şükela:  tümü | bugün
 • kavganın en sevdiğim diyaloğu şudur:

  -sen hippiydin o zaman hippiydin
  +doğu bey siz hippi bile olamadınız biliyor musunuz?
  -hippiydim.
 • doğu perinçek, ertuğrul kürkçü'ye abdulhamid'i savundun deyince ertuğrul kürkçü'nün çıldırması. küfretse bu kadar tepki vermezdi herhalde.

  moral bozukluğunda izlenmesi gereken video. akşamdan beri onlarca kez izledim.
 • şöyle resimlendirilmiş güzel bir sürümü de bulunan:

  https://www.youtube.com/watch?v=hwqq7faykda
 • efsane bir kavga. her bir saniyesi birbirinden özel. seçilen kelimeler karşılıklı suçlamalar, edilen küfürlerin bile seçilirken devrimci ruha uygun hassasiyette küfürler olması vs...
  hele ki sen abdülhamit'i savundun cümlesinin anaya bacıya küfür edilmiş etkisiyle savuşturulmaya çalışılması falan efsane.
  açıp ara ara seyrederim. eski tartışma programlarında şimdiki gibi bomboş insanlar yoktu. en sevmediğin adamın bile muhabbeti çekilirdi.
 • efsanedir.
  ara ara izlerim acı bir gülümsemeyle..
  o çok klişe haline gelmiş 'türk solunun fraksiyon problemi'ni muazzam anlatan görüntülerdir.kürkçü'nün hala dev-genç ile tehdidi,abdulhamitçi suçlamaları..
  niye olmadı bizden diye uzun bıyıklarıyla rakı masalarında ağlaşan eski tüfeklere cevap(aynı zamanda tokat) niteliğindedir.

  kusura bakma baba ama böyle işte.
  edit:üsteki yazar ile neredeyse çok yakın cümleler kurmuşum.aynı pencereden bakmak,buralarda denk gelmek ne hoş.
 • nasıl tartışılır 101 dersi veren video. kamera önünde tartışma fikir geliştirmek için değil bir amaca varmak için yapılır. bugün bile bu videoya bakıp gülebiliyorsak tartışmadaki biri amacına ulaşmış demektir.
 • bu abdülhamit'i savundun sözünün ne anlama geldiğini, ertuğrul kürkçü'yü neden kızdırdığını halen türk gençliği çözebilmiş değil. gelin kendi teorimi anlatayım.

  doğu perinçek, karşısındaki tayfanın komünizm mominizm umrunda olmadığını, asıl motivasyonlarının, dertlerinin hakim türk ulus görüşü karşıtlığı olduğunun farkında. öte yandan konuşmalardan anladığım kadarıyla sağ taraftaki ikili o sırada birilerinin yürü yağ kulum demesi ile hdp benzeri bir parti kurma hazırlığı içerisinde ve motive durumdalar. sanırım maddi desteği de bulmuş görünüyorlar. bu şartlar altında doğu perinçek oraya tartışmak için değil, itibar süikasti yapmak için çıkmış veya gönderilmiş. bu gün bu videoya gülebiliyorsak başarılı da olmuş, potansiyel bir ertuğrul kürkçü liderliğini daha başlamadan sabote etmiş.
  şöyle ki anladığım kadarıyla program bir tuzak, ama sağdaki ikili bunun farkında değil. muhtemelen programdan önce de ertuğrul kürkçü'yü gerip patlamaya hazır duruma getirmişler. doğu perinçek de bu ikilinin muhtemelen önceden mahkeme dosyalarını falan okumuş, dersine hazırlıklı. kimi neyin kızdıracağının kimin geçmişinde ne olduğunun farkında.

