şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ermeni soykırımıyla ilgili ahmet insel, baskın oran, cengiz aktar ve ali bayramoğlu’nun öncülüğünde yılbaşında internette başlatılacak olan kampanya. bir yıl sürecek olan imza kampanyası metninde şu ifadeler yer alacak: 1915’te osmanlı ermenileri’nin maruz kaldığı büyük felaket’e duyarsız kalınmasını, bunun inkar edilmesini vicdanım kabul etmiyor. bu adaletsizliği reddediyor, kendi payıma ermeni kardeşlerimin duygu ve acılarını paylaşıyor, onlardan özür diliyorum.
 • içten içe toplumu bölen, ya da zaten halihazırda var olan kutuplaşmayı daha da derinleştireecek girişim. 1915 olaylarını aşmış!, çözmüş! ve vicdanında osmanlı'yı mahkum etmiş olabilirsiniz, olabilir. bu konuda bir vicdan azabı duyuyor olabilirsiniz, bir ermeni'yle karşılaştığınızda yüzüne bakamıyor olabilirsiniz. o zaman bireysel olarak kalkar özür dilersiniz. ama bunu topluma mal etmeye kalktığınız anda, kampanyalar v.s. düzenlediğiniz anda herhangi bir sebepten dolayı "hayır arkadaşım ben ermeniler'den özür dilemiyorum" diyen her insanın karşısına ermeniler'i koymuş olursunuz. yani kimse bu kampanyadan dolayı organizatörlere tepki koymaz, ama toplum içindeki ermeni önyargısı ve düşmanlığı büyür, köklenir. aramızdaki husumet zaten 1915 olayları temelli soykırım iddialarıyla başlamış, sürekli o meseleyi kaşımak, hele ki ortaya somut, düzgün veriler koyup tartışmak yerine bir tarafı haklı bir tarafı haksız duruma düşürmek sorunun çözümü noktasında zerrece çözüm değildir. şimdi bu noktada kalkıp 1915 olaylarını, techiri ya da iç savaşı tartışacak değilim, dediğim gibi var olanlar dışında yeni birşeyler yok, dolayısıyl iki tarafın da haklı ve haksız yönleri varken tek tarafı suçlu göstermeye çalışmak artık anlamsız.

  ama mahalledeki komşularımızın evlerinin ve mallarının yağmalandığı, insanların şiddete ve tecavüze maruz kaldığı, istanbul'un o kendine özgü havasında büyük olumsuz değişiklikler yaratan 6-7 eylül olayları'nı tartışmaya başlayabiliriz, çok daha samimi oluruz en azından.
 • altina imzami atacagim kampanya. isyanci ermeni cetelerinin rus ordusuyla isbirligi yapmasi, musluman asker ve sivillere saldirmasi, anadolu'daki butun ermenilerin topyekun anayurtlarindan atilmalarini, bu surecte en az yarisinin feci sekilde oldurulmesini, arkalarinda biraktiklari mallara el konulmasini hakli cikarmaz. gec kalinmis bir ozurdur.

  balkanlar'dan ve kafkasya'dan kovulan muslumanlar'dan ozur dilenmemis olmasi, bizim de ozur dilememize gerek yok anlamina gelmez. tazminat meselesi ozur gerekliliginden bagimsiz bir meseledir, ayrica tartisilmalidir.
 • (bkz: what the fuck)
 • özür dilenen ermeni ırkı olduğu için ırkçılıktır. atatürk milliyetçiliğine aykırıdır.

  (bkz: azınlık savunucusu ırkçılığı)
 • 1915 yılında ermeni çetelerinin köyleri basıp türk, kürt "ve" ermeni öldürmesini gözardı edenlerin imza bastığı bildiridir. bak güzel kardeşim; okumuşsun, okutmuşsun, aydınsın, aydınlatansın... ama bırak da uluslararası konularda bir iş yaparken yetkin kişler konuşsun. "uluslararası karşılıklılık ilkesi" diye bir şeyi hiç duydun mu? birbirleri arasında ilk defa ilişki kurulan devletlerde bile temsilci gönderilmesinde aynı günde göreve başlamaları esastır.

  - acaba ermenistan ermenileri doğu anadolu'da yapılan türk, kürt ve ermeni katliamları için özür dilediler mi ya da dilemeyi planlıyorlar mı?
  - acaba liderleri rus çarına bağlılık yemini gönderen ermenistan ermenileri gerçekleşen olaylarda hiç pay kabul ediyorlar mı?

  ortalıkla tarihsel, bilimsel ve nihai olarak resmi bir şekilde kanıtlanmamış bir iddia varken, sözüm ona aydınların imza attığı bildirinin halka maledilmesi bazılarının kendi kendine gelin güvey olmasından başka bir şey değildir. üstüne üslük ittihat ve terakki'den tehcir ile doğrudan bağlantılı kişilerin itilaf devletlerince zaten yargılandığını ve türkiye'nin lozan antlaşması ile türkiye ermenileri'ni, sovyetler birliği ile yaptığı antlaşma ile de ermenistan ermenilerini tanıyıp bu meseleyi kapadığını hatırlatılması gerekmektedir. günümüze bakıldığında ise türkiye arşivlerini soykırım araştırması yapacak ortak bir komisyona açmışken ermenistan'ın "olmuş bir şey araştırılamaz" oksimoron bir ifade ile kendi arşivlerini açmayı reddettiği hatırlanmalıdır...
 • aynı mantıkla zincirleme olarak gelişip gelecekte başlatılması muhtemel olan başka bir versiyonu için:
  (bkz: kavimlerden özür diliyorum)
  anlayana...