şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
11100 entry daha
  • gün itibariyle bende kredisi tükenmiş, hiçbir şekilde takımı şampiyon yapabileceğini düşünmediğim canım takımımın boş hocası.

şimdi fenerbahçeliyim ama elimden geldiğince objektif bakmaya çalışıp durum değerlendirmesi yapmak istiyorum.

ligin başından beri rakiplerin durumuna değineyim önce.

beşiktaş biraz bizim geçen seneki halimize benziyor gibiydi. yeni hoca, yeni ve görece güçsüz kadro ve son olarak yeni yönetim. bunların yanında burak yılmaz başta olmak üzere sakatlıklar, kırmızı kartlar derken adamlar gerçekten çok zor bir dönem geçirdi. ama sonuç olarak baktığımızda puan tablosunda bizim üzerimizdeler. yani bunca olumsuzluğa rağmen bir şekilde toparladılar ve bence bizden daha yüksek şampiyonluk ihtimalleri var.

galatasaray'a gelirsek adamların 8 milyonluk forveti oynamıyor. üstüne andone sakatlandı. çoğu oyuncusu formsuz ( belhanda-feghouli ki bu adamlar bence iyi olacaklar ) sonuç olarak kadroları kaliteli ama formsuz yine de bizden 2 puan gerideler sadece ve yükselişe geçecekleri çok belli özellikle son maçtan sonra.

gelelim bize. lige rüzgarı arkamıza alarak başladık. coşkuyla, heyecanla vedat, kruse derken iyi başladık. evet sakatlıklar vardı ama hasan ali'nin sakat olup olmaması bence pek önemli değil hatta sakatken daha iyiydik. geldi takımın içine etti. emre iyi başlamıştı. ozan gazla, coşkuyla yaptı bir şeyler derken iyi sonuçlar geldi. ferdi'nin kısa süre oynamasına rağmen 1 gol 1 asistlik performansı vardı ama ne hikmetse bizim hoca başarıyı cezalandırdı çocuğu bir kesti kadrodan daha da yüzünü göremedik. puan kayıpları başladı hoca yine farklı oyuncuları düşünmedi. aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar bekledikçe sonuç olarak 22 puanda kaldık. ki bu geçen yılı saymazsak son 15 yılın en kötü sezonu. bugüne geldiğimizde de o rüzgar dağıldı taraftar ve oyuncularda tedirginlik, stres başladı. çünkü o şampiyon olacak takım gidip küme düşecek takımlara yenildi.

bundan sonrası için de takımın iyiye gitme ihtimalini düşük görüyorum. 40 yaşındaki emre'den medet umuyoruz. ozan güven vermiyor. orta sahada tek adam var o da gustavo. defans desen en iyi adamımız serdar aziz. altay bence şampiyon olacak bir takımın kalecisi olamaz. forvet hattımız en güçlü yanımız ama sağ olsun hoca formayı hak edene vermediği için moses'ın mallıklarını izliyoruz. ya da denizin dağa taşa vurduğu ortaları. ulan ferdi fatih terim'in elinde olsa adam devre arası en az 20 milyona sattırır o çocuğu.

neyse ben artık bu adamla başarı geleceğine inanmıyorum. ali koç'da zaten pek sevmiyor gibi. gönderir yakında.
  • çalıştırdığı fenerbahçe'nin son 5 maçtır sahada herhangi bir planı yok. hücum organizasyonu yok, duran top organizasyonu yok, rakip ne yapar ne yapmaz, yapacaklarını nasıl engelleriz yok, hücumda rakibin kilidini nasıl açarız yok... ilerde baskı, rakip sahada oyun planı yok, topu en kısa sürede rakip ceza sahasına nasıl götürürüz yok.

arkada pasla başla, paslaşa paslaşa rakibi uyutmaya çalış, rakip ilerde basmıyorsa topu kanada at, o taşıyabilirse ileri taşısın, sonra da yeteneği olmayan adam topu içeri doğru şişirsin, belki gol atarız. belki kanat elemanı ceza sahasına girer, belki kontra yakalarız... önce gustavo, emre, ozan savunsun da, zaten belki bir tane atarız.

bu takım iç sahadaki 2 maçta 10 gol atmış, geri kalan 11 maçta 13 gol atmış. yani iki maçı çıkarırsan gol ortalaması 1.

organizasyon olmadığı için hücum verimliliği sıfır. içeride taraftarın gazı ve ittirmesiyle kazanıyorsun, dışarıda o da yok.

