şükela:  tümü | bugün
 • alman dışavurumcu ressamlarından biri.
 • die brücke'nin kurucularındandır.. 1938 yılında, nazilerin alman müzelerinde bulunan 639 yapıta el koymalarından bir yıl sonra intihar etmiştir..
 • hiçbir envanter ve arşivde yer almayan bir tablosu frankfurt'ta bir müzenin deposunda bulunan ressam.
 • "ben bunu gördüm, bunu düşledim, bunu yaşadım, bu bana böyle göründü, bununla ilgili bunları hissettim... ben insanlığın bir parçası olmakla birlikte, tekim, benzersizim, siz ise çok sayıdasınız...size nasıl sesleneyim? aşırı kullanımla aşınmış avrupa sanatının kalıplarıyla olmaz bu; bunların artık hayatla hiçbir bağları yok ve benim hayatı kişisel kavrayışımı dile getirmeme izin vermiyor. çarpıcı renkler, figürleri resmederken asıllarına bağlı kalacak yerde, etkili betimlemelerden yararlanan ve özellikle onları çarpıtma dikkatinizi çekebilir....onunla şehir hayatının öldürücü baskısına karşı koymanızı istiyorum...ama benim kendimi açıklayabilmem için aramızdaki bağı sağlayan o ortak görsel dilden vazgeçmem gerekiyordu." demiş ressam.

  zorla askere alınmış, askerlikten uzaklaştırılıp tedavi görecek kerte psikolojisi bozulmuş, yeniden askere alınma korkusuyla açlık grevi yapmış bir adamdır.kaldığı klinikten çıktıktan sonra almanya'ya dönmeyerek isviçre'de davos adında küçük bir kasabada kent yaşamından uzan dingin bir yaşam sürüp eserlerini üretmeye devam etmiş.

  kendisi için "kalabalıklar içerisinde yaşadım ama hep yalnız kaldım.... hep hüzünlüydüm" derken resimlerindeki kırgın kızgın ifadeyi de izah etmiştir.

  kendisini asker üniformasıyla resmettiği portre

  topçular

  erna with cigarette
 • ölümü 1. dünya savaşı sonrası olmuştur ki şöyle; savaşa gönüllü katılan kirchner, savaştan sonra bozuk ruh haliyle köşesine çekilip davos'a yerleşmiş. burada resmetmeye devam ederken daha durgun bir ruh halinde içinde olmuş ve günlükler tutmuştur. "kalabalıklar içinde yalnızdım, hüzünlüydüm" notu bizi biraz aydınlatırken ölümünde intihar şüphesi uyandırmıştır.
  sadece alman işgali sırasında hükümetin, resimlerini yozlaşmış sanat olarak yakması öldürmemiştir kirchner'i. o bu baskıdan ve yargılamalardan ziyade bir daha savaşa katılmak istemiyordur. bunun için açlık grevi yaparak kısmi felç geçirmiştir. artan bunalımı ve açlık grevi ressamı intihara hazırlamıştır. ve 1938 yılının yazında 2. dünya savaşı öncesi intihar etmiştir.
 • yapıtları naziler tarafından "dejenere sanat" olarak nitelendirilen bir başka ressam. diğeri için (bkz: max beckmann)

  1880 yılında aschaffenburg'ta doğar.
  1901 - 1905 arası dresden'de mimarlık eğitimi alır.
  1905 die brücke'yi kurar.
  1911 berlin'e taşınır
  1915 isviçre'de sanatoryum'da kalır.
  1917 davos yakınında frauenkirche'e taşınır.
  1937 600'den fazla eserine naziler tarafından el konulur.
  1938 intihar eder.
 • "the more i mixed with people, the more i felt my loneliness." demiş ressam.
  "insanlarla birlikte oldukça, yalnızlığımı daha çok hissettim."