şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 2017’de riyad’daki dünya blitz satranç turnuvasında magnus carlsen’e karşı oynadığı ilk oyunda gereksiz bir “yasak hamle” tartışmasının parçası olmuş bir grand master’dır kendisi.

    aslında tartışma bile değil çamura yatma diyebiliriz bu durum için. neyse olayı anlatayım. carlsen kardeşimiz bu rus pezevenginin şahını check ederken, sıra inarkiev’e gelince kendi şahını tehdit altından kurtarmak yerine carlsen’in şahını check ediyor. bu durumda illegal bir hamle yapmış oluyor ancak carlsen refleksle hareket edip illegal bir şekilde check edilen şahını kaçırıyor ve inarkiev oyunu durdurup kendi illegal hamlesinden sonra carlsen’in buna müdahele etmeyip başka bir hamle yapmasının illegal bir hamle olduğunu ve oyunu kazandığını iddia ediyor. sonra ne mi oluyor arkadaşım. hakem de ayarından çıkıyor ve inarkiev’i haklı bulup oyunu kendisine veriyor. tabi turnuvayı bir tartışma alıyor götürüyor ve baş hakem, oyuna en sonki illegal hamle içermeyen haliyle devam edilmesi gerektiği kararını alıyor. ancak rus ibnesi yenileceğini bildiği için bunu kabul etmiyor ve oyun sonradan da olsa carlsen’e veriliyor.

    tabi nahoş olaya karjakin’ler anand’lar tepkisiz kalırken, reisimiz kasparov böylesi salak bir iddianın inarkiev’e yakışmadığını ileride kariyerini etkileyebileceğini söylüyor ve sonradan alınan hakem kararının haklılığını ifade ediyor.