şükela:  tümü | bugün
 • beethoven*'ın napoleon bonaparte'a ithaf etmeyi düşünerek bestelemeye başladıgı 3.senfoni olarak da bilinen senfoni.
  napoleon ihtilalden* sonra kendini tekrar imparator ilan edince beethoven ithafın bulundugu ilk sayfayı "büyük bir adamın anısına" diye değiştirmiştir.
  devrimci kahramanlık üzerine bir senfoni... adam bestelemiş dedirten guzel muzik..
 • (bkz: erotica) .
 • beethoven'in ilk "romantik" senfonisi (mi bemol majör, op.55). bestecinin rustunu ispatladigi ve müzik tarihinde yeni bir cigir actigi eseridir. ilk seslendirilisi kont franz joseph von lobkowitz'in palasinda gerceklesmis (3 ocak 1805). halka acik ilk temsil ise 7 nisan 1805'de, theater an der wien'de verilmis.

  beethoven'in sekreterligini yapmis besteci ferdinand ries'in anlattigina göre napolyon'un imparatorluk ilan etmesine (2 aralik 1804) cok icerlemis olan beethoven, senfoninin ilk sayfasini yirtip atmis. bu sayfanin üst kisminda "bonaparte", altinda da "luigi beethoven" yaziliymis. ferdinand ries'e sunlari söylemis besteci:

  "ist er auch nichts anderes wie ein gewöhnlicher mensch? nun wird er auch alle menschenrechte mit füßen treten, nur seinem ehrgeize frönen, er wird sich nun höher wie alle anderen stellen, ein tyrann werden!" ("o da siradan biri (alisilmis politikaci) degil mi sadece? simdi bütün insan haklarini ayaklari altina alacak, yalnizca kendi ihtirasini tatmin edecek; kendini herkesten üstün görüp bir tiran olacak.")

  sonrasinda beethoven yapitini kont lobkowitz'e ithaf etmis. senfoni ilk defa 1806'da yayimlandiginda ise su basligi tasiyormus: "sinfonia eroica, composita per festiggiare il sovvenire di un grand uomo" ("kahramanlik senfonisi, büyük bir adamin hatirasini kutlamak icin bestelenmistir")

  bkz: http://www.aeiou.at/bt-ero.htm

  bölümleri:

  allegro con brio
  marcia funebre. adagio assai
  scherzo-allegro vivace
  finale-allegro molto
 • franz liszt'in "transandantal etudler"'inin 7 no.lu olani.. hayli zor bir eserdir..
 • bitmek bilmeyen senfonidir ...bazı iddialara göre beethoven'ın en sevdiği senfonisiymiş.
 • beethoven in bu senfonisinde bi enstruman diger enstrumanlara biraz uyumsuz bir sekilde giris yapar beethoven'in yardimcilarindan ferdinand ries bir calisma sirasinda adamin yanlis giris yaptigini dusunup beethoven'a musizyeni suclayarak "bu salak saymayi bilmiyo mu?" demistir zaten ofkeli bir kisilik olan beethoven uzun bir sure ferdinand ries'i affetmemistir

  aynı zamanda yedi numaralı keman&piyano sonatının adıdır
 • beethoven'ın bu besteyi napoleon'a ithaf etmesinin nedeni napoleon bonaparte'ın avrupaya demokrasiyi silahlarla getirecek olmasıdır. ancak napoleon fethettiği yerlerde eski düzeni yıkıyor yerine seçim yoluna başvurmadan temsili organlar atıyordu. beethoven da ondan oldukça ümitliydi çünkü napoleon eski bir jakobendi, ama ümitleri boşa çıktı.
  (bkz: çizmeli jakoben)
 • allegro con brio'su söz konusu olduğunda denilebilir ki, ludwig van beethoven, defalarca dinlenmesine rağmen tüyleri diken diken eden melodilerin bestecisidir.
  birinci bölümün ortalarına yaklaşırken, genel olarak orkestranın kollektif bazda gaza geldiği, daha sonra sakinleştiği ve arkaplandaki yaylılar pizzicato yaparken, üflemelilerin ve kemanların girdiği bir motif vardır ki, bu satırları yazarken deminden beri aynı yeri yaklaşık 15. kez dinledim; ve etki açısından hiçbir şey değişmedi.
  ana teması da ayrı bir inceleme konusudur; gece vakti gaza gelip yüksek sesle "daaa na naaa na na na na naaa na..." diyerekten söylense yeridir. öyle süper bir şey.
  (dinlenesi kayıt tavsiyesi açısından: #13355498)
 • yurt çapında bi anket olsa dese ki "uzaylılardan mesaj aldık lakin bu ibneler "ne dinliyorsan o sun" mantalitesini gütmekteler ve ulusal çapta iletişim kurmadan önce kendimizi temsil edecek bir parça göndermemizi şart koşuyolar, sizce ne gönderelim" diye sorsalar, hiç düşünmem bu senfoninin 2 inci movement ını gönderin derim. o orospu çocukları göz yaşları içinde elimizi öpmeye gelmezse gezegenler konfederasyonu üzerimden geçsin emi.
 • otto klemperer, eroica hususunda uzman ötesi telakki edilebilecek bir şeftir. kendisinin birçok eroica kaydı mevcut; ama en babası emi'den çıkan meşhur 1954 kaydıdır.