şükela:  tümü | bugün
 • verdi'nin en ünlü operası olarak gösterilen ernani bu sezon istanbul devlet opera ve balesi tarafından sahnelenecek.
 • prömiyerini bu hafta süreyya operası'nda yapacak olan giuseppe verdi eseri.
 • ilk kez osmanlı döneminde pera'da, naum operası'nda gösterimi yapılan ve o günden sonra bu sezonda türkiye cumhuriyeti prömiyeri'ni yapan eser ernani, istanbul devlet opera ve balesi tarafından sahneleniyor.

  eser gerçekten çok güzel, etkileyici. özellikle elvira'yı seslendiren sanatçı çok başarılıydı. dört perde nasıl geçiyor anlamıyorsunuz. fakat ben bu oyun üzerinden başka bir şeylere değineceğim, biraz benim kuruntum belki, ama aklımdan bunlar geçti.

  ilk olarak süreyya operası iyi ki var da, şu dönemde istanbul sahnesiz kalmıyor akm'nin yokluğunda. fakat kesinlikle çoğu eser için yetersiz olacak bir sahne orası, sinemadan operaya dönüştükten sonra dün ilk kez gördüm. (daha önce ankara'da yaşıyordum.) sahne gerçekten küçük. istanbul gibi bir şehre yetersiz. tabii kimden sahne bekliyoruz? (baroksa tamam! :)

  gelelim benim kuruntularıma:

  bu ülke vasata teslim oldu iyice ve her alanda. ben rengim gökmen geri döndü sanıyordum, her ne olduysa kendisini mersin'e müdür atayan selman ada tekrar gelmiş. ben o kısmı kaçırmışım. sebebi bu mudur bilemem;

  en son sanatçılar ve seyirci alkıştayken, orkestra çukurundaki müzisyenler eşyalarını toplayıp çıkıyorlardı, muhtemelen seyircinin görüş açısında değiliz diye. kısıtlı da olsa çukuru gören seyirciler mevcutken, orkestranın selam vermek ya da en azından beklemek yerine toplanmaları ve arkalarını dönüp gitmeleri, en basit ifadeyle ayıp oldu. bunun sorumluluğunu tek başına orkestraya yükleyemem tabii ki, genel müdürün de sorumluluğu var.

  ikinci olarak, oyunda örneğin perde açıldığında sanatçılardan biri, "ay perde açıldı" ifadesi ile yanındakiyle sohbet ederken birden kendisini toparladı. sorumlu kim, sanatçı mı, perdeyi açan mı? sanatçıysa, o perdenin açılış zamanını bilip, perde açıldığında karşımıza hazır bir biçimde çıkmakla mükellef. sorumlu perdeyi açansa, ya perde açılış anını tam olarak sahneye bildirmeli, ya da perde açılmadan önce bir işaret vermeli ki sanatçılar hazırlıksız yakalanmasın. en nihayetinde siz sahnede bir hikaye satıyorsunuz bize ve bu hikayeye zarar vermemelisiniz.

  eserde zaman zaman gözüken maskeli dansçılar da senkronize olmaktan çok uzak ve rastgele hareket ediyor gibiydiler. aynı anda yapmaları gereken hareketler, sık sık zaman kaymasına uğradı.

  dedim ya, bu ülke tamamen vasata teslim oldu. biz, bize verildiği kadarıyla yetinmemeli, hep daha iyisini istemeliyiz. bazı şeyler iyi kalsın, bazı şeyler eski mükemmelliğinden uzaklaşmasın isteriz.

  isterim ki içimden gelerek, avuçlarım patlayana kadar alkışlayayım en sonunda.
 • geçen hafta süreyya operasında ilk kez izledim, tek gitmeyecekseniz opera kültürünü bilen biriyle gitmenizde fayda var çünkü etrafta "neredeyim ben" triplerinde olan insanlar vardı, kendisi de bir sanatçı olan kız arkadaşımla gittim, çok eğlenceliydi.
  öncelikle süresi hakkında kesin bilgi vereyim; temsilde ilk 50 dakika sonrası 10 dakikalık bir ara veriliyor, ardından 50 dakika sonrasında bir 10 dakikalık ara daha. toplam süre olarak 3 saat sürüyor.

  oyun hakkında söyleceklerimden önce bir yönetmenin gözünden ernani şu şekilde görünüyor: "ernani son derece romantik bir kahramandır, yalnızdır ve sonsuza dek lanetlenmiştir. o umudunu yitirmiş bir delidir ve gururu herşeyin üstünde görür. çünkü tutunacak başka dalı yoktur. o mükemmeldir ama kaybetmiştir, azap içindedir. günümüz tabiriyle o bir zavallıdır."

