şükela:  tümü | bugün
2725 entry daha
 • özhan öztürk güzel özetlemiş, bilgileri de belgelerine yönlendirerek temellendirmiş.

  link: trabzon 1895 olayları ve ermenilerin büyük felaketi
 • bak bu iş objektiflikle, bilimle, otla bokla olmaz.
  götverenliğin lüzumu yok. sözde soykırımı haklı bulan, kanıtlayan, bilimsel olarak ispatlayan iyi niyetli bir kişi gösterin söylediğim herşeyi yutarım. ancak bu mevzu tamamen ibnelik meselesidir.
  marjinal görünmek adına mevzu sahiplenmeye gerek yok.
  ermeniye düşman değiliz, seviyoruz, arkadaşlarımız, dostlarımız var. bir araya gelince aklımıza bile gelmez bu muhabbetler.
  fakat kim dillendirmeye çalışıyorsa katıksız orospu evladıdır.
  ermenistan'ın elinde bulundurduğu tek dış politika mevzusu budur tamam sana ne oluyor a geçmişini siktiğim? marjinal mi oluyorsun savununca?
  yolda bir ermeni dayak yese ve bunu görsen götün götün kaçarsın, kurtarmaya müdahale etmeye götün yemez, burada ermeni soykırımı yapıldı muhabbeti çeviriyorsun, siktir git!
  hamasetten hiç hoşlanmam, ancak, insanlık oyunu oynamak istiyorsan bir zahmet bak öğren asala nedir? ne yapmıştır? terör nedir öğren bunları.
  midemi bulandırıyor bu asalak marjinalleşme çabası içinde kıvranan yetersiz kompleksli ezik yavşak korkak tipler.
 • ermenilerin her zaman tartışmadan kaçtığı sözde soykırım. en önemli ispatı için

  vatan hainlerine duyurulur. azıcık onurlu olun.
 • bazı ergenlerin karşılarındaki görüşü, bakış açısını vatan hainliği ile suçlamak dışında başka bir şey yapamadığı olay.

  ermeni tehciri ve trabzon isimli, tcmm kütüphanesinde bir kitap var, onu okuyarak başlayın.

  sonrasında ise objektif bakın olaya, osmanlı devletinin yaptığı bir şeyi savunmak için maymun olmanıza gerek yok çünkü osmanlı devleti artık yok.
 • olayların sadece suriye çöllerine yürüyüşten ibaret olduğu doğru değildir.

  pek çok alman askerinin günlüklerinde, yasaklanmış türk - kürt yazarların kitaplarında ne tür olaylar gerçekleştiği anlatılmış. bunların çoğuna türkiye'de erişemezsiniz, türkiye'de ifade özgürlüğünün durumu malum. türkiye zaten bu yüzden arşivlerinin açılmasında bu kadar istekli, arşivlerde temizlik çoktan yapılmış. türkiye dünyaya bu konuda hiç güven veren bir devlet değil, o yüzden dünyaca ciddiye alınmıyor.

  anadolu'da genellikle askerler tarafından ermeniler ve rumlar dere ve nehir kenarlarına götürülüp kurşuna diziliyorlardı. dereler ve nehirler kıpkırmızı olurmuş o kadar kişinin infazından sonra.

  güneydoğu'da ise aşiretler genç ermeni ve süryani kızları seçip kendilerine eş olarak alıp onların gözleri önünde ailelerini uçurumlardan aşağı atarlarmış.

  ruslar ile işbirliği hikayesi de sonradan uydurulmuş bir mazeret. ittihat ve terakki'nin turancı, islamcı fikirleri gayet net ve erişilebilir. kaldı ki ermeni katliamları bu savaştan çok daha önce, hamidiye katliamları ile 1894'te başlamıştır. 1915 topyekün bir kırım oldu.

  bu olaylar ile yüzleşilmemesi sonrasında devamı da hiç durmadan gelmiştir. hatay türkiye'ye katıldığında ermeniler yine sürüldü. istanbul'da 6-7 eylül olayları yaşandı. kuzey kıbrıs'ta rumlar sürüldü, bütün dünya türkiye'ye karşı tavır aldı. sonuç olarak ülkeden tüm gayrimüslimler temizlendi.
 • bu ülkede "ermeni soykırımı" vardır diyenlerin hiç biri arşive gidip araştırmamış. sözüm ona entelektüel !