  ve sonunda o yumruğu atıyor, sen abdülhamit'i savundun... abdülhamit'in baskıcılığı falan hikaye, sinirin sebebi bu değil. abdülhamit hamidiye alayları organize edip bunları ermenilerin üzerine sürmesi ile meşhur. anladığım kadarıyla yer yer çok kanlı olaylar da yaşanmış. bu bahsettiğim ermeni tehcirinden önceki dönem. bazen ermeni erkekler öldürülüp kadınları bazı aşiretler tarafından kuma olarak alınmış, bazen bazı nüfus kitleleri direkt müslümanlığa geçip bu aşiretler içerisinde erimiş. tabi geleneksel aşiretler daha dinci iken bu eriyen kitle ise görece daha seküler oluyor. komünizm falan bu tayfaya daha hitap ediyor. adamların esas dini islam değil bir kere neden dinci olsun? işte ertuğrul kürkçü'nün esas hedef kitlesi, solu birleştirirken dayanak aldığı, kuvvet aldığı, muhtemelen çekirdek olarak çevresinde tutacağı kitle de bu kitle. ayrıca ertuğrul kürkçü'nün dedesinin ittihatçılar emrinde bazı kürt isyan önderlerini falan astırması olayı da var. yani işin o kısmı biraz karanlık. ertuğrul kürkçünün aile geçmişinde kendi hedef kitlesi ile çok sert çelişen olaylar da var gibi, kürkçü'nün gerginliğinin bir sebebi de bu olabilir.
  neyse, bu tartışmayı izlerken türk ulus fikrine düşman, müslümanlığa sonradan dönmüş ve bir kaç nesil önce katliam tehlikesi ile yüz yüze gelmiş biri olarak tartışmayı izlediğinizi düşünün. bir adam sizin yardımınızla başınıza geçip politika yapmak hedefinde ve azminde, siz adamın esas tabanı ve destekçisi olacaksınız ve belki doğru belki yanlış karşı taraf bu adamı sizin dedelerinizin katliamlar ile karşı karşıya kalmasına sebep olan kişiyi savunmuş olmakla itham ediliyor. o kişiye karşı kitle buz gibi soğumaz mı?
  yani perinçek hiç komünist teorik tartışmalara falan girmemiş, doğu perinçek ertuğrul kürkçü'ye komünizm, sol, falan filan hakkında ne derse desin tüm izleyicilerin belki %70'i kendisini haklı görürken %30'luk kesim ertuğrul kürkçüye sempati duymaya başlayacak ki bu da istenen bir durum değil. öyle bir suçlama yapmalı ki hem genel seyirci kitlesi için bir anlam ifade etmesin(izleyici polarize olmasın, duygusal olarak kutuplaşmasın) hem de öte yandan ertuğrul kürkçü'nün kitlesinde bu söz çok tesirli olsun, ertuğrul kürkçü'ye karşı ciddi bir "acaba?" yaratsın. e siz de böyle ince ve ustaca bir saldırı ile karşılaşırsanız siz de acayip sinirlenirsiniz.
 • bi tokat atıcam şimdi
 • youtube'da favorilere kaydedip, moralim bozuldukça, canım sıkıldıkça izlediğim tüm zamanların en komik siyasi tartışmasıdır.

  --- spoiler ---

  perinçek'in rakiplerini tahrik etmek adına üst üste iki kez cem boyner'in partisine katılacaklar demesi üzerine karşı tarafın bunu bir hakaret olarak kabul etmesi ayrıca yarmaktadır. fırsatım olsa bunu cem boyner'e de izletmek isterim:)

  öte yandan yine perinçek'in bülent uluer'in fotoğrafını ve adresini gazetede ifşa edip anarşinin başı budur diye yayınlaması... asdhjgahsd!

  ertuğrul kürkçü'nün o balgamlı sesiyle ahlaksız adam ifadesi üzerine perinçek'in ilkokul 3 seviyesiyle yerinden doğrulup ''alçak, puşt'' demesi ve mehmet ali birand'ın tüm bu olanlara rağmen sakin bir şekilde takılarak mevzuyu tatlıya bağlayıp hiçbir şey olmamış gibi devam etmesiyle her anı dolu dolu, tam bir başyapıt!

  --- spoiler ---

  ah ulan 90'lar, kavgalarınla, sansürsüzlüğünle, tüm samimiyetinle her geçen gün daha çok özlüyoruz seni...

  izleyiniz, izlettiriniz efendim.

hesabın var mı? giriş yap