şükela:  tümü | bugün
 • "kimin hakli kimin haksiz olduguna, kimin gerçege daha yakin durduguna hiç kimse kesin olarak karar veremez.özgürlük iyiyi bulmak için yegane aractir ve yanilma özgürlügünün olmadığı yerde özgürlük yoktur" demiştir. kaos yayınlarından çıkan, bir italyan anarşisti-malatesta-hayatı ve düşünceleri adlı kitabı mevcuttur
 • "mesele anarşiyi bugün, yarın, ya da on asır içinde gerçekleştirme meselesi değildir; bugün, yarın ve daima anarşiye doğru yürüyor oluşumuz meselesidir... özel mülkiyet ve devlet kurumlarına indirilen her darbe, halk bilincinin her yükselişi, mevcut koşulların her alt üst edilişi, maskesi düşürülen her yalan, iktidarların kontrolünden alınan insan faaliyetinin her bölümü, dayanışma ve girişim ruhunun her artışı anarşiye doğru atılan bir adımdır."
 • nestor mahno ile yazışmalarından bir örnek için:

  malatesta'nin nestor makhno'nun mektubuna yaniti:
  http://struggle.ws/turkey/t_malatesta.html
 • 1921'de şunu yazmış:

  "..every new idea and institution, all progress and every revolution have always been the work of minorities. it is our aspiration and our aim that everyone should become socially conscious and effective; but to achieve this end, it is necessary to provide all with the means of life and for development, and it is therefore necessary to destroy with violence, since one cannot do otherwise, the violence which denies these means to the workers.."

  götümden uydurmuyorsam çevirisi aşağı yukarı şöyle (uyduruyorsam haber ediverin):

  "..her yeni fikir ve kurum, tüm ilerleme ve devrimler, her zaman azınlıkların çabalarıyla gerçekleşmiştir. bizim arzumuz ve amacımız şudur ki, herkes toplumsal olarak bilinçli ve etkin olmalıdır; ancak bu gayeye ulasmak icin herkese yaşama ve gelişme olanaklarını temin etmek gerekir, ve bu yüzden, başka türlü yapılamayacağı için, bu imkanları işçilere temin etmeyen şiddeti, şiddetle yok etmek gereklidir.."
  http://flag.blackened.net/…malatesta/rev_haste.html

  edit: draper'dan daha iyi öneri geldi, değiştirdim.
 • ''aynen aramızdaki en iyilerimizin sahip olduğu gibi, samimi bir şekilde genel iyilik'den [etkilenerek] hareketlenen başka bazı insanlar, partiler ve düşünce okulları vardır. fakat anarşistleri diğerlerinden ayıran şey gerçekte onların insan ilişkilerindeki şiddete [karşı] olan nefretleridir... ama o zaman, anarşistlerin, ilan edilmiş nihai amaçlarına ters olmasına rağmen, neden bugünkü (faşizme karşı) mücadelede şiddeti savundukları ve kullandıkları sorulabilir.

  bu eleştiriler o kadar ileri bir noktaya varmakta ki, çok azı iyi niyetle ve çoğunluğu kötü niyetle [olmak üzere], bazıları anarşizmin ayırd edici özelliğinin gerçekte şiddet olduğuna inanmışlardır. soru sıkıntı verici gibi gözükebilir, ama bir kaç kelime ile cevaplanabilir. iki insanın barış içinde yaşaması için her ikisinin de barışı arzulaması gerekir; eğer birisi diğerini, kendisi için çalışmaya ve hizmet etmeye mecbur kılmak amacı ile şiddet kullanmakta ısrar ederse, işte o zaman diğeri, insan olarak onurunu korumak ve sefil bir köle durumuna düşürülmemek istiyorsa, barışa olan düşkünlüğüne rağmen uygun araçlarla güce karşı koymaya mecbur olacaktır.''

  "anarchism and violence"
 • "anarşi'den önce, yani tam ekonomik ve siyasi bağımsızlıktan önce komünizm'i elde etmek, en nefret dolu tiranlığın yerini sağlamlaştırmaktır; ta ki insanlar burjuva rejimini özlemeye ve sonrasında kapitalist sisteme dönene kadar..." - kahin ahtapot errico (1920)
 • anarşizm adına yazmış, düşünmüş önemli teorisyenlerden. kaos yayınlarından çıkan kitaba göre yeri gelmiş tapu filan da yakcak kadar eylem adamlığına soyunmuş malatesta. bir ara kropotkin'e de eleştiri düzmüşlüğü var. sonuç olarak sağlam adammış diyelim.
 • 79. ölüm yıl dönümüdür kendisinin.
 • "insanın vicdanı, kararlılığı ve yapabilecekleri [capacity] sürekli geliştikçe; yeni çevresinin yavaş yavaş değişiminde, arzuların --şekillenmesi ile buyurganlaşması ölçüsünde-- gerçekleşmesinde kendisini ifade etmenin yollarını buldukça, anarşizm de gelişecek ve kendisini ifade etme yollarını bulacaktır; anarşizm ancak yavaş yavaş ortaya çıkabilir --yavaşça, ancak hiç şüphesiz ki yoğunluğu ve yayılması büyüyerek.

  bu nedenle, mesele anarşizm'in bugün, yarın veya gelecek on yüzyıl içinde başarılıp başarılamayacağı meselesi değildir; bizlerin bugün, yarın ve daima anarşizm'e doğru yürümemiz meselesidir." (anarşizme doğru- e.malatesta)