şükela:  tümü | bugün
  • alman dışavurumcu ressamlarından biri.
  • die brücke'nin kurucularındandır.. 1938 yılında, nazilerin alman müzelerinde bulunan 639 yapıta el koymalarından bir yıl sonra intihar etmiştir..
  • hiçbir envanter ve arşivde yer almayan bir tablosu frankfurt'ta bir müzenin deposunda bulunan ressam.
  • "ben bunu gördüm, bunu düşledim, bunu yaşadım, bu bana böyle göründü, bununla ilgili bunları hissettim... ben insanlığın bir parçası olmakla birlikte, tekim, benzersizim, siz ise çok sayıdasınız...size nasıl sesleneyim? aşırı kullanımla aşınmış avrupa sanatının kalıplarıyla olmaz bu; bunların artık hayatla hiçbir bağları yok ve benim hayatı kişisel kavrayışımı dile getirmeme izin vermiyor. çarpıcı renkler, figürleri resmederken asıllarına bağlı kalacak yerde, etkili betimlemelerden yararlanan ve özellikle onları çarpıtma dikkatinizi çekebilir....onunla şehir hayatının öldürücü baskısına karşı koymanızı istiyorum...ama benim kendimi açıklayabilmem için aramızdaki bağı sağlayan o ortak görsel dilden vazgeçmem gerekiyordu." demiş ressam.

zorla askere alınmış, askerlikten uzaklaştırılıp tedavi görecek kerte psikolojisi bozulmuş, yeniden askere alınma korkusuyla açlık grevi yapmış bir adamdır.kaldığı klinikten çıktıktan sonra almanya'ya dönmeyerek isviçre'de davos adında küçük bir kasabada kent yaşamından uzan dingin bir yaşam sürüp eserlerini üretmeye devam etmiş.

kendisi için "kalabalıklar içerisinde yaşadım ama hep yalnız kaldım.... hep hüzünlüydüm" derken resimlerindeki kırgın kızgın ifadeyi de izah etmiştir.

kendisini asker üniformasıyla resmettiği portre

topçular

erna with cigarette
  • "the more i mixed with people, the more i felt my loneliness." demiş ressam.
    "insanlarla birlikte oldukça, yalnızlığımı daha çok hissettim."