• ermeni meselesi iki yonden incelenebilir: tarihi ve politik. ilki meseleyi kabul eder ve "soykirim olmustur" der, ikincisi meseleyi reddeder ve ona "soykirim iddiasi" der. tarihsel veya politik yaklasimlardan hangisinin dogru oldugu etik bir tartismadir, kisiden kisiye degisir.
 • justin mccarty'nin ölüm ve sürgün adlı kitabında ele aldığı sorun.
 • ermenilerin m.s. 1. yy'da hristiyanligi kabul etmeleri sonrasinda, roma imparatorlugunun bu durumu kabul etmemesi nedeni ile m.s. 197 ve 230 yillarinda gerceklesen soykirim.
 • (bkz: suna vidinli)
 • (bkz: terig)
 • üzerinde oturulup etraflıca tartışılması gereken hassas konu
 • (bkz: pluck)
 • bir irk olarak daha donusten turklerin anasini aglatmayi and icmis insanlarin savundugu sozde soykirim. nasil bir nefrettirki bu ararat gibi filmler yapilir, universitelerin onlerine her yil afisler asilir. ermeni'ler turklerin, osmanlilarin anasini sitmislerdir, ama 'kadin ve cocuklarimiz' oldu cumlesi ile baslayarak vicdan ve bas agritmaktadirlar...

  [yillar sonra gelen edit- 2011] ya aslinda dusunuyorum da:

  1- soykirim devlet kaynaklarini kullanarak bir grup belirli karakterdeki insanin olumune yol acmak demek
  2- turkiye devleti ermenilerin tasfiyesinde kaynaklarini, kayitlarini kesinlikle kullanmistir. bunu kimse tartismiyor. ermeniler bir gun toplu olarak tasinmaya karar vermis degil, listeler yapıldı, kapilari calindi, mallarini alip terk etmeleri istendi.
  3- bu yapildiktan sonraki surecte bir hayli ermeni ölmüştur. bunu da kimse tartismiyor.

  bu durumda bu bir soykirim olabilir mi? soykirim'in uluslararsi tanimina gore soykirim mıdır? turkiye'de o anda yururlukte bulunan devleti korumasi gereken ulke ogelerini koruyamamis, aksine "gitmelerini" soylemistir, "nereye gitmeleri gerektigini" soylememistir. turkiye'nin o anda yururlukte bulunan devleti bu iddayı gerceklestirmistir midir?

  (yollar sonra gelen edit:2014)
  yasak olmasa. hapise girmeyeceğimi dayak yemeyeceğimi bilsem. bıraksalar. birleşmiş milletler'in koyduğu tanıma göre gayet de bir "soykırım" olduğunu söyleyeceğim diyebilirim demeyeyim

  edit:2015.

  bu yaşananları soykırım olarak görmeyenlerin türkiye'ye ve türklüğe zararı olduklarını düşünüyorum.

  edit: 2018. zamanla tam 180 derece dönüş yapmışım. genç arkadaşım, benim düştüğüm hatalara düşme ne olur. soykırıma inanmasan da duyarsız olma. türk köylülerin ermeni çetelerinden çektiği ile ermeni nüfusunun tamamının türk devletinden çektiği acı arasında çok büyük fark var. bu fark acı ile felaket arasındaki kadar var. anla.

  herşeyden önce şunu anla, devlet bu konuda konuşmayı yasaklıyor. soykırım lafı suç. bu konuda konuşabilecek cesaretteki tarihçileri ve hatta ailelerini de linç bekliyor. bu konuda türkiye yalakası yalanlar dışında gerçekleri konuşabilmek delilik gerektiriyor bunu anla.bu konuda doğruları duymuyorsun, sömürülüyorsun, sana çok güçlü iletişim kanallarından doğru bazı yalanlar söyleniyor, bunu anla.

  ermenilerin mal, toprak, tazminat talebi geçersizdir doğrudur. ama ermeni soykırımı tamamıyla gerçektir. ben bu tartışmanın tüm taraflarından geçtim. amerikada bir konuşması sonrası taner akçam'a sinirle yanaştığım bile oldu. bu konu olabildiğince açık. soykırımı devlet gerçekleştirir. soykırımda niyet önemlidir nihayet değil, kısmi katliam olabilir. türkiyede o esnadaki devlet bu soykırıma niyetlenmiştir.

  bunu anlamayanlar evden değer verdikleri bütün eşyalarla yürüme egzersizi yapabilirler, görebilirler, ne kadar uzağa gidebiliyorlar.

  türk genç arkadaş, eğitimsiz olabilirsin, bilgisiz, zamansız olabilirsin ama insafsız olma. sen halden anlarsın. nefretinden arın ve 5 dakika düşün. onlardan, türk devletinin
  "gidin" dediği o ailelerden biri olduğunu düşün.

  edit 2020:
  özetliyorum :
  1) soykırım kelimesinin ne olduğunu ne anlama geldiğini birleşmiş milletler belirler. belirlemiştir.
  2) soykırımı sadece devlet yapabilir. çete, adam, internet sitesi, kediler değil. sadece devlet.
  3)soykırım kısmi olabilir. "herkesi hepinizi öldürücem lan ben "açık niyeti aranmıyor.
  4) soykırım bir hakaret değil. kimsenin üzerine alınması gereken bişey değil.
 • bir "bogazlama" degil "bogazla$ma"dir. aradaki $ harfi cok seyi degistirir. donemin gerilla savasidir. daga cikip teror estiren ermenilere karsi uygulanmistir. o donemde boyle bir terorist hareketle mucadelenin baska bir yolu yordami yoktur.

  fransiz parlementosununda bunu kanun olarak kabul etmesi anlamsizdir. bundan boyle fransa sinirlari icinde "turkler ermeni soykirimi yapmamistir" demek suctur gibi abuk subuk bir durum dogurmaktan baska bir halta yaramaz.

  almanlarin yahudileri "bogazlama"sina bugun aldiris etmeyen, sirplarinsa bosnaklari "bogazlamisina o gun bile tepki vermeyen fransanin bu mucadeleye vermis oldugu tepkiyi kimsenin takmamasi gerekir*
hesabın var mı? giriş yap