• ernst toller komünist alman yazardır.

  şimdi polonya’a bulunan samotschin posen de 1 aralık 1893 günü musevi bir ailenin çocuğu olarak doğdu. birinci dünya savaşına gönüllü olarak katıldı. batı cephesinde 13 ay bulundu. ruhsal ve fiziksel olarak büyük bir çöküş yaşadı. ilk eseri, transformation (die wandlung), savaş tecrübelerinin bir yansımasıdır.
  toller, diğer anarşistlerle beraber 1919 bavyera sovyet cumhuriyeti ayaklanmasında yeraldı. bu cumhuriyet kısa sürdü ve sağcı güçler tarafından yenilgiye uğratıldı. toller hapse atıldı.

  hapiste dramas masses man (masse mensch), the machine breakers (die maschinenstürmer), hinkemann, the german (der deutsche hinkemann), gibi eserleri yazdı. 1925 de, en ünlü draması, hoppla, we're alive (hoppla, wir leben!) erwin piscator tarafından sahneye kondu ve prömiyeri yapıldı. hikaye, akıl hastanesinden 8 yıl sonra çıktığında eski yoldaşlarının sistem tarafından ele geçirildiğini görüp umutsuzluk içinde intihar eden bir gencin dramını anlatıyordu.

  1933 de naziler tarafından toplama kampına gönderilip işkence edildi. bu olaydan sonra almanya’yı terk etti. vatandaşlığı elinden alındı. önce londra’ya daha sonrada abd ve kanada’ya gitti.

  ailesinin toplama kamplarına gönderildiğini öğrenince bunalıma girdi. mali olarak da kriz yaşıyordu, zira bütü parasını ispanya iç savaşındaki komünistlere göndermişti. madrid’in general franco güçlerinin eline geçtiğini öğrendiği gün intihar etti. intihar ettiği yer new york mayflower oteli, zaman ise 2 mayıs 1939 idi.

  kaynak :
  http://en.wikipedia.org/wiki/ernst_toller
  the new illustrated history of nazis, sayfa : 7
 • intihar ettiği söylense de, ingiliz yazar robert payne 'e son sözleri "eğer bir gün intihar ettiğimi duyarsan, rica ediyorum bunlara inanma." olan, hayatını bir mücadeleye adamış ve kaybetmiş bir oyun yazardır.
 • münih sovyeti'nin asayiş işlerine bakan görevlisi de olan yazar, tanım
hesabın var mı? giriş yap