şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ertelenmiş vergi aktifi ticari kardan sonra mali kar hesaplamasında ortaya çıkan ancak önceden vergisi ödendiği için sonraki dönem indirilecek değerlerdir
  söylediğim gibi sizin kanunen kabul edilmeyen gelirleriniz var ve bu sebeple bu dönem mali kar üzerinden fazla vergi ödediniz. bu vergilerin bir kısmı halbuki diğer dönemi ilgilendiriyor. bu sebepten ötürü ödediğiniz vergileri aktifte bir hesaba atarsınız. az vergi öderseniz ise bu size bir borç olarak yansır (ertesi dönem ödenecek) ertelenmiş vergi pasiflerine atarsınız. ancak devlet vergiyi işletme-bankada bırakmak istemediği için bu istisnai bir durumdur.

  ertelenmiş vergi aktifinin muhasebeleştirilmesi için sonraki dönemlerde mali karın muhtemel olması(mümkün olması) gereklidir. bunu nasıl tespit ediyorlar yani nasıl tahmin ediyorlar inanın bilmiyorum..
  ertelenmiş vergi aktifi ticari kardan sonra mali kar hesaplamasında ortaya çıkan ancak önceden vergisi ödendiği için sonraki dönem indirilecek değerlerdir.

  mesela kıdem tazminatı karşılığı ayrılırken vergiden düşülmez. ancak biri işten ayrılıp ona tazminat ödenince vergiside ödenmiş (ancak önceki dönem bu vergi hesaplanmamıştır) olur. ve sonraki dönem ödenen bu vergi kardan indirilir. işte bu tutar bu hesaba kaydedilir ödeninceye kadar.

  son olarak genel bir değerlendirmeyle öyle bir gider düşününki ticari kar/zarara yansıtılan ancak sonraki dönemde mali kardan düşülebilsin. işte bu ertelenmiş vergi aktifidir

  (bkz: ertelenmiş vergi)
 • deferred tax asset olarak tabir ettiğimiz olay