  ben öyle milliyetçi bir insan değilim. ermeni tehcirinin bir soykırım olduğunu düşünseydim rahatlıkla yüksek sesle dile getirirdim. ama tarihçileri bilim adamlarını karşıt görüşleri ve aralrındaki tartışmaları belgeleri bilgileri karşılaştırdığımda sonuç, devletin meşru müdafası ve tek çaresi olduğu görülüyor. aşağıda konuya dair türkiye'de ki üst düzey entelektüellerin ve tehcir meselesi üzerine dirsek çürütmüş akademisyenlerin karşısında soykırımı savunların bulunduğu tartışmaların linklerini atıyorum. açık görüşle seyredildiğinde sonuç ortada. soykırımcılarda iki şey görüyorum, bir çarpıtma, iki eksik bilgi. mesela adam diyor ki: şu bölgede ayaklanma yoktur, karşısında tarihçi ay yıl gün vererek o tarihte o bölgedeki ayaklanmayı anlatıyor.

  tarihin arka odası 18 nisan 2009

  tarihin arka odası 13 mart 2010

  tarihin arka odası 27 nisan 2013

  teke tek sevan nişanyan - yusuf halaçoğlu 9 mart 2010

  teke tek sevan nişanyan - yusuf halaçoğlu 25 mart 2010
 • ermenistan'ın ilk başbakanı tarafından olmadığı söylenen şey.

  ama bizim çok aydın türkiye solcusu pembe götler inatla olduğunu iddia ederler, olmadığını söylediğinizde de "kafanızı kumdan kaldırın" diye ciyaklarlar.

  misal: (bkz: canan kaftancıoğlu) başlığında bu denyolardan bol bol görebilirsiniz.
 • hakkinda kavram karmasasi yasanan sozde soykirim.
  (bkz: soykirim)
  (bkz: katliam)
 • türk arsivleri silinmis kimse güvenmiyor diye maval okuyup isin kolayligina kacan tiplerin yorumlamamasi gereken ic savas hadisesi. almanlarin kendi soykirimini aklamak icin franco'lari hitlerle ayni seviyede degerlendirdigini ve bu soykirim meselelerinde kendine alan acmak icin pontuslara elektrik iskencesi yapildi gibi yalan belgelerle konustugunu da bilin.
 • ermeni milliyetçiliğinin, türk devletinin de bölgedeki müslüman nüfusun da kürt ağalarının da dahil olduğu katliama, çıkar için sarıldığı tarihi iddia.

  soykırım kavramının bu ve yahudi soykırımı ilham alınarak icat edildiğini okuyacak kadar bilgili insanlar, 1.dünya savaşı'nda ve öncesinde soykırımların neler olduğunu ve nedense sadece belli başlıklara odaklanıldığına ayamazlar.

  bu konuda en önemli kaynaklar arasında dadrian gibi durmadan propaganda imal eden biri vardır. bu kişi bölgede konuşulan dilleri bilmekte midir? bildiğim kadarıyla hayır.

  aynı şekilde, hatay'dan ermenilerin kaçması ve üstüne izmir'de şehir yanmasında ermeni düşmanlığı iddiasıyla, soykırım iddiasını ermeni milliyetçilerinin 1923'e uzatmasıyla yetinmeden 1939'a kadar uzatanları da başlıkta görüyoruz.

  ermeni soykırımı başlığında varlık vergisi bile konuya karışabiliyor. bu da olayın propaganda savaşı haline örnek.

  neyse, asıl yazma sebebine gelelim. dadrian gibilerinin en önemli kaynaklarından biri türkiye'de pek bulunamayacak, ve gerçekliği doğrulanabilir neredeyse hiçbir kaynak göstermediği iddia edilen bir türk gazetecinin 1920'lerde yazmaya karar verdiği kitap.

  dadrian, uzun süre bu kitabın kendisini de yazarını da savunmakla zaman harcasa da zamanla kitabın yazarının dilinden türk tarafından yazıldığı bile şüpheli hale geldiği de ortada.

  kısaca, adam bunu uydurdu mu, kimleri tanık gösterdi, bölgeye bile gitti mi. bunları bilemiyoruz. böyle olunca tarih kim neyi, güzel ve kötü görmek istiyorsa ona göre işliyor.

  ikibinlerde ermeni soykırımı yasa tasarılarını meclisten geçirirken insan haklarından bahseden insanlar, ırak'taki soykırıma destek vermekten kaçınmadılar. ırak'ta soykırım olması ya da olmaması tek başına ermeni iddialarının doğruluğu ya da yanlışına kaynak olamaz.

  ancak batı devletleri, afrika'da ayrımcı ırk devletini desteklerken ya da israil'de şu anki ayrımcı ırkçı devlete ancak kudüs için karşı çıkabilirken, seçtikleri propaganda kaynaklarının abartılı ve yalancılığı durumu daha da ikiyüzlü hale getiriyor.

  "ermeni çocuklarını aç bırakan türk" fotoğrafı, ermeni iddialarını dile getiren kitaba kapak olacak kadar önemli ve sahteliği sonradan ermeni milliyetçilerince kabul edilmiş bir sahte belgedir.
16 entry daha