şükela:  tümü | bugün
 • ing. erozyon
 • binary bir resimde, background(arka plan) siyah, objemiz beyaz diyelim.

  beyaz pixellerin, (bu tabii n4 yerine baska bir sey kullanilabilir de) n4 komsularindan (yani sagindaki, solundaki, üstündeki, altindaki pixellerden) siyah olan varsa, o beyaz pixeli siyaha cevirmeye denilir. yani objemiz kücültülür. örnek.

  tam tersini yapmaya dilation denir. (bkz: dilation)

  dilation´in ardindan, erosion´in uygulanmasina opening denir. bu da arka plandaki (background) siyah olmasi gereken, yanlis beyaz pixelleri yok etmeye yarar.

  erosion´in ardindan dilation´in uygulanmasina closing denir. objemizdeki beyaz pixeller arasinda kalan siyah bosluklari doldurmaya (beyaza cevirmeye) yarar.

  yani bir binary resmimizin arka planindaki hatayi düzeltmek icin opening, objedeki hatayi düzeltmek icin closing kullanilir. örnek
 • 1990 tarihli thoughts albümünü kasedin manyetik bandı dinlenemez hale gelene kadar walkman'imde döndürdüğüm alman trash metal gurubu.

  90'ların ortasına geldiğimizde içimdeki metalik dürtü dinip, daha ılgıt esen rüzgarlara fazla kapılınca erosion'u da diğer çoğu sert çocukları unuttuğum gibi unutuvermiştim. yaklaşık 10 yıldır annemin deyimiyle "iblisin şarkılarını" dinlemekte olduğumdan, ağır distortion'dan biraz sıkılmış olmam normal olabilir.

  ama insan dinleyici olarak da müzikal serüveninde durduğu yerde pek duramıyor, eninde sonunda eski uğrak limanlara tekrar göz atmak kaçınılmaz oluyor. hala aktif olan eski alman trash devlerini yeni teknolojik ortamlarda bulmak hiç zor olmadı ama erosion, o bozuk kasetle birlikte sırra kadem basmıştı.

  ta ki bir kaç sene önce youtube'da erosion'un sadece 33 dakikalık thoughts albümünü rastlantı sonucu bulana dek.

  güzel çocuklarmış, ama ömürleri uzun olmamış sanırım.