülkesinde zenginleşip türk düşmanlığı yaparken, 110 bin ermenistan yurttaşının fakir olduğu için türkiye'de "faşist türklerle" birlikte inşaattan garsonluğa, işportacılıktan, bavul ticaretine ekmeğinin peşinde koştuğunu biliyor mu acep..
 • bircogu [bircok ile hepsi arasindaki farka ozellikle dikkat etmenizi isterim] turkiye hakkinda onyargili, dusman.vs..olmaktan ziyade bilgisizdir. turkiye hakkindaki fikirleri sanridan ibarettir. o kadar ki, yil olmus 2007, kazara turkiye'ye seyahat etmeye kalksalar sinirdan girdikleri anda tutuklanacaklarini sanmaktadirlar.

  ama, uyesi olan kac kisi ile tanismissam gordugum sudur ki, kimsede "ne ! turk musun? cik$aari!" tepkisi yoktur. tersine konusmalarda rahatsiz bir tutukluk bulunur. hele ki muhabbeti ilerletirseniz boynunuza sarilip aglayabilirler. ne yazik ki, agri zihinlerinde bir cennet imajina sahipken, gercekte oldugu sey hakkinda en ufak bir fikir yoktur.

  hic birine soyleyemedim ki, "ah be abi.. o agri'yi bir gorsen.. bi gitsen, bir hafta kalsan, bi kis gecirsen. ah be abicim, ister misin bir daha california'yi birakip da agri'ya gitmeyi".
 • (bkz: #11084681)
hesabın var mı? giriş yap