*

şükela:  tümü | bugün
  • 91 yılında zamanın başbakanı inönü'nün ekonomi danışmanlığı görevine getirilmişti. "bana kalsa kitleri bedava satarım" gibi cesurca bir laf etmişliği vardır o dönemde.
  • marmara üniversitesi avrupa topluluğu enstitüsünde rekabet hukuku dersleri vermiş prof.
  • radikal gazetesindeki yazıları genelde çok güzel saptamalar içermektedir. misal bugün mine g kırıkkanat'a çok güzel ayar vermiştir. alıntı yaparsak ise şöyledir:
    "... dikkat edilirse avrupa ile ilişkilerimizde gerçek pürüzler olmasına rağmen yeni bir milliyetçilik dalgası ortaya çıkmadı. birkaç rahatsız edici olay ve demeç dışında kimse ne 'kıbris elden gidiyor!' ne de 'avrupa'ya hayır!' sloganlarını ciddiye almadı. ciddiye almadı çünkü mine kırıkkanat gibiler öyle düşünmeseler de bu toprakta yaşayan insanların hayatı algılamaları sanıldığından daha derin"

mine kırıkkanat'ı niye olaya karıştırır derseniz (bkz: halkımız eğleniyor)
    ayrıca (bkz: mine g kırıkkanat a ayar verme modası)
  • yarin mahkemesi olan radikal yazarı, profesor. destek olmak için gelin siz de cok zor degil.

"degerli dostlar,
    7 subat salı günü bagcılar adliyesinde 2. asliye ceza mahkemesi'nde saat 11:20’de "ermeni konferansı"nın iptaliyle ilgili mahkeme kararını elestiren murat belge ile radikal gazetesi yazarları ismet berkan, haluk sahin, erol katırcıoglu ve milliyet gazetesi yazarı hasan cemal'e açılan davanın ilk durusması yapılacaktır. bildiginiz gibi bu durusmalar son günlerde derin örgütlü yeni milliyetçi stkların bir gövde gösterisine dönüsüyor. bu tür durusmalarda sanık konumundaki arkadaslarımızı yalnız bırakmamayı, onlara sahip çıkmayı bir mücadele biçimi olarak görmeliyiz diye düsünüyoruz.

durusmaya katılmak isteyenler için 7 subat saat 10:00 da akm'nin önünden bagcılar adliyesine gülsün turizm'in 2 küçük otobüsü kalkacaktır. hava sartları nedeni ile seferler iptal edilmeyecektir.

bilgilerinize."
    barış girişimi
  • ekonomi derslerinin teorikliğiniden kendisi sayesinde sıyrlımışımdır
    bilmiyorum çok gorup geçirdiğinden mi nedir ama surekli gerçek hayattan alakalı ornekler veriyor derslerinde
    "assume that we have a can-opener" iktisatçılarından değil kendisi
  • çok zekice bir benzetme olmasa da, inandıklarını katır inadıyla savunduğunu düşündüğüm yazar. radikal'e yazmaya başladığı dönemlerde ekonomiyi farklı güçlerin göreli ağırlığı tezi ile inceleyen, türk ekonomisinin ve politikasının farklı güç odaklarınca bir çeşit koalisyon ile yönetildiğini savunan kişi. eski yazılarında sürekli üst kurulların anti demokratik yapısına değinirdi. hemen her hafta bu tema üzerine bir çeşitleme sunardı okurlarına. zaman içinde bu kurumsal yaklaşımı bir yana bırakıp, hatta ekonomi hakkında yazmayı bile boşlayıp, türkiye'de en temel sorunun alevi, kürt gibi azınlıkların seslerini duyuramayıp cumhuriyet projesiyle bütünleşememesi olduğunu yazmaya başladı. yazsın da, herhalde aynı konu üzerine haftalık yazıların kabak tadının ötesine uzandığının farkında değil. şu anki duyarlılıkları açısından mensubu olduğu üniversiteyi tam hakkıyla temsil ettiği açık. ama o köşeye de biraz yazık oluyor sanki.
  • taraf gazetesinin yeni yazari.
  • "ben bugün şöyle bir duygu yaşadım. büyük şehirlerin solcu gençleriyle anadolu’nun solcu gençlerinin bir araya gelmesi gibi gördüm. gençleri derken elbette 70’li yılların, 80’li yılların gençlerine referans vererek söylüyorum bunu. o zamanın gençleri uzun bir aradan sonra tekrar bir araya geldiler gibi geliyor bana. dolayısıyla da buradan mutlaka ama mutlaka olumlu bir şey çıkacağını düşünüyorum. büyük bir enerji çıkacağına inanıyorum. bugünkü toplantı belki bazı ölçülere göre bakıldığında çok şaşalı görülmeyebilir. ama sessiz, sakin, kendine güvenen bir anlayışın düşüncede başladığını gördüm. ben inanıyorum ki bu parti, önümüzdeki dönemde, türkiye’nin önünü açacak bir parti olacaktır. bunun bir eğeri var. o da eğer hepimiz çalışırsak biçiminde eklenmeli bu cümleye diye düşünüyorum."

