• bundan sonra agziyla kus tutsa dahi onyargiyla yaklasacagim vatanadaslara sahip bir ulkedir.

yol boyunca gayet guzel muhabbet ettigimiz, dunya sorunlarini konustugumuz yolculuk arkadasimin dublin'e iner inmez transfer ucaginin iptal oldugunu monitorlerden ogrendik. sansina ikame ucak bir sonraki sabah 5.30'da kalkacak sekilde planlanmis. yani nerden baksan 8 saatlik bir bekleme var. hava yollari otel, transfer falan ayarladi diyene kadar zaten ucus saati gelecek ki henuz yolcu haklarinin ne oldugunu dahi bilmiyoruz. dedim sen bize gel, guzelce uyu, sabah soz seni ellerimle geri getiririm. gozlerinin ici guldu, duygulandi serefsizim. neyse bunu guzelce eve getirdim, yemek yedirdim, gozu onunde kalacagi odadaki yatagin nevresimini degistirdim, dus almak isterse diye sicak suyu nasil kullanacagani anlattim falan... misafir oldugundan belki cekinir diye istemese dahi herseyi ayagina seriyorum. neyse asagi kata indik ve alexa'nin ekraninda cogu turkce olan son dinledigim sarkilar gecmeye basladi.

misafir: bu ne boyle?
    ben: dinledigim sarkilar rastgele geciyor. turk'um, onun icin genelde turkce. ( o ana kadar ikimizde birbirimize nereli oldugumuzu sormadik cunku gerek yok)
    m: hmmm, bende ermeni asilliyim.turkleri pek sevmem ama...(surati dustu)
    b: tamam.burada yuz yillik sorunlari tartismamizin luzumu yok ( gayet samimi bir ifadeyle)
    m: hadi ben yatayim artik gec oldu.

sabah erkenden kalktik ve soz verdigim gibi ellerimle havaalanina biraktim. 45 dakikalik yol, taksi tutsa 120 eur. birbirimize telefon ve instagram bilgilerimizi verdik, iyi ucuslar diledim ve guzelce vedalastik. aksam bir baktim whatsapp'tan da ınstagram'dan da beni engellemis. ulan bu nasil 100 yillik bir kindir ki sana evini acmis, yardimci olmus bir insana bunu yapiyorsun. ırlandali olsam ilelebet minnettar kalacagin, belki sagda solda misafirperverliginden bahsedecegin sahis ne ara engellenebilir kisi sinifina girdi.
    bu ulkeyle ve vatandaslariyla yasadigim tek hikayem de bu sekildedir.
  • ermenilerin kafası zehir gibi çalışır. bireysel olarak ticaret ve zenaat konusunda çok başarılı bir millettir. osmanlı imparatorluğu döneminde 400-500 sene boyunca bir çok konuyu hep onlar çözmüş, türklerin bilmediği veya ilgilenmedikleri için yapmadığı tüm işleri onlar sırtlamışlardır.

fakat şöyle bir durum var. türkler nasıl bireysel yetenekte nadiren vasatı aşabilirken kolektif bilinç olunca -en azından- devlet idaresinde başarılı oluyorsa, ermeniler bunun tam tersidir.

geçmiş için türkleri suçlarlar. fakat açıp okursanız hayal ettikleri o 'büyük ermenistan'a' en yakın devletleri 11. yy'da, daha türkler anadolu'ya gelmeden önce yıkılmıştır. sonra bir daha tek bir başarılı devletleri yok.

bireysel olarak zehir gibi işleyen zekaları, toplumsal seviyede nedense sürekli saçmalıyor. bunu sırf 1915'teki -adına ne derseniz deyin- durumla açıklayamazsınız.

iş tek bir olaya bağlanacak olsaydı, türkler 150 sene dayak yediler. hasta adam diye isim takıldı. imparatorluk her yerde çökerken onmilyonlar sürgün edildi. balkanlar, kafkasya, mezopotamya, k. afrika'dan oluk oluk insan kıçında bitli donu ve bohçasıyla kaçtılar anadolu'ya. 1915 senesine kadar yerinden yurdundan sürülen türk nüfusu, 1915 senesine gelindiğinde bırak 1.5 milyonu, en az 5-6 katıdır. en son 1989'da 1 milyona yakın muhacır geldi bulgaristan'dan 'sürülüp'.