duran top organizasyonu yok. penaltı atan emre, ki kendisi penaltı kaçırmamakla meşhurdur, topa yorgun argın gelip geri pas gibi vuruyor. kornerlerde rakip vurdurursa bir sonuç alabiliyorsun. ön direk, arka direk, ceza sahası dışındaki adama gelişine vursun diye bir organizasyon yok... ayağı iyi adama şut imkanı yaratmak için hazırlanmış bir plan yok.

takım kimyası bozuk. "sol bekim yokken, bana gustavo'yu değil kolarov'u alın, benim 10 tane ön liberom zaten var" diyemiyor musun? aynen geçen sene "bana forvet alın allahsızlar, ne zajc'ı" diyemediğin gibi...

ali koç, damien comolli, ersun yanal.

ersun yanal, fenerbahçe futbol takımını tatsız tuzsuz bir çorbaya çeviren bu üçlünün ayaklarından biridir.

korkma, hücumcu adam oynat, 10 tane defansif adamla oynasan da gol yiyorsun zaten. çoluk çocuk oynat, yine de hücumcu oynat... gustavo-emre-ozan üçlüsü nedir? gustavo-emre'den biri fazla... ki sağlam bir emre değil o fazlalık... araya bir tane 10 numara özellikli adam sıkıştıramıyor musun?

bu nasıl bir korkaklık?

diğer taraftan bir sol bek sakatlanıyor, adam 8 numara ozan'ı sağ beke, sağ bek oynatacağı dirar'ı sol beke, oynatmayacağı sağ açık deniz türüç'ü orta sahaya kaydırıyor, tek bir mevki için takımın kimyasını allak bullak ediyor.

sol bekin yoksa, git u19'dan adam al oraya koy da, ozan 8 numarada kalsın, sağ bek sağ bek olsun... yok.

yok, böyle korkak ve saçma icraatlarla umut filan yok.

nerede ilk 3 haftadaki futbol, nerede trabzonspor'a karşı ilk 20 dakika oynanan futbol, nerede sonrasında oynanan rezil şey?
  • tarifte öyle bir alper potuk fetişi var ki. my player mode fenerbahce ofansif orta sahası olarak rol seçtim. alper banko oynuyor. kruse ile ben yedekleserek oynuyoruz. alper allahtan bir mâni olmazsa banko. takıma lars bender alındı alper banko. zidane gelse alper banko. messi gelse yedeği alperin. alpeeeer alperiiiim.
  • ersun yanal anadolu takımlarında "defalarca" elde ettiği başarılarla kendisini fazlasıyla kanıtlamış bir teknik direktördür; gerek adı sanı bilinmeyen oyuncularla büyük işler yapıp parlatmasıyla, gerek hemen her gittiği takımda genç yıldız(lar) çıkarmasıyla, gerek avrupa'daki başarısıyla, gerek fenerbahçe'deki şampiyonluğuyla. önceki sayfalarda yazar arkadaşın birisi şampiyonluktan sonra kimleri transfer etmek istediğiyle ilgili uzantı paylaşmış. o futbolcular o zaman kaç paraydı şimdi kaç paralar açın bakın.
    sizlerin hebele hübele yapmanız geçen sene fenerbahçenin düşme tehlikesi geçirdiğini değiştirmiyor.
    sadık kısa vadeli, günü kurtarma transferiydi.
    ligde 17. sırada ve ffp sıkıntısı olan takıma kimi alacaksın?
    van dijk'i mi?
    sizlerin art niyetli oluşu durumun vehametini değiştirmiyor.
    sürekli fenerbahçe büyüklüğünden, çok başarılı olacaklarından bahsetmesinin sebebi zihnen darmadağın olmuş bir takımı hareketlendirmeye çalışmaktı.
    15 maçta 14 puan toplamış bir takımın geri kalan maçların hemen hepsini kazanıp coşabileceğini sanmak için ya futboldan zerre anlamamak ya da ciddi derecede düşük zekalı olmak lazım, ya da cümlenin sebebini bilen ama amacı ersun hoca hakkında kara propaganda yapmak olan birileri olmak lazım.
    kendisinin çok istediği oyuncular luiz gustavo, kolarov, vedat ve mert çetin idi.
    küçüklükten fenerli olan vedat'ı az kalsın cimboma kaptırıyorduk.
    sebep?
    vedat ile fener çoktan anlaşıyor ancak ali koç vedat'ı uzun süre bekletiyor belki onun yerine iyi futbolcu buluruz diye. iyisi de comollinin muhtemelen premier ligden 30'lu yaşlarında olan herhangi bir oyuncu. önümüzdeki yılın transfer bütçesi vedat'ın bonservisi olacak muhtemelen ve bu adam gs'de olacaktı ve performansıyla falcao kazığını da iptal ettirmiş olacaktı.
    mert çetin'i almadılar sonucunu gördük.
    luiz gustavo'yu ısrarla istedi sonucunu görüyoruz.
    kolarov'u ısrarla istedi; alamadılar sonucunu görüyoruz.
    herşeyden öte mhk'nin kuyumuzu nasıl kazdığını hep birlikte görüyoruz.
    tüm bunlar olmakta iken sanki her şey düzgünmüş ancak bütün puan kayıplarının sebebi ersun hocaymış gibi davranmak iyi niyet göstergesi değil.
  • adam oyuna genç alıyor, bu sefer de niye önceden bunları oynatmadın diye eleştiriliyor.

