şükela:  tümü | bugün
 • osmanlı imparatorluğu'nun sözde kuruluş yıldönümünde söğüt'te düzenlenen şenlik. kuruluş yıldönümü sözdedir, ama şenlik sahicidir. anadolu'nun dörtbir yanındaki karakeçililer o günlerde söğüt'e gelirler.
 • bu sene yapılan şenliklere katılan rte'nin yoğun bir tepki ile karşılaştığı, otobüslerin camlarının kırıldığı, protesto edildiği, katılımcılardan bazılarının başbakanlık korumaları ile sert kavgalara girdiği şenlikler olmuştur efendim.
 • bu sene yapılan törenlere başbakan katılmamıştır. hükümet adına bülent arınç muhalefet adına da devlet bahçeli katılmıştır. etkinlik ertuğrulgaz caddesinde yapılan önde mehter takımı arkada bülent arınç ve onunda arkasında devlet bahçeli ve minik ordusu onlarında arkasında türkmen dernekleri ve en arkada polis ve makam araçlarıyla yapılan yürüyüşle başladı. tören alanında devam etti.
 • osmanlı imparatorluğu'nun kurucusu osman gazi'nin babası ertuğrul gazi'yi anmak için her sene eylül aynın ikinci haftasonu düzenlenir. şenliğin diğer adı ise yörük bayramıdır. pazar günü ilçe merkezinden ertuğrul gazi türbesi’ne yörük yürüyüşü ile program başlar, önde mehteran bölüğü, ertuğrul sancağı, cirit ekibi, millî kıyafetler içindeki yörükler, folklor ekipleri, resmî protokol üyeleri ve çok sayıda insanın katılımı ile yürüyüş gerçekleştirilir. ertuğrul gazi türbesi topluca ziyaret edilerek tören alanına geçilir, burada yapılan saygı duruşu ve istiklâl marşı’nın okunmasından sonra törene devam edilir. yapılan protokol konuşmalarını takiben mehteran konseri, cirit gösterileri, yörüklerin halk oyunları, misafir folklor ekiplerinin gösterileri ile resmi geçit yürüyüşü yapılarak, önceden hazırlanan şifalı pilav dağıtımına başlanır. şifalı pilavın yenilmesinden sonra misafirler uğurlanır ve tören sona erer.
  tanımı tamamladığımıza göre gelelim izlenimlerimize. törenlerin yapıldığı alanda, üç yıl kadar önce protokolü güneşten korumak için yapılan üstü birinci sınıf malzemeyle kapatılmış, maliyeti yaklaşık 500.000 tl olan sözde sanat eseri ilk kar yağışında yerle yeksan oldu, sonrasında 2 kere tadilat görse de bir daha adam olmadığı için zannederim hurda niyetine satıldı. bu sene törenlere 15 gün kala yeniden farklı bir mimariyle 1 hafta içinde hızlıca yenisi inşa edilmiş. yahu değerli ertuğrul gazi'yi anma ve söğüt şenliği vakfı yöneticileri hiç mi aranızda vicdan sahibi birisi yok, en az 600-700.000'de ikinci işe verdiniz. yılın bir günü onunda 3 saati kullanılan bir alan için nedir yapılan bu savurganlığın sebebi? dağıtılacak pilavda kullanılan etin bir gece önceden yakınlara dağıtılmasından bahsetmiyorum bile. et deyip geçmeyin, en az 50.000 kişilik bir etli pilavdan bahsediyorum.
  ''....beni kır, şeyh edebalî’yi kırma. o bizim boyumuzun ışığıdır. terazisi dirhem şaşmaz...'' diyen bir ecdanın torunu olduğunuzu unutmayınız.

  bir de bu var #30127278
 • ne hikmetse bu sene akp'nin çok ilgi gösterdiği şenliklerdir.

  şenlik alanına girdiğim anda tribünlerden yükselen "reeeceep tayyiiip erdoooğan-receptayyiperdoğan" sloganlarını duymamla içimde engel olunamaz bir "hulooooğğğğ" deme isteği oluştu.

  chp genellikle, mhp işi düştüğünce katılır.

  her sene ev sahibi oldukları düşüncesiyle katılan büyük birlik partisine ise bu sene söz verilmemiştir. bunun üzerine mustafa destici ve pertililer vakarla protokolü terketmişlerdir.

  söz verilip verilmemesi çok önemli değildir zira protokol çok önemli değildir. orada bulunma amacı gövde gösterisi yapmak olanların aksine sohbetler edilip çaylar içilmiştir.