şükela:  tümü | bugün
 • ermeni dili
 • aslinda ogrenmesi cok kolay olan, dilbilgisi basit, yalin bir dil
 • vurguları kulağa oldukça hoş gelen, dayday, derder, yaya gibi çocuk dilini anımsatan kelimelere sahip, alfabesi de hayli etkileyici bir hint avrupa dili...
 • enayi kelimesini aldigimiz dil
 • iyi tanidiginiz birine "ahbarik" diyerek "abicim" tadi yakalayabileceginiz, kulaga cok estetik gelmeyen ancak cocuklugumdan beridir duydugum icin a$ina oldugum dil.
 • gule vart denilen bir dil.
 • ermenice hint-avrupa dil ailesinde 38 harflik özel alfabesiyle bagimsiz bir dal meydana getirmistir. hint-avrupa dillerinin doguda bulunan son dallarindan biri ermenicedir. (yerli dilde: hayeren ) ermeniler khaldes’lerden birçok kelimeyi ödünç almislardir. eyalet ve genis ölçüde yer adlarinin hepsi urartu kökenlidir. er , ner iar gibi ortaçag’da çok kullanildiklari halde modern ermenice’ye geçmis sonekler yine urartu kökeni tasir.
  ermenice’nin phygien (friyka dili) ile iliskisi : eski cografyaci ve tarihçileri ile bositonius (m.ö. i yy. ) ermeniler , araplar ve suriyeliler arasinda dil, fiziksel yapi , örf ve adetler bakimindan benzerlikler bulmuslardir. etienne de byzance (vi yy.) ermenice’yi phrygien diline benzetirdi. phrygien dili hakkinda elde bulunan pek az bilgi ermenice’nin , eskilerin dedigi gib phrygien bir çesidi olduguna dair düsünceyi ne red ne de kabul etmeye yeterlidir.

  dilcilerin düsünceleri : modern zamanlarda lacrase (1661 - 1739) ermenice’yi medes’lerin dili ile birlestirmistir. daha baskalari ise , derin incelemeler sonucunda onu iran dilleri arasinda tasnif etmislerdir. böylece bopp ( 1791 - 1867 ) yazdigi hint-avrupa dilleri gramerinde ona ayri bir yer vermistir. petermann ( 1801 - 1876 ) ve windischmann ( 1811 - 1861 ) ermenice’yi hint-avrupa dilleri arasina koymustur. daha sonra f.r. müller ( 1823 - 1900 ) de la zarte ( 1827 - 1894 ) ve daha baska dilciler bu düsünceyi paylasarak arastirmalarini o yana dogru yönettiler. bu bilginler ermenice’yi iran grubuna sokuyorlardi çünkü iran yaylasi hint-avrupali milletlerin besigi sayilmaktaydi.hübschmann kurami : ilk kez hübschmann ermenice’nin hint-avrupa dilleri ailesinde bagimsiz ve ayri bir dil oldugunu kanitladi. ( 1875 ) alman dil bilimcisi ermenice’yi yabanci kelimelerden arindirdiktan sonra vokalizi ile aryen dillerine degilde , avrupa dillerine baglandigi sonucuna varmistir. boylece bu dilin fonetik ve morfolojik karakterlerini ortaya çikarmistir. hübschmann’in kuramlari dilcilerin büyük bir bölümü tarafindan kabul edilmistir.
 • yazımı,alfabesi,grameri,kısacası herşeyi ile öğrenmesi zor olan dil.
  eğer yabancı dile yatkınlığınız varsa biraz gayret biraz da tecrübe ile ''telaffuzunu'' doğruya yakın başarabileceğiniz komplike lisan.
 • yeryüzündeki en estetik harfleri barındıran alfabeye sahip,seslendirmesi zor dil..
 • örneğin hanut ermenice bir kelimedir. anut diye telaffuz edilir.