1923'te cumhuriyet kurulduğunda ülkenin %70'i ya sakat, ya ekonomik faydası olmayacak kadar yaşlı, eğitimsiz ve en az bir tane kronik hastalıktan muzdaripti.

türkler ellerindeki bireysel seviyede vasatı aşamayan bu kalabalıktan yeni bir ülke kurdu. geçmişe bir sünger çekti. yenildiğini kabul etti, acısını gömdü, önüne baktı. kör topal bile olsa bir yere geldik ülke olarak.

fakat bin türlü konuda uzman ve yetişmiş nüfusu olan ermeniler 100 senede 1 arpa boyu yol alamadı. bir noktada takılıp kaldılar. naziler 6 milyon yahudiyi öldürdüler fakat adamlar (yöntemleri pislik ve adice olsa bile) çölün ortasında sayılı dünya gücü olan ülke kurdular.

fakat ermeniler hala 100 sene önceki hesaplarla yaşıyorlar. zamanında hrant dink'in dediği gibi 'türk düşmanlığı zehiri' hepsini esir almış durumda. öyle ki karabağ için azerbaycanla savaşırken bile her yerde enayi kandıracak seviyede 'bize türkiye saldırıyor' diye yalan propaganda peşindeydiler.

durum o kadar vahim ki, dünyanın her toplumunda -bazen sırf şaşırmışlık yüzünden- ufacık bile olsa bir grup olur genel duruma muhalefet eden. ermenilerde bu dahi yok. 'ya biz saçmalıyoruz, onun yerine şunu deneyelim' diyen kimse yok. tam anlamıyla toplu akıl tutulması yaşıyorlar.

ülke olarak boktan bir coğrafyadasın. çevrendeki kimseyi sevmiyorsun, onlar da seni sevmiyorlar zaten. tarih boyunca anadolu türk'ü, gürcü, azerbaycan türk'ü, kürtler, persler vs hepsiyle aranda karşılıklı boğazlaşma ve katliamlar var. sırf düşman ortak diye kürtlerle barışmışsın. iran seni çok sevdiğinden değil, sırf azerbaycan güçlenip kendi sınırındakilere nüfuz edemesin diye kerhen destek veriyor. ruslar bile senden bıkmış, istese 2 günde bitireceği savaşı sen yerde sürünecek hale gelene kadar izleyip kılını kıpırdatmamış. o kadar şaşırmışlardı ki en son, dünya ile ticaret yapabildikleri tek ülke olan gürcistan'a bile hakaret yağdırıyorlardı. gürcistan da bunlara uyup 'siktirtmeyin lan nazınızı, kapattım sınırı, yok size ticaret falan' dese 3 ay sonra açlıktan ağaç kabuğu kemireceksiniz orada. manyaklar iyice azıtıp gürcistan'ın transit geliri olan bakü-ceyhan-tiflis boru hattını patlatmaktan bahsediyorlardı. gürcistan aklı selim davrandı da bu zırvaları görmezden gelip geçiştirdi.

daha da komiği, türkiye'ye demedikleri laf kalmadı ama israil'in sattığı silahlara tek bir laf edemediler. üstelik tam abd'de seçim dönemi. trump tek kelime söylemedi. joe biden ise yalandan 1-2 açıklamayla geçiştirdi. bir kaç kendini bilmez israil'e laf edecek oldu. abd'deki israil lobisi 'höt!' dedi bunlara. hatta ağızlarını bile çok açmadılar, densizlik yapana dönüp 'hayırdır?' bakışı atarsın susar ya. o bile yetti o seslerin susmasına.

