şükela:  tümü | bugün
 • çağının ötesinde bir zırhlı olan bismarck'ın kaptanı/komutanı olan er kişi.

  bismarck, öyle alelade bir zırhlı değildi. müttefikleri titretmişti. (gereken bilgi kendi başlığı altında mevcut.)
  ama şunu söylemek isterim ki, ingiliz donanması'nın gururu hms hood'u 8 dakikada batırmıştır. o zamana dek bütün muhteşem gemiler "kadın" olarak addedilirken, bismarck, "erkek" olarak kabul görmüştür. böylesi muhteşem ve güçlü bir yapıyı erkek olarak nitelendiren kişi ise, kaptanı lindemann'dır. bir ilktir yani.

  lindemann, ıı. dünya harbi'nin başlamasından bir yıl sonra, kriegsmarine'nin (nazi almanyası donanması) gururu olan bismarck zırhlısının komutanlığına atandı.
  mayıs 1941'de lindemann, rheinübung operasyonu sırasında bismarck'ı komuta etti. operasyona ağır kruvazör prinz eugen de eşlik etti. amiral günther lütjens komutasında bir görev gücü oluşturdu. operasyonun nihai amacı, atlantik okyanusu'ndaki ingiliz ticari nakliye hatlarına saldırmak idi. danimarka boğazı muharebesi yaşandı ve hms hood batırıldı. yaklaşık bir hafta sonra, 27 mayıs'ta da, bismarck batırıldı. lindemann da, bismarck'la beraber kuzey atlantik'in derinliklerinde kayboldu. *

  ölümünden sonra nazi almanyası'nın askeri ve paramiliter kuvvetlerinde en yüksek ödül olan demir haç şövalyesi haçı (ritterkreuz des eisernen kreuzes*) ile ödüllendirildi. madalya, 6 ocak 1942'de dul eşi hildegard'a takdim edildi.

  dipnot: bu başlığın uktesi, geçen yıl @ayakkabisi olmayan adam tarafından verilmiş.

  büdüt: harf hatası