şükela:  tümü | bugün
 • ersan; eleştirel düşünme yeteneği geliştirmemiş insanların korkacağı, videolarını "asla" izleyemeyeceği bir youtuber! zira çevremiz düşünmeden inanan, bildiğinden emin olmadığı için sorgulamaktan çekinen, doğru diye inandıklarının yıkılmasından korkan insanlarla dolu. dogruluğu tartışılır olsa da, onun iddiaları ezber bozan nitelikte. ersan, birçok argüman ileri sürerek dünyanın şekli hakkında mantıksal çıkarımlar yapıyor. yazımın sonuna doğru, onun sizler için gönderdiği mesajı sizinle paylaşacağım.

  "hakikati seviniz, o da sizi sever; hakikati arayınız, o da sizi arar ve üstüne yalan çin setleri gibi kalın duvarlar örsün, altında kalan hakikat bir iniltiyle, bir hafif rüzgar dalgasıyla, herhangi bir küçük işaretle mevcudiyetini bildirir." böyle söylüyor peyami safa.

  evet, zamanın karşısında her yalan yıkılmaya yüz tutar. doğru diye empoze edilen yalanlar içerden çürür ve onun çöküşü bir bina gibi ani olur. zamandan kaçış yoktur.

  araştırmayı ve okumayı seven ersan juan, bilginin izinden gidip sadece gerçekleri arayan bir adam. ersan'ın eğitimine ve tecrübesine dair kısaca değinirsem: ilkokulu, ortaokulu, liseyi ve iki üniversiteyi de istanbul'da okudu. sivil havacılık ve lojistik bölümlerinde öğrenim gördü. yüksek hız telsiz operatörlüğü ve denizcilik tecrübeleri de var.

  kulağa çok çılgınca gelebilir ama,
  ersan juan dünyanın düz olduğunu iddia ediyor! iddiasını uzun ve ciddi videolar hazırlayarak ileri sürüyor hatta biraz profesyonel çalışıyor da diyebilirim. videolarını seslendiren bir seslendirme uzmanı bile var. tüm bunlar onu, düz dünya teorisini savunan youtuberların, meşale elinde, önüne geçiriyor.

  --- ersan juan'ın mesajı ---
  merhaba arkadaşlar,
  500 yıldır süregelen bir küre hipotezi üzerine gerekli hesaplamalar yapılmış ve bir küre matematiği ortaya çıkarılmıştır. kağıt üzerinde tamamen tutan bu hesaplar, dışarıya çıkıp gözlem yaptığımızda tutmamaktadır.

  bunun en büyük örneği ise “küre eğim matematiğidir.” nasa, bir süre önce kendi sitesinden bunu kaldırdı ama kısaca şöyle ki, 100 km mesafede yaklaşık 800 metre eğim olması gerekiyor. yani, 100 km ilerideki bir şeyi, eğimin altında kalacağı için göremememiz gerekiyor. fakat gerçek dünyada bunu görebiliyoruz.

  örneğin, anamur - kıbrıs arası 100 km dir ve rüzgarlı havalarda nem dağılınca çıplak gözle bile görülebilir. keza izmir'den bakınca 250 km ötedeki kara da görülebilmektedir. bu gibi sayısız örnekler mevcuttur. dünya üzerinde hiç bir su birikintisi eğimli değildir. alt zemini ne olursa olsun üst tarafı düzdür. çünkü su bükülemez!

  küre dünyaya göre nil nehri yukarı doğru akar. buna cevap olarak da, “uzayda yön yoktur.” derler. fakat nil nehrinin uzayda değil dünyada olduğunu unuturlar. açıklamalı görsel 1, açıklamalı görsel 2 ayrıca, süveyş kanalı da aynı şekilde nil nehrine paralel olarak akdeniz’e açılıyor. süveyş kanalının ne kadar “düz” olduğunu bu videoda görebilirsiniz. üstelik ufuk çizgisine de dikkat ederseniz, her daim düz olduğunu göreceksiniz.

  dünya, uzayda milyarlarca km hızla savrulan bir gezegen değil, evrenin zeminidir ve bilinen bir sonu yoktur. bizler, antarktika denilen buz çemberi ile çevrelenmiş bir alanda yaşıyoruz. kutbun binlerce km ötesinde, eğer geçilebilirse yeni yaşam alanlarına ulaşılabileceği söyleniyor. bunu ilk söyleyen kişi ise abd’li denizci, amiral bird’tür. bu da bizi birer deney faresi yapar. dünyamız simülasyon bile olabilir. eğer düz dünyayı araştırmaya ve ön yargınızı yıkarak bunu yapmaya karar verirseniz, çok ilginç sonuçlara ulaşacaksınız.

  küredeki tüm hesaplamalar, düz dünyada da tutmaktadır. fakat, küre hesaplamaları gerçek hayatta büyük oranda tutmaz. insanlar, düz dünyaya ve bunu savunanlara fütursuzca sövmeden önce, bir miktar araştırma yapmalı. dünya üzerinde deniz ya da okyanusların eğimini görmeyen ya da gösteremeyen hiç kimse, düz dünyacılara hakaret etmemeli.
  --- ersan juan'ın mesajı ---

  hiçbir şeyi ön kabul etmeyin ve her nasıl inanıyorsanız inanın, şüphe etmekten ve sorgulamaktan korkmayın!

  sizce dünya düz mü, küre mi?
  ersan juan'ın ezber bozan youtube kanalı na uğramadan düz dünya teorisiyle alakalı önyargılı da olmayın derim. düz dünyacıların da gayet iyi açıklamaları var.
 • tam da kulağıma çılgınca gelen dünyanın düz olduğu iddiası için uzun ve ciddi videolar hazırlamak hatta biraz da profesyonel çalışmak yetmez diyecektim ki seslendirme uzmanını da sahip olduğunu fark ettim. artık dünya düzdür.

  bugüne kadar tüm hayatımı üzerine bina ettiğim geoit dünyam yıkıldı. ufuk çizgim götü başı dağıttı.
  uzay boşluğuna düşene kadar yürüyeceğim.

  tanım: 2002-2008 yılları arasında malaga futbol kulübünde top oynamış, 1978 doğumlu ispanyol ortasaha oyuncusu.
  kaç para ulan bir reklam. bahsedilen youtube kanalındaki dangoz ne kadar doğruysa yukardaki tanım da o kadar doğru. :d
 • hurafelere takılmış ve bunun için zamanını ve parasını heba eden şahıs. güneş aktüs ve şeyma ayık gibi freelance seslendirmeciler umarım para alarak o videoları seslendiriyordur. yok eğer inanıyorlarsa ve para almıyorlarsa çok yazık.
 • şarlatan. neymiş, sorgulayacakmışız. her anlatılana körü körüne inanmayacakmışız. bu şiarı memnuniyetle kabul ediyorum ama adamın sorgulamamızı istediği şey bilimsel olarak tartışmaya kapalı şekilde ka-nıt-lan-mış olan şeydir. biraz beynini kullanan herkes dünyanın küreliğini kendi kendine kanıtlayabilir. beyni yok ama parası varsa özel bir seyahatle (sürekli doğuya giderek mesela) yine test edebilir. kafatasınızın içindeki et parçası değerli bir şey. gerçekten bak. lütfen kullanın onu, eskimez.
 • bütün o hazırladığı/hazırlattığı videolar için motivasyonunu merak ettiğim kişi.
 • youtube'da saçma sapan videolar yayınlayan bir kanal. düz dünya ile kafayı bozmuş. bilimsel formülleri reddedip fotoğrafa "kanıt" diyebilen bir zihniyeti var.

  özellikle çocuklar uzak tutulmalı.
 • youtube kanalında düz dünya üzerinden argümanlar sunuyorlar...

  baya baya biri bu konuyla ilgili oturuyor metin yazıyor. başka biri de çıkıp, herhangi bir utanma belirtisi göstermeden bu metni seslendiriyor. baya ciddi ciddi bunu yapıyorlar. amaçları, çıkarları nedir ben anlayamadım.

  abi düz dünya diyorlar... ve bunu niye yapıyorlar, amaçları ne, neye hizmet ediyorlar, aklım almıyor. bunların amacı yalnızca görüntüleme almak ve youtube'tan para kazanmak değil bence. burada başka bir şeyler var sanki... bilinçli bir dezenformasyon mevcut gibi.

  kanalın yaklaşımı bana adnan oktar tayfasını hatırlattı.

  abi düz dünya diyorlar ajhghgajhsgdkjahs
 • kapitalizmin, siyonizmin, tanrıların yüzyıllardır insan bakış açılarını şekillendirmek için, binbir farklı manipülasyon sonucu, insanlar üzerinde inşa ettiği kalıpları yıkan ve yeniden kuran, dünyanın gelmiş geçmiş, en kolay ve tatlı bir şekilde, insanları aydınlatan kişisi.

  düşünen insan youtube video kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

  tabi verilen her şeyi direk kabul eden, geniş açıdan bakma özürlü insanların olduğu bu dünyada, senin gibileri linçlerler ama sen takma yolunda devam et.