o çok güvendikleri diaspora da para topladı bunlar için. sıkı durun, toplamı 150-200 milyon dolar falan. 44 günde 4 milyar dolar askeri zarar var, toplanan parayla aşevi falan açarsın ancak. tek bir ülke bile destek vermedi, ağzını bile açmadılar. fransızlar 1.5 ay sustular, iş bittikten sonra yalandan tanıdılar karabağ'ı. eşek ölmüş, semer vuruyorlar...

durumları tam olarak budur. hiç bir komşusuyla ilişkisi yok. ekonomi boktan. kimsenin silah satmak dışında askeri desteği yok. fakat bunlar hala herkese saldırıp kafa tutuyorlar.

bildiğin mahallenin histerik delisi oldular, farkında değiller.

kafaları biraz çalışsa o boru veya tren/ticaret hattı gürcistan yerine onların üzerinden geçerdi. bu şekilde türkiye ile çatışma riskini tamamen yok ederlerdi. toplam 2-3 milyon nüfusları var. sırf türkiye ve azerbaycan ile basit 'sınır ticareti' yapsalar hepsi krallar gibi yaşayacak parayı kazanacaklar. bu ikisinde +90 milyon nüfus var, ne üretsen satacak pazar hazır.

azerbaycan 40 kere teklif etmiş. 'şu benim işgal ettiğin rayonları geri ver, karabağ için özel statü/yönetim verelim. kültürüne, inancına, yaşamına karışmayacağım. intikam kovalamayacağım. gel şu işi madrid prensiplerine göre sulh ile halledelim' diye. sonuçta ne oldu? aynısı. hangi bedelle? elinde ordu kalmadı, savaşta rezil oldun, elindeki koca bir jenerasyon genç nüfusun da cephede heba oldu. yıllık tüm ekonomin 10 milyar dolar. hala 'intikam alacağız' diye zırvalıyorsun. 20 sene sürer kaybettiğin askeri malzemeyi ve insanı yerine koyman. o güne kadar intikam alacağını sandığın ülkeler senin 5 katını dizerler sınırına.

durumları tam olarak budur. buna rağmen hala boş boş konuşup tehdit savuruyorlar. inanılır gibi değil. tam meczup kafası. sus, deli konuşuyor. konuş deli! halleri.

başta dediğim gibi. sorun zekayla alakalı değil. mantıkla ilgili bir saçmalık yaşadıkları. konunun ermeni olmakla milliyetçilikle de alakası yok. başka hangi millet bu kadar bitik durumdayken bu saçmalıkları yapsa onlar için de aynısını konuşurdum.
  • garip bir millete sahip ülkedir kendisi. twitter'da çok takipçili ermeni bir gazeteci; "ermenistanın ileride ne gibi çalışmalar yapmasını istiyorsunuz? ülkemiz adına en iyi olan nedir sizce?" diye bir konu başlatmış, tam bir trajikomedya dönüyor altındaki yorumlarda :) kimisi iha, siha yapalım türkleri geçelim demiş, kimisi füzeler/roketler yerli üretim savunma sistemlerine yatırım yapalım demiş, kimisi natoya girelim böylelikle türkiyeden kurtuluruz yazmış(en çok buna güldüm), kimisi 2025'e kadar dünyanın her yerindeki ermeniler olarak tüm paramızı ordumuza yatıralım sonra vargücümüzle azerilere ve türklere saldıralım demiş(ulan ya jahaaja) velhasıl bu yorumlar çok beğeni almış ve onaylanmış. bi kaç tane de fransadan, almanyadan, amerikadan yazan kardaşyanvari full estetik/botoxlu, 10 cm takma tırnaklı bayan; "tüm türkleri öldürücez, yaşasın büyük ermenistan!" gibisinden şeyler yazmış.(yavaş gelin ojeleriniz bozulmasın :)) tabii bunlar birbirine gazı verip coşarken, son derece realist ve aklıselim bir arkadaş; "daha çok savaş, daha çok kan ve gözyaşı getirir! savaşlardan artık bıkmadınız mı? ilime, bilime yönelelim. ülkemizi kalkındıralım, sefaleti bitirelim..." tarzı şeyler yazmış. bu adamın tweeti 1 tane bile fav almamış, biri de gelip; "s.git korkak piç!" yazmış :))) güzel yürekli kardeşim, umarım senin düşlediğin gibi olur da akıllanır bu ülkenin halkı. barış içinde, kardeşçe yaşamanın hayallerini kurar. yoksa her girdiği savaşta 10 binlerce askerini, milyarlarca dolarını kaybetmeye devam edecek ve kendi kendini bitirip tarihin tozlu sayfalarında yerini alacak...
  • savaş suçlusu katliamcı soykırımcı aşağılık bir ülkedir.
  • bu saçma kukla ülkenin trolleri de hiç çekilmiyor. türk düşmanlığı dışında hiçbir politikası olmayan, rusya'nın kuklası, emir eri ülkecik.
  • fakir ama gururlu ülke imajını yillardir çizmekten bir arpa boyu yol kat edememiş bir ülkedir.

