• ernest hemingway
    kitaplarını ve gazete yazılarını
    montegrappa, parker 51
    ve esterbrooks marka
    dolmakalemleriyle yazmış.
  • sevdiğim yazardır.
    hasbelkader, havana sınrtlarındaki evini ziyraet etme şansım oldu.
    şöyle özetleyebiliriz: amcam tam bir keyifg pezevengiymiş!
    tropikal bahçeler içinde yukarıdan havana ve okyanus manzarası olan şahane bir ev yapmış kendine.
    (ki bu bir çok güzel evinden biri sadece)
    yüzme havuzu, botanik bahçeleri, manzaranın bokunu çıkarmak için özel inşa ettirdiği kule ve tepesindeki çalışma odası...
    üstelik ünlü balıkçı teknesini de evin bahçesine taşımış küba hükümeti.
    evin içi ise sadece fantastik kelimesini uygun bulabilirim.
    her yanda avladığı hayvcanların postları, duvarlarda kelleri...
    tuvaletinde okunmayı bekleyen yüzlerce kitap!
    safari kıyafetleri, afrika fotoğrafları...
    ve elbette daktilolar.
    say say bitmiyor.
    ama ev ernest amcanın hayatını özetliyor gibi.
    öyle bir hayatı da sade bird şekilde özetleyemezsin zaten.

özetle, imrendim!
  • yapıtlarında yaşam gerçeklerini sade bir dille işlemiştir. ordudaki görevi sırasında ağır bir şekilde yaralanmış, hastanede tedavi gördüğü sırada "silahlara veda" adlı yapıtını yazmaya başlamıştır. "güneş de doğar" adlı eserinde savaş yorgunu bir askerin anılarını anlatan sanatçı, daha sonra yayımlanan "silahlara veda" adlı yapıtıyla çok büyük yol kat'etmiştir. yaralı bir askerin savaşta bir hemşireye duyduğu aşkın dile getirildiği bu romanda kahraman hem yaralanıyor hem de hamile olan sevgilisinin ölümüne dayanmaya çalışıyordur. sanatçı böylelikle savaşın anlamsızlığına değinmeyi amaçlamıştır. "çanlar kimin için çalıyor" adlı yapıtıyla meleğinde artık zirveye ulaşan sanatçı, daha sonra gerçek başyapıtı olan "ihtiyar adam ve deniz" adlı romanını yazmıştır. bu romanda, insanın yaşama nasıl bağlanması gerektiğini ve hayatta her şeyin boş olduğuna dair düşüncelerini ortaya koymuştur.
  • hemingway'in ilk olarak okuduğum metallicanın şarkısına da ilham veren for whom the bell tolls yani (bkz: çanlar kimin için çalıyor) kitabı olmuştu. aynı şekilde metallicanın bu çok değerli bir cliff burton klasiği olan şarkıyla bu kitabın özleşmesi bende hemingway hayranlığı yarattı. ispanya iç savaşı'nı anlattığı bu kitabı yinede silahlara veda kadar başarılı bulmam.

silahlara veda yani (bkz: a farewell to arms) hemigway'in yaptığı en başarılı iştir! başyapıtıdır..

daha sonra bu kitapların sinemaya uyarlanmış olduğunu öğrendiğimde pişman oldum. neden mi? o filmleri bulmak deveye hendek atlatmak kadar zor olduğu için tabikide! özellikle de çanlar kimin için çalıyor'un uyarlamasını bulmam bir haftamı almıştı ve en sonunda bulduğumda da izlediğim en berbat film olmuştu. öte yandan silahlara veda'nın filmini biraz daha rahat buldum ve keyifle izledim. hazır sinemadan bu kadar bahsetmişken woody allen paris in midnight filminde hemingway'in mark twain'in dünyanın en iyi kitabını yazdığı düşüncesine de yer vermiştir. sırf hemingway için paris in midnight filmi defalarca izlenir! ve woody allen'in burdaki dehasını da taktir etmek gerekir

eserleri: (bkz: for whom the bell tolls) (bkz: a farewell to arms) (bkz: kilimanjaro'nun karları) (bkz: paris bir şenliktir) (bkz: afrika'nın yeşil tepeleri)
  • nasıl yazıyorsunuz, sırrı ne diye sormuşlar babaya. demiş ki; sarhoşken yazın ayıkken düzeltin.
  • cocuklugumda beni en cok etkileyen yasli adam ve deniz adli odullu romanin yazaridir. ruhu sad olsun.
  • bir dönem , savaş muhabiri olan martha gellhorn ile evli kalmış yazar. boşanmalarının nedeni ise, martha'nın işini yapmak istemesi, savaş muhabirliğini devam ettirmek istemesiymiş.

ilişkileri ispanyada , iç savaş sırasında başlamış.

aslında sosyalist , hak arayan insanlar gibi görünen kişilerin, kendi küçük dünyalarında tam bir diktatör oluşu o kadar fazla görünen birşey ki, anlam veremiyorum.. demokrasiyi içselleştirememekten kaynaklanıyor galiba bunlar. ego herzaman galip geliyor, diktatör egolar..
  • (bkz: #31776181)
  • zamanında "?zeki insanlarda mutluluk, en nâdir rastladığım şeydir" demiş karamsar yazar. içimi kararttı yeminlen.
hesabın var mı? giriş yap