şükela:  tümü | bugün
 • tüm halklar kardeştir, politika bizi düşman yapar.
 • katıldığım önerme. zira sıkıntı türkler ve ermeniler arasında değil ittihat ve terakki ile taşnak arasındadır, gerisi de sadece ölüme gönderilecek garibanların hangi kökenden geleceğine dair bir kategorizasyon.

  ek: bu mantığı kürtler üzerinden de örneklemek mümkün. türkler ve kürtler arasında ne gibi bir sıkıntı olabilir ki? peki sıkıntı nerede? sıkıntı pkk denilen nereden geldiği belirsiz bir oluşumun bir bölgede kendini devlet yerine koymaya çalışması, ya da devletin dükkanının karşısına dükkan açmaya çalışması. gerisi de ölecek garibanın kökeni.
 • 1948 soykırım sözleşmesi’nde belirlenen bir ırkı veya toplumu sırf mensubiyetleri dolasıyla ortadan kaldırmayı planladığı iddiası hiçbir belge ile ispatlanamamıştır ve daha da önemlisi olayların soykırım olduğunu belirten hiçbir yetkili mahkeme kararı bulunmamaktadır.
  nitelim ilk bağımsız ermenistan devlet başkanı katchaznouni’nin raporunda avrupalı devletlerin desteklerine kanarak osmanlı’ya karşı silahlı mücadele vermenin yanlışlığını vurguladığını da biliyoruz. taşnak kongresi’ne verdiği nutukta biz ayaklanmasaydık bunlar olmazdı, kandırıldık. büyük devletler bizi maşa olarak kullandı demektedir.
  kafkas cephesi’nde savaşların yaşandığı dönemde bazı ermeni gönüllüler, rus ordusuyla hareket ediyor. fransızların bile ermeni birlikleri oluyor. osmanlı bu tehlikeyi nasıl bertaraf ederim diye düşünüyor. muhtelif zaman ve şekillerde ermeni cemaatinin liderlerine ikazlarda bulunuyor, kontrol altında tutun, lütfen bir isyan başlatmayın şeklinde. fakat sonunda maatteessüf trajediler yaşanıyor. ermeniler türk köylerini basarak insanları öldürüyor, köyleri yakıyor. bu olaylar neticesinde hükümet bir karar alıyor, tehlike arz eden bölgelerdeki ermeni nüfusunu oradan uzaklaştırmayı düşünüyorlar. tehcir buradan doğuyor. yani o bölgeden alıp güvenli görülen başka bir mıntıkaya yerleştirelim ki bu ayaklanma ve bize karşı silahlanma durumu bertaraf edilsin, düşüncesinden. bir nevi güvenlik koridoru oluşturuldu diyebiliriz. fakat alınan tedbirler savaş durumundan dolayı yetersiz olduğu için yolda rahatsızlık geçirenler ölenler oluyor. eşkıyalar tarafından öldürülenler oluyor. tehcir sırasında onları korumakla görevli jandarma korumasında bulunan bütün askerler öldürülüyor.
  bu hususu ortaya şüphe bırakmayacak kadar açık bir şekilde değerlendiren prof.justin mccarthy’dir. hem konferanslarında, hem de yazılı beyanatlarında net bir şekilde 1914 sonlarına doğru kurulan propaganda bürosunun asıl amacının ingiltere’nin düşmanlarını karalamak, amerika nezdinde ingiliz görüşüne destek sağlayabilmek ve ingiltere’de savaş sırasında moralleri yüksek tutmak olduğunu belirtmiş ve tehcirin propaganda olarak kullandığına değinmiştir.
  bazı ermeni grupların 1.dünya savaşı ve öncesine rastlayan zaman diliminde ordu ve sivillere saldırdığının kanıtları bizzat ermeniler tarafından yazılmıştır. ve hatta bazılarında türkleri öldürmekle övünmektedirler. bu belgelerin ermeni arşivlerinde olması ve şuanda kapalı olması pek mühim değildir. zira rus arşivleri açıktır ve bu olaylara dair pek çok belgeyi barındırmaktadır.
  ki türkler tehcirle soykırım yapmayı amaçlasaydı başkentte ermeniler yüksek standartlarda yaşamaya devam etmezdi. yüzyıllarca milleti sadıka olarak adlandırılmışlar, sanat ve ticaretle uğraşmışlar refah içinde yaşamışlardır. ortada katil ve hain varsa onlar türkler değil bizzat ermenilerdir.
  edit:türkiye halkları değil türk halkı.
 • bütün insanlar kardeştir
 • ermenilere karsi hata yapilmadi. ıhanet ettiler ve surulduler. soykirim da yapilmadi. degil yuz sene once, bugun de o kurtlerin arasindan, karstan suriyeye yurumeye kalk bugun de malina, irzina, canina kastedecek yolda binlerce yabani var. o yol guzergahi yuz sene oncede guvenli degildi, bugun de degil.

  turk ve ermeni halklari kardestir. kardesligin gereklilikleri bellidir. kardes olmak isteyene kimse kalleslik yapmadi yapmiyor.
 • babam ile amcam da kardeşler...
  ne zaman amcam babama yamuk yapmaya kalktı, babam amcamın emdiği sütü burnundan çıkardı. rezil etti onu.

  şimdi amcam utancından köye bile gelemiyor. utanmaz olmasa bile köye gelse babam tarlaya gömer onu.

  ermeniler ile türklerin kardeşliği de böyle.
 • önce ermeniler , rus tanklarıyla ve fransız basınıyla ve amerikan-israil planıyla işgal ettikleri dağlık karabağ bölgesinden çekilip tüm türklerden koca ve gerçek bir özür dileyip canlı canlı yaktıkları bebekler için, hamile kadınların karnını kör bıçakla kestikleri için tazminatlarını ödesinler... sonra bakalım affedebilirsek kardeşlik felan değil ama en azından artık belki güvenilebilir dost millet düye düşünebiliriz. öyle çook eski tarihlere felan değil bizzat youtube da videoları yayınlanan 1992 gibi yakın bir geçmişe google dan bakınız...
 • türkiye halıları diye okudum.