  orkestra çok başarılıydı.
  sahne kostümleri ve dekorlar dönemin içine kolayca girmenizi sağlıyor.
  ernani öncesinde bir dük'ken sonralarında bir hayduta dönüşmesi ve aşık olduğu kadın için verdiği uğraşları epeyce içselleştiriyorsunuz.
  aşık olduğu kadın elvira'dır, elvirayı oynayan evren ekşioğlu şimdiye kadar süreyyada izlediğim en iyi soprano, tiradların bitiminde ayağa fırlayıp alkışlamamak için kendinizi zor tutuyorsunuz.
  temsil boyunca ernani dahil iki diğer erkeğinde elviraya olan aşkını, debelenişini ve gururun nasıl bir şey olduğunu, ölüme ne kadar yaklaştığını görüyorsunuz.

  temsilin sonu traji komik bitiyor, ilk sahneleşinde damakta güzel tad bırakan bu operayı gidip görün.
 • kendisi gittiğim ilk operadır.

  gerçekten çok keyif aldığım, büyülenerek izlediğim bir oyun oldu. italyanca bir oyun olması ise benim için daha tatlı oldu çünkü italyanca öğrenmekte olduğum için, arada yakaladığım kelimelerle ufak ufak mutlu oldum.

  2 saat 50 dakika süren bir oyun. kadıköy süreyya operası gerçekten çok güzel. çok büyük olmaması bence daha güzel bir hava katıyor ve seyirci, sahne, orkestra daha yakın bir ilişki kuruyor.

  gitmek isteyenlere kesinlikle tavsiye ettiğim harika bir oyun kendisi.

  --- spoiler ---

  oyunun ana fikri;

  "söz vermesi, göt vermesine benzemez."

  o sözü vermeyecektin ernani!

  --- spoiler ---
 • herkesin gonlunu calan aragonlu kızımizi elde etme cabasındaki cevalleri izledigimiz opera.

  son perdesine yarına acil iş kitleyen patron yuzunden devam edemedigim. tam da etraf kızisiyordu ne guzel . sonunu bilen söylesin :(
 • 16 aralık 2016 tarihinde süreyya operasında izleme fırsatı bulduğum opera oyunu. dışarıda kar atıştırırken giuseppe verdi'nin müziği ile keyiflenmek gibisi yok. süreyya küçük bir salon olsa da iç dekorasyonunu ve o sıcacık havasını beğeniyorum.

  ernani'ni suat arıkan şöyle anlatmış:

  "victor hugo'nun önemli tiyatro oyunu "hernani"den esinlenerek yola çıkılan, g. verdi ve f.m.piave'nin ortak çalışması "ernani", verdi'nin kendi ismini ilke kez yurt dışında duyurmasını sağlamakla birlikte, tanzimat dönemi'nde -ülkemiz topraklarında- naum tiyatrosu'nda oynanan ilk verdi operası olması açısından da ayrı bir önem taşımaktadır."

  türkiye cumhuriyeti döneminde ilk kez bu sene sahnelenmeye başlamış.

  4 perde, iki ara var alkışlar dahil 2 saat 50 dakika sürüyor. kalabalık bir kadro için sahne küçük kalıyor.

  müzikler inanılmaz keyifliydi. çok sesli olan bölümler inanılmaz etkileyici. orkestra yönetmeni roberto gianola idi. türk şeflerin seçilmemesinin özel bir nedeni mi var bilmiyorum. son oyunların hepsinde yabancılar vardı.

  elvira'yı deniz yetim oynadı. şahane bir ses. ilk önce
  evren ekşioğlu'na denk gelmedim diye üzülmüştüm ama deniz yetim de harika bir iş çıkardı.

  dekor ve kostümler bana göre iyiydi, yanımda oturan kadınlar ikisine de geçer not vermediler. notum yüksek herhalde... tek eleştirdiğim nokta düğün yatağım mezar mı olacak sahnesindeki yatak feciydi. istikbal'in anadolu yatak takımları gibi.

  özetleyecek olursak opera severlerin kaçırmaması gereken yeni bir oyun. emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler...
 • henüz idobale repertuardan kalkmadan gidin izleyin dedirten, sahiden çok pek çok güzel sahnelenmiş operadır.
 • üç perdelik bir opera.. kostümler ve orkestra yine şahaneydi.
 • bu akşam süreyya operası'nda izleme fırsatı bulduğum, victor hugo’nun 'hernani' adlı eserinden uyarlanan, 1844'te giuseppe verdi’nin bestelediği ünlü eser. ayrıca, dünyanın baştan sona kaydedilen ilk operası olma özelliğini de taşıyor.