şükela:  tümü | bugün
  • osmanlıca yazılmış polisiyeler konusunda uzman bir araştırmacı, yazar, çevirmen.

bir polisiye dervişi, kitap dedektifi, muamma koleksiyoncusu.

kişisel kitaplığındaki 29 bin kitabın 5 bini polisiyedir.

yarım asırdır polisiye okuyan, polisiye üzerine düşünen, korkmayınız mr sherlock holmes adlı kitabıyla gönlümüze taht kuran, kalendermeşrep, centilmen ağabeyimiz.

bin yaşasın.
  • necip fazıl'ın polisiye roman yazdığını keşfeden edebiyat araştırmacısı ve yazar.

http://www.dunyabizim.com/news_detail.php?id=1276
  • kendisini ilk defa geçen hafta klark programında izledim. bir insan bir konuyu ne kadar iyi biliyorsa o konuda sıkılmadan ve en önemlisi sıkmadan o kadar iyi konuşabiliyor, erol üyepazarcı da öyleydi. hem polisiye roman konusuna her açıdan hâkim olduğunu hem de ne kadar hoş sohbet bir insan olduğunu gösterdi bize. abdulhamit'in polisiye tutkusundan, sherlock holmes'lara, osmanlı'dan, avrupa'dan ve dünyadan polisiye roman örneklerine değindi. peyami safa'nın cingöz recai serisine başlamamla programda da bundan bahsetmesi hoş bir tesadüf oldu benim için. cingöz recai'yi benim gibi alkım'ın baskısından okuyanlara gelsin; maalesef alkım bu seriyi kronolojik sıraya göre basmamış, seriyi gerçekten çok ucuz fiyatlara satmaları güzel ama bu kadar basit bir şeyi ihmal etmeleri kötü olmuş. bunu da tabii ki programda erol üyepazarcı'dan öğrendim.