adamlar da zaten bütün yapı tezat. amerika ve avrupadaki ermeni diasporalari sayesinde bir ton kulis yapabiliyorlar oranın ermeni kodamanlari ama ülkenin kendisi tamamen rusya nin uydusu konumunda ve rusya'nin bu devletin halkına sağladığı fayda nedir? kocaman bir sıfir. peki amerika ve avrupanın bu devletin halkına sağladığı fayda nedir? kocaman bir sıfir. bu son azerbaycan olaylarında ve dahi diğer olaylarda iran paso ermenistani destekler çünkü kendilerinde yoğun bir azerbaycan türkü nüfusu var. peki iran'ın şimdiye kadar ermeni halkına sağladığı fayda nedir? kocaman bir sıfir.

geriye kim kalıyor? türkler. bir asır geçmiş hala ermenilerle türkler kim kimin daha çok dedesini öldürdü tartirmasi yapıyor. japonya, amerikadan iki tane atom bombası yedi. hadi yüzbinlerce insanın o saniye ölümünü geçtim. ondan sonra milyonlarca insanın radyasyon yüzünden çeşitli hastalıklardan ölmesi, sakat doğumlar, düşükler, geri donulemez yaralar acılar bilmem neler vs. adamlar sineye çekti, ermeniler hala dedemiz öldü dedemiz öldü kısmında kaldılar. avrupa devletleri de yürü ya koçum diye gaz veriyorlar. gaz veren devletlere bakın bir hele.

fransızlar cezayirde beş taş oynadı zaten. hollanda, belçika ruanda da evciliktelerdi. ıngiltere hindistanda vakti zamanında çin topraklarında falan hep medeniyet götürdü. almanya'yi söylemeye gerek yok zaten. bi türkler pis bi türkler kaka.

abi açın şu gözleri azcık. hani azerbaycan da nerede o sevgili amerika, avrupa? rusya resmen ermenileri kullanıp sonra tükürüp attı. görün şunu artık. 1000 yıldan beri dipdibe yaşamış türklerle mi daha iyi anlaşırsiniz yoksa elin avrupalisiyla mi ona bir karar verin
  • üstteki ermeni yanlısı son entrylere bakınca aklıma şu geldi: iki ay önce savaş başladığında ermeniler sosyal medyada feryat figan ederken baktılar ki kimse onları takmıyor. bu sefer şu sözü dolaşıma soktular: ''bu dünya ermenileri hak etmiyor.''

hahahaha... bunların kafa yapısı bu. aralarında saf ve masum olanlar da bu faşist zihniyet yüzünden onlara benzeyip, kendi fantezilerinde birer düşman üretip o hayali varlıkla savaşıyorlar. yazık cidden.