soru: partinin kuruluşunun hemen öncesinde yeni sol içerisinde kimi tartışmalar yaşandı; kimi isimler partiye katılmayacaklarını açıkladılar. bu konudaki düşüncelerini alabilir miyim?

"şöyle söyleyeyim: bir kere farklılıkları olan kesimlerin birlikte iş yapmasının içsel bir gerginliği vardır. bu bir yandan kendi farklılıklarıyla baş etmek, diğer yandan da ötekiyle bir diyalog kurabilmekten kaynaklanan bir gerginliktir. dolayısıyla da bu gerginliğin bir yanında bir birlikte yürüme iradesi vardır, ama diğer yanında da bir tür güvensizlik iradesi ve tereddüt hali vardır. dolayısıyla yeni solda yaşanan olaya biraz dışarıdan bakıldığında şu görülecektir. aslında bir takım arkadaşların bu süreçten daha fazla kuşku duyması, daha az katılım isteği duymuş olması doğaldı diye düşünüyorum. yeni solda yaşananları bu doğallıkla ele almak gerekir. farklı fikirler öne süren arkadaşların öne sürdüğü fikirler beni çok tatmin etmedi açıkçası. ikna etmedi. ama onları da anlamaya çalıştım. onlar da kendi gerçeklikleri içinde böyle davranma ihtiyacı hissettiler. üzüldüler de tahmin ediyorum ki. kişisel olarak tanıdığım insanlar olduklarından üzüldüklerinin de farkındayım. neticede bir hasar oldu. bunu kaydetmek lazım. hasar giderici işlere ihtiyaç var kanısındayım. yeni sol bir kısım insanı edp’de yer alan, bir kısım insanı partili olmamakla birlikte partiyi de kabullenen, partinin hedeflerini kendisine yakın bulan bir grup olarak devam edebilir. yani partinin iyi işlerine destek veren, kötü yaptığı işleri eleştiren bir yeni sol olarak varlığını sürdürebilir kanısındayım."

eşitlik ve demokrasi partisi'nin kurucularından.

diğer kurucuların görüşleri için bakınız: http://www.kadikoy34.com/…r/haber.php?haber_no=2211
  • 27 mayıs'taki teşbihleri ile teşbihte de hata olabiliyormuş dedirten kişidir.

adnan menderes'e zamanında adnan bey deniyormuş, şimdi de recep tayyip erdoğan'a da recep bey denmiş, bu ortak nokta ile tayyip erdoğan da idam edilebilirmiş, abartmış olabilirmiş ama yine de dikkat edilmesi gereken hususmuş falan ve bence son zamanlarda yaşanan hukuksuzlukların en başta olanı bu yazıda da ortaya çıkmaktadır. nedir bu, kısaca, erol katırcıoğlu, kemal kılıçdaroğlu'nun yazısını kendince yorumlayarak, "bak kardeşim sen recep bey diyerek, tayyip erdoğan'a senin de sonun asılmaktır diyorsun, bunu ben anlıyorum, tek ben anlıyorum başka kimse çakozlamadı daha" demekte. bunun üzerine bu yazı böyle olmayabilir fakat bunu kemal kılıçdaroğlu'nun açıklaması lazım, böyle olmadığını söylemesi lazım demektedir.

kısacası kendi yorumunu doğru olarak görüp, yanlışsa bile kemal kılıçdaroğlu'nun bunu çıkıp açıklaması lazım geldiğini söyleyerek masumluk karinesini günümüzde çok gördüğümüz şekil üzerine suçluluk karinesine dönüştürmektedir. demokrat da böyle olunuyor demek ki.
  • an itibarıyla ahmet hakan'ın cnn tük'teki programında ak parti günümüzün tip(türkiye işçi partisi)'ne benzetilebilir diyerek beni benden alan edp'li kişi. ohannesburger diyorum başka bir şey demiyorum.