şükela:  tümü | bugün
 • 2012 kanada yapımı bir gerilim filmi. the divide adlı orta şeker filmden hatırladığımız eron sheean kişisi yönetmiş ve -kanımca- ortalamanın üstünde (bkz: acceptable) bir iş kotarmış.
  öyle ayılıp bayılınacak kalibrede olmamakla beraber gene de izlenesi bir film olmuş. daha az önce izledim ve pişman değilim, böyle virütik/genetik konulara ilgi duyanlar bir göz atabilir.

  --- spoiler ---
  geoffrey burton, massachusetts üniversitesi'nde genetik alanında yaptığı başarılı çalışmalarla ün kazanmıştır. yıllar boyu genetik mutasyon sonucu meydana gelen, çok nadir gözlenen bir hastalığa (kendi adıyla anılan burton sendromu'na) çare arama çabasıyla koşmasına rağmen, bir türlü aradığı cevaba ulaşamaz. daha sonra eski stajyeri rebekka fiedler'ın ikna girişimleri sonucu almanya'daki bir araştırma enstitüsünde göreve başlar.

  burada üstleneceği rol, iyileşme sürecini hızlandırma özelliğine sahip bir gen araştırmasında diğer bilim adamlarına yol göstermek olacaktır. fakat işler umulduğu gibi gitmez ve kısa süre sonra geoffrey, kendisini şüpheye düşüren bulguları açıklığa kavuşturma telaşına kapılır. öte yandan, yıllar boyu etkisinden kurtulamadığı, onda bir saplantı hâline gelen hastalığa karşı aradığı çözümü bulmaya çok yakın olduğunu, belki de bu koşuşturma esnasında anlayacaktır.
  --- spoiler ---

  imdb: http://www.imdb.com/title/tt1835955/
  trailer: http://www.youtube.com/watch?v=jfgjlz0f16u
  afiş: http://www.movieposterdb.com/poster/1dd89332

  not: spoiler ibaresi içindeki metin divxplanet.com dan alınmıştır.
 • --- spoiler ---

  araştırma merkezi ve lojmana bayıldım, şehir merkezi (veya bize gösterdikleri yerler) biraz yıkık dökük ama o lojman için bile gider çalışırım orada
  --- spoiler ---
 • "cuma bilimkurgu gecesi"nde izlenmiş, tübitak'ın her türlü fon ve araştırma için ısrarla istediği "etik kurulu onay belgesi"ni almadan bilim yapmanın ne kadar yanlış olduğunu bir kez daha saçmasapan gösteren, the divide'ın pek de başarılı olmayan senaryosunu yazmış eron sheean'ın ilk uzun metrajlı ve pek de başarılı olmayan filmi.

  ikinci dünya savaşında dümdüz edilmiş dresden'de geçen yapımda, kendi soyadını vermek zorunda kaldığı bir sendromla oğlunu kaybeden "acılı baba", profesörüne hayran "genç ve tatlı asistan" ve koskoca araştırma merkezinin bodrum katında takılan, flash tv'nin "zamanın ötesinde"n gelen yolcu dizisindeki şeytanı canlandırmış, "tuhaf ve 'denişik' biliminsanı"ndan oluşan üç kişilik kadro ve gerçekötesi bir şekilde kötü oyunculuk ile gidişâtı belli ve ne yazık ki feci yapım.

  şerh-i yolcu: flash tv'nin "kült" yapımı yolcu'yu tekrar anımsamaya vesile olmuş, oyunculukların denk olduğu film.