ermenistan'ı geliştirmeyi bırak, 30 yıl ellerinde tuttukları karabağ'a bir çivi bile çakmayı akıl edememişler. her yer harabe, the walking dead platosundan da beter. en azından o dizide sağlam binalar vardı. ancak ağlayıp zırlayın. japonya, isviçre o dağlık alanlarda nasıl gelişmiş, siz de oturun ''siykirim yipildi bizi ihihihi, pis tirklir!'' diye dünyanın kafasını zikin.
  • türk'ü düşman olarak belleten sistemli bir beyin yıkama eğitiminden geçmiş ortalama bir ermenistanlı'nın zihin yapısını gösteren linkteki videoyu seyretmenizi öneririm.

(video)

muazzam bir endoktrinasyon ile yetiştirildiği anlaşılan bu ermenistanlı kadın, kötü olduğuna emin olduğu türklerin ülkesi türkiye'mize tatile gelmiş ve türkler ile tanışmış.

tanıyınca, türklerin ermenistanlı'ları kötü insanlar olarak görmediklerini, ermenistan'ı bile sevdiklerini, aslında türklerin pek o kadar da kötü olmadıklarını, hatta iyi insanlar olduklarını da gözleriyle görüp bizzat tecrübe etmiş.

ancak son tahlilde çocukluğundan beri hayatı türk nefreti üzerine kurulu olduğu için türklerin düşman ve kötü insanlar olmadığını bir türlü kabullenememiş. bu yeni fikri benimseyememiş, alışamamış, bu düşünceyi özümseyememiş, sindirememiş.

türkler gelirse erivan'ı terk edeceğini, din farkından dolayı türklerin gelecekte onları öldüreceğinden bahsetmiş.

çocukluğundan beri türk düşmanı olarak yetiştirilmesi yüzünden gerçeğe eliyle dokunsa bile inanamayacak kadar sistematik yıkanmış bir beyne sahip olduğunu açık etmiş.

türklerin iyi insanlar olduğunu görüyor ama bunu bünyesi maalesef kabul etmiyor, edemiyor.

nihayetinde hakikatı reddediyor, ki aslında "barış sonsuz bir rüyadır" gerçeğini de yüzümüze vuruyor.
  • vatandaşı ile yalnızca bir kez iletişim kurma şansına nail olduğum ülke.

rus bilmem ne havayollarına ait moskova aktarmalı petersburg- istanbul uçağındayım. yanımdaki iki koltukta tontiş bir amca ve karısı oturuyor. amca önce rusça, cevap vermeyince ingilizce “yolculuk nereye yeğen?” muhabbeti açtı. cevabımı çok da beklemeden başladı anlatmaya. moskova'da bilmem ne üniversitesinde bilmem ne profesörüymüş. kızı petersburg'da bilmem ne okuyormuş, ziyarete gitmişler falan.

bi ara sanırım nefes almak için sen hayırdır? falan bişeyler sordu. dedim emmi biznıs trip işte. istanbul'a eve dönüyorum. türk müsün? diye atladı bu. evet yanıtını alınca da döndü sırtını karısına, bir şeyler geveledi, daha da tek kelime konuşmadı benimle. ulan dedim ilk kez pasaportum bir işe yaradı..

kişisel olarak ermenilerle bir derdim yok. ama koca ulusun bu kadar nefreti yalnızca sistematik olarak devlet tarafından yapılan kara propaganda ile olur. bundan da yarar görmüş tarihte bir örnek yok. kinleri kendilerini boğuyor. tamam bize bayılmasınlar da, nötr kalsalar herifler çağ atlayacak, haberleri yok.
  • küçük olmasına rağmen türkiye dahil komşu ülkelerden toprak talebinde bulunan, küresel boyutta teröre destek veren, ortak araştırma önerilerine rağmen masadan kaçıp olmadık soykırım yalanlarıyla dünya kamuoyu ve vatandaşlarını yanıltan ülke. boğazına kadar fanatizme batmış yurttaş ve savunucuları vardır.
hesabın var mı? giriş yap