*

şükela:  tümü | bugün
  • eski sovyetler birliğini oluşturan sovyetler birliği cumhuriyetlerinden biri idi. 29 kasım 1920 tarihinde, ermenistan komünist partisinin ermenistan üzerindeki egemenliğini ilan etmesiyle kurulmuştur. 1 aralık 1920 tarihinde ermenistan'ın başbakanı simon vratsian istifa etmiştir. sonradan ülkenin ismi "ermenistan sovyet sosyalist cumhuriyeti"ne değişti. bu devletin var olduğu dönem "ikinci ermeni cumhuriyeti" olarak adlandırılmıştır. bu dönemden önce bağımsız ermenistan demokratik cumhuriyetinin var olduğu iki yıllık kısa dönem ise "birinci ermeni cumhuriyeti" olarak adlandırılmıştır.

    1828'den 1917'deki ekim devrimine kadar ermenistan rus imparatorluğunun bir parçası idi ve erivan valiliğinin sınırlarına hasretildi. türkmençay antlaşmasının 4. maddesine göre kaçar hanedanının bir parçası olan revan hanlığı (çağdaş orta ermenistan'ın çoğu) rus topraklarına katlandı.

    ekim devriminden sonra bolşevik önderi olan vladimir lenin'in hükûmeti imparatorluğun azınlıkları kendi yollarını izleyebileceklerini açıkladı. imparatorluğunun yıkılışından sonra ermenistan, azerbaycan ve gürcistan rus idaresinden bağımsızlıklarını ilân ettiler. birçok felakete sebep olan ermeni tehciri ve ondan sonraki türk-ermeni cephesinden sonra osmanlı imparatorluğundaki tarihî ermeni bölgeler ümitsizlik ve hasar aşıyordu. ermenistan demokratik cumhuriyeti 1920'de bolşevikler tarafından ele geçirildiği zaman bir sovyet cumhuriyeti olduğunu ilân edildi.

    sovyet idaresinde altındayken ermenistan ssc bir tarımsal ardbölgesinden önemli bir sanayî üretim merkezine değişti. 23 ağustos 1990'da adı da ermenistan cumhuriyeti'ne değişti, hâlbuki 1991'de resmî bağımsızlık ilânına kadar sovyetler birliğinde kaldı.

    http://tr.wikipedia.org/…vyet_sosyalist_cumhuriyeti