şükela:  tümü | bugün
 • bazi leadership soslu mba derslerinde zorla anilarindan derlenmis kitabi okutulan kasifimsi. guya antartika'da gemisi kara saplanmasina ragmen murettebatini birkac eksikle ingiltere'ye geri getirmesi ustun liderlik vasiflarindan geliyormus gibi gosterilmeye calisilan ve tum oralarda ac ve acikta kalma seruveni boyunca yaptigi her hareket harvard case study'lerde alkislanan insan. ingiltere'deki virgin trains'in trenlerinden birine taktigi isimdir de ayrica.
 • (bkz: endurance)
 • kuzey kutbunu keşfe çıkan ingiliz şövalyesidir. 1900'lü senelerde sadece yazıdan ibaret bir ilan basarlar. bu ilan aracılığı ile düşük ücrete, sert soğuğa, uzun aylar boyunca karanlığa mahkum kalmak zorunda olmaya ve tehlikeye atılmaya gönüllü delikanlı ingiliz erkeklerini kendine yoldaş olması için arıyor ernest. ve sağ dönülür de başarılı olunursa şan şöhret ve onur vaadediyor yoldaşlarına. bu ilanı gören ingiliz erkeklerinin %90'ı atılıyor bu maceraya. demek ki neymiş? gerçekçi olunacakmış
 • 1922'de aramizdan ayrilan irlandali maceperest insan. antartika'da verdigi olum kalim savasiyla ilgili hazirlanmis bir belgesel de bulunmaktadir.
  seyretmek icin tiklayin bir zahmet.
 • google aracılığı ile ıssızlığın ortasındaki kulübesini görmek için tıklayın.
 • mr. selfridge dizisinin 9.bölümünde selfridge mağazını ziyareti konu edilen, lider vurgusu öne çıkarılmış kaşif. yakışıklı, esprili, saygı uyandıran bir adam olarak resmedilmiş.

  dönem dizilerinde, bölüm bölüm karşımıza çıkan tarihi karakterlerin, bu tarz dizilerin hoş birer ayrıntısı olduğunu düşünürüm.
 • national geographic kanalında iki bölümlük güzel bir dizi-belgeseli yayınlanmış kaşif.

  kendisinin biraz britanya poh pohu olduğunu düşünüyorum. liderlik özellikleri iyi ama roald amundsen ismi yanında bir hiçtir.

  ayrıca sözlükte verilen bir yanlışı düzeltmek açısından. yolculuğu sırasında can kaybı olmamış , üç kişi ernest shackleton ve ekibini kurtarmaya giden seferde yaşamını yitirmiştir.

  edit: (bkz: ernest shackleton'ın abartılmış bir balon olması)
 • ernest henry shackleton (15 şubat 1874 - 5 ocak 1922).

  1901'de antartika/antarktika'ya çıktığı ilk keşif gezisinde (1901) kasım 1902'de o güne dek ulaşılan en güneydeki nokta rekorunu 82°16' enlemiyle kırmışlar. skorbüte yakalanınca robert falcon scott (captain scott) onu londra'ya geri göndermiş. ikinci denemesinde kâşifler grubu 88°23' enlemine vararak bir güneye inme rekoru daha kırdılar, ama güney kutbu'na 180 km kala geri dönmek zorunda kaldılar deniyor. shackleton dönüşte antartika'da 3000 km kadar yürümüş. kutup fatihi olmayı roald amundsen'e kaptırınca düşkırıklığından çıkış hamlesi, kutbu yürüyerek baştan başa geçme hedefi için ünlü endurance gemisiyle bir sefer daha yapmış. gemisi buzlara sıkışınca planlarını sağkalım ve dönüşe çevirmiş. koca istimbotu batıran bir fırtınada arjantin sahilinde bir kurtarma botuyla sağ karaya çıkmayı başarıp, daha önce gidilmemiş bir rotadan karadan geride bıraktıkları grubu da almaya kendisi gidiyor. böylece aksi giden bir keşif yolculuğunu ekipten kimseyi kaybetmeden ölümsüz tamamlıyor.

  1. dünya savaşından sonra bir keşif gezisi daha toparlamayı başarmış. endurance seferinde ücretlerini tam alamamış olan adamlarından çoğu "patron" dedikleri shackleton'a katılmak için gönüllü yazılmış, liderlik artıları orada görülmekte. bu gezi sırasında 5 ocak 1922'de güney georgia'da kalp kriziyle ölmüş. iyi ve saygın bir cenaze töreniyle gömülmekle birlikte uzun süre ünlü güney kutbu kâşifi scott'un gölgesinde kalıp sonraları takdir görmeye başlamış.

  "haritalarımızda ise, bu buzul, elbette, bat shackleton'un* verdiği adı taşıyordu: beardmore." ursula k. le guin - the compass rose

  (bkz: yelcho)
 • guzel bir pazar okumasi: the white darkness
 • birkaç entry yukarıdaki yazar arkadaşın bahsettiği viskiden şu anda yudumlamaktayım. dediği gibi kara gömülü fıçıları bulunduktan sonra tahmin edebileceğiniz gibi fıçılardakiler milyon dolarlara alıcı bulmuşlar ama kapitalist dünyanın bayraktarı ingilizler fıçılardan örnek alıp bunun benzerini üretmeyi de ihmal etmemiş tabi ki. efendim şu an içtiğim güzelliğin adı shackleton - mackinlay's antarctic expedition. sert bir içimi var fakat bir talisker veya lagavulin sertliğinde değil. tatlı sert diyebileceğimiz kıvamda daha çok meyvemsi notlara sahip bir ürün fiyatı da gayet makul, free shoplarda 40€ civarı yanılmıyorsam . viski gurusu olmadığım için sözü diğer tecrübeli arkadaşlara bırakıyor, bunu üreten firmaya saygılarımı sunuyorum