1. ünlü bir bestecimiz. kendisi özellikle 60'lar ve de 70'lerde ünlü olmuş bir çok türk müziği bestelemiştir.bazıları: kalbe dolan o ilk bakış, sen gözlerimde bir renk, dertli, bana bir aşk masalından, güle sorma o bilmez, istanbul'u artık hiç sevmiyorum...vs.
 2. odtu'de ders verirken sarfettigi "ben tanbura basladiktan 5 sene sonra, tanburu turkiye'de hic kimsenin calamayacagi kadar süratli çaldım ama 45 senedir ağır çalmayı öğrenemedim. eğer bir sazda birini imtihan edeceksem agir caldiririm" sozleri ile onemli bir muzik gercegine isaret etmis olan kisi.*
 3. 1936 yılında kastamonu' nun araç ilçesinde doğdu. endüstri meslek lisesi' ni bitirdi. 1961 yılında ankara radyosu sanatçı sınavını kazandı ve emisyonlara tamburla katılmaya başladı. hocası ismail baha sürelsan' ın evindeki akademik müzik çalışmalarına katıldı. müziğimizde çoksesliliğin, yine müziğimizde varolan "niseb- i şerifeler"(şerefli olanlar) yoluyla geliştirilecek teknikle olabileceğini buldu ve geliştirdi.

  1967' de ankara' nın ilk, türkiye' nin ikinci üniversite korosunu odtü' de kurdu. konserlerin yanısıra ulusal müziğimizin perde ve frekans hesaplamalarıyla ilgili bilimsel çalışmalar yaptı.

  1983-84 eğitim yılında itü türk müziği devlet konservatuarı'nda repertuar dersleri vermeye başladı. halen sürdürdüğü bu görevle beraber, odtü' den aldığı davet üzerine odtü' de de türk müziği dersleri vermektedir.

  değişik formlarda, 300' ün üzerinde eseri vardır, bunların 156 tanesi trt repertuarındadır.
  evli ve iki çocuk babasıdır.

  bütün bunlar bir yana, erol sayan, itü tmdk çalgı bölümünün üst katında, sigara içilmez yazısının altına keyifle oturup fosur fosur sigara içen genç ruhlu, hoş bir espri anlayışına sahip, yaşına göre çok dinç, besteci, teorisyen ve tambur icracısı olduğu kadar iyi bir öğretmen olan müzik adamıdır. " efendiiiiii... " diye gürleyen sesi kalplerimizde yer etmiştir. gördüğüm en disiplinli hocalardan biridir de aynı zamanda.
  ayrıca, tahmin edilebileceği gibi, oğlak burcudur.
 4. onu biz anlatmayalım besteleri anlatsın

  bana bir aşk masalından şarkılar söyle (güfte erol sayan)
  dertli ne ağlayıp gezersin burda (söz:yûnûs emre)
  bir dünyâ yarattım yalnız ikimiz için (güfte taner şener)
  petek petek bal gibisin çiçek çiçek dal gibisin (güfte ali can (canlı))
  ben sana mecbûrum (şiir:atillâ ilhan)
  hep ağlattı beni kaderim (güfte erol sayan)
  kalbe dolan o ilk bakış unutulmaz unutulmaz (güfte mehmet gökkaya)
  sevgilim desen bana âşıkım inansana (güfte: erol sayan)
  şu gönlümü yaralayan bu bahtımı karalayan (güfte ilkan san)
  geçsin günler haftalar aylar mevsimler yıllar (güfte enis behiç koryürek)
  istanbul'u artık hiç sevmiyorum (güfte mehmet erbulan)
  mevsimler yas tutup çöller ağlasın (güfte mustafa sevilen)

  http://www.turkmusikisi.net/…ekarlar/erol_sayan.htm