geçen sene de aynısı elif için dendi, zamanı var diyerek bekletti, bekletti, öyle oynattı.

hepsinden öte;

şu istanbulspor; kaleye bile gitmeye mecali olmayan takıma karşı oynanan maçta, hiçbir futbolcunun gösterdiği performans ligde oynaması için kıstas değildir.

"ferdi'nin oynatılması gerekli" diyen bir taraftar olarak söylüyorum bunu.

günübirlik yorum yapmak basittir.

mesela rami de zanka yerine oynayabilir diyebilir miyiz şu maça göre?
    pekala diyebiliriz. peki oynasın mı diye soralım, kaç kişi olur der?

biraz geniş bakın.

edit:

top oynamıyoruz diyenler için...

yahu çok açık ve samimi soruyorum. istatistiklerde başı çeken bir takım, nasıl kötü oynuyor olabilir?

ceza sahasında en çok topla buluşan takımız.
    13 maçta 11 topumuz direkten dönmüş.
    rakip kaleye en fazla şut çeken, rakibe en az şut çektiren takım biziz.
    topa sahip olmada da ilk üçün içinde biz varız.
    5 büyük lig içinde yakaladığı pozisyonları gole çevirememede 1. sırada biz varız.

lan bu takım nasıl top oynamıyor?
  • anlamadığım tek bir şey var, hadi lig maçlarını geçtim şu maçta altyapıdan neden bir sol bek ile başlanmaz. alt yapıda da sol bek yokmu.
  • istanbul maçı ölçü olmaz diyen çok zeki renktaşlarıma bir kaç sorum var.
    bu maçta bile kendini gösteremeyen ersun'un prensleri tolgay ve moses için hangi maçları ölçü alacağız?
    kayseri ve antalya bu istanbul'dan çok daha iyi takımlardı da biz mi görmedik?
    ozan'ın 70 dakika on numara(alper'in aynı sürede forvet oynadığı) ve 20 dakika forvet oynadığı bir maçın üzerinden sadece 10 gün geçmişken halen ersun'u nasıl savunabiliyorsunuz(sahi o maçın oynandığı akşam neredeydiniz?)?
  • ferdi'yi oynattığı maçlarda çocuk bir şey yaptıkça hoca üzülüyor sanki. aynı şey jailson'un orta sahada oynadığı maçlarda da geçerli. olumlu hareketler yaptıkça üzülüyor ersun hoca. sanırım orta sahada ve kanatta a planı olarak düşündüğü adamları kesmek zorunda kalacağı için üzülüyor, bunlardan bazıları da ya takımın çok maaş alan tipleri ya da takımın kalantorları olduğu için hiç bu toplara girip canını sıkmak istemiyor. ama böyle olmaz. jailson ve ferdi cidden iyi oyuncular, oldu da şampiyonluğu kaybettin, bunları iyi rakamlara satıp yine transfer bütçesi yaratabilirsin. 39'luk emre'yi, sözleşme imzalamayı kabul etmeyen bir gözü dışarıda ozan'ı, kiralık moses'ı, garry'yi satamazın ama bu adamları satabilirsin. hatta 3-5 maç zajc'ı da cilalayıp aldığın paralara satabilirsin. hocanın zihniyeti hoş değil ve bence yerini daraltıyor. bu kafayla kadroyu daraltarak ve iyi oyuncuları oynatmayarak hem bizi şampiyonluktan uzaklaştırıyor, hem de kendini şampiyon olsa bile gönderilme pozisyonuna getiriyor. eljif'i sezon sonunda satacağını anlayan yönetim hocaya el altından da olsa bir baskı yapmıştı oynatması yönünde. gerekirse bu 2-3 oyuncu için de aynı şeyi yapmalı. hocanın kafa yerinde değil gibi, biri yol göstermeli artık.
51 entry daha