şükela:  tümü | bugün
 • osmanlıca yazılmış polisiyeler konusunda uzman bir araştırmacı, yazar, çevirmen.

  bir polisiye dervişi, kitap dedektifi, muamma koleksiyoncusu.

  kişisel kitaplığındaki 29 bin kitabın 5 bini polisiyedir.

  yarım asırdır polisiye okuyan, polisiye üzerine düşünen, korkmayınız mr sherlock holmes adlı kitabıyla gönlümüze taht kuran, kalendermeşrep, centilmen ağabeyimiz.

  bin yaşasın.
 • necip fazıl'ın polisiye roman yazdığını keşfeden edebiyat araştırmacısı ve yazar.

  http://www.dunyabizim.com/news_detail.php?id=1276
 • kendisini ilk defa geçen hafta klark programında izledim. bir insan bir konuyu ne kadar iyi biliyorsa o konuda sıkılmadan ve en önemlisi sıkmadan o kadar iyi konuşabiliyor, erol üyepazarcı da öyleydi. hem polisiye roman konusuna her açıdan hâkim olduğunu hem de ne kadar hoş sohbet bir insan olduğunu gösterdi bize. abdulhamit'in polisiye tutkusundan, sherlock holmes'lara, osmanlı'dan, avrupa'dan ve dünyadan polisiye roman örneklerine değindi. peyami safa'nın cingöz recai serisine başlamamla programda da bundan bahsetmesi hoş bir tesadüf oldu benim için. cingöz recai'yi benim gibi alkım'ın baskısından okuyanlara gelsin; maalesef alkım bu seriyi kronolojik sıraya göre basmamış, seriyi gerçekten çok ucuz fiyatlara satmaları güzel ama bu kadar basit bir şeyi ihmal etmeleri kötü olmuş. bunu da tabii ki programda erol üyepazarcı'dan öğrendim.
 • polisiye roman araştırmacısi yazar ve eleştirmen. ayni zamanda çevirmen.
 • kitaplığı 35 binlere ulaşmıştır ve dubleks evinin üst katının tamamından sonra atıl durumda bulunan ikinci banyosunu da, nasılsa kullanmıyoruz diyerek, tabii ki eşinin de iziniyle kitaplığa çevirmiştir. polisiye kitap sayısı da 6 bini çokça geçmiştir diye tahmin ediyorum çünkü korkmayınız mister sherlock holmes'un kapsamlı baskısı yapıldığından bu yana geçen yıllarda polisiye sayısı giderek katlanıyor. kitaplarımı hiç dağıtmayıp ta topladığımı düşlüyorum. düşlüyorum düşlüyorum yine de tahayyül edemiyorum. hadi olsun olsun yekta kopan'ın kitapları kadar olsun. 35 bin kitap ne demek arkadaş ya. allah gecinden versin vasiyetine yazsın beni.

  sadece polisiye romana hakim değildir. meraklısına müjdesini de vereyim bunu yakın bir zamanda yine korkmayınız mister sherlock holmes tarzı bir kitapla taçlandıracaktır. rekin teksoy'dan sonra tanımayıp da ağzım açık baktığım ikinci insandır kendisi. hepsini geçtim adam benden çay istedi çay. çay içen adam hiç kötü olur mu sorarım size?

  hayranlıkla izliyoruz, dört gözle bekliyoruz, önünde saygıyla eğiliyoruz.
 • ötüken yayınları adına peyami safa tarafından yaratılan cingöz recai karakterinin tüm serileri kendisi tarafından yeni bir anlayışla düzenlenip yeniden